$
בארץ

תוך שנה: גידול של 30% במספר הסטודנטים החרדים באוני' תל אביב

בשנת הלימודים הבאה צפויים ללמוד במוסד 140 חרדים, כשרק לפני חמש שנים למדו רק שניים; ההישג העיקרי: 0% נשירה; עשרה תלמידים חרדים לומדים באוניברסיטה לתואר דוקטור

שחר אילן 17:3216.07.20

מספר הסטודנטים החרדים באוניברסיטת תל אביב גדל תוך חמש שנים -  משניים בשנת הלימודים 2015/16 ל-140 בשנת הלימודים הקרובה, 2020/21. לפי נתוני האוניברסיטה, מדובר בגידול של 30% לעומת שנת הלימודים שהסתיימה.

 

 

 

הגידול נרשם למרות היעדר ההפרדה והמיקום המרתיע בשכונת רמת אביב. השנה למדו בתוכנית החרדים של האוניברסיטה 107 תלמידים, כלומר צפוי גידול של כ-30%. המספרים עדיין לא גדולים אבל הישג משמעותי הוא העובדה שהאוניברסיטה מדווחת על 0% נשירה. על פי דו"ח מבקר המדינה מהשנה שעברה, 76% מהסטודנטים החרדים הגברים נושרים מהלימודים האקדמיים (כולל מכינות) ו-47% מהנשים.

 

 

(תצלום ארכיון) (תצלום ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

הרשמה לאוניברסיטת תל אביב היא עניין מרתיע מנקודת מבט חרדית. אין בה הפרדה בין גברים ונשים, היא נמצאת בלב שכונת היוקרה החילונית רמת אביב, והיא מהווה סמל תל אביבי. מנהלת תוכנית שילוב החרדים של האוניברסיטה עו"ד גליה גבעולי אומרת ש"יש חרדים שלא מפריע להם ללמוד בלי הפרדה. אני חושבת שהם יותר פתוחים. אבל גם יש גם שמרנים שמגיעים לפה ואז הם לא מתערבבים. אנשים באים כי הם רוצים ללמוד ברמה גבוהה ולקבל תעודה שהיא בעלת ערך לשוק העבודה". לדבריה, "חרדים בוגרי אוניברסיטת תל אביב הם מועמדים מצוינים לחברות שמעוניינות בגיוון עובדים".

 

החוג בו מספר הסטודנטים החרדים הגדול ביותר הוא משפטים - עם 30 תלמידים. אך בשנה היוצאת למדו שישה סטודנטים להנדסה ומחשבים ובשנה הקרובה מצפים לעשרה. בדרך כלל יש רוב גדול של נשים בין הסטודנטים החרדים אבל באוניברסיטת תל אביב שני שליש מהם הם גברים, כנראה בגלל הקושי הגדול יותר של נשים ללמוד מחוץ לסביבה חרדית.

 

53% מהסטודנטים החרדים לומדים לתואר ראשון ו-47% לתואר שני ושלישי, כשעשרה מהם לומדים לתואר דוקטור. הסיבה לריבוי היחסי של תלמידים לתארים מתקדמים היא שלאנשי מקצוע חרדים בעלי תואר ומשפחה כבר יותר קל להירשם ללימודים בסביבה חילונית. סיבה נוספת: היצע התארים השניים בקמפוסים החרדים קטן בהרבה מהיצע התארים הראשונים.

 

גבעולי אומרת שהקבלה ללימודים דורשת מהמועמדים החרדים הרבה מאוד עבודת הכנה. הדבר יכול להתבצע על סמך תעודת בגרות שהשלימו, צבירת 30 נקודות זכות באוניברסיטה הפתוחה או לימודים במכינה קדם אקדמית שאוניברסיטת תל אביב מכירה בה. רכישת שליטה באנגלית ברמה אקדמית היא מכשול קשה שלעתים מעכב את המועמדים. האוניברסיטה מעניקה הקלות מסוימות לחרדים בתנאי הקבלה אך לא בלימודים עצמם. היא מצמידה לסטודנטים מנטורים כדי לסייע להתגבר על חסמים חברתיים ותרבותיים וכן מספקת שעורים פרטיים למי שצריך.

 

הקושי העיקרי לדברי גבעולי הוא ש"הם במיעוט כאן. כשאתה במיעוט, אתה מרגיש מאוד זר עד שאתה מתרגל לשפה ומבין איך דברים עובדים". מצד שני, הסטודנטים לדבריה מופתעים מהנכונות הגדולה לתת להם להביע את עמדותיהם בשיעורים. כיוון שמדובר בדרך כלל בבעלי משפחות הלימודים יוצרים גם עומס כלכלי.

 

x