$
בארץ

"אודיע על בחירתי במפכ"ל קבוע בתוך 30 יום"

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה הודיע הערב כי בתוך חודש יכריז על זהות מפכ"ל המשטרה הבא וציין כי יפעל נגד אלימות שוטרים; השר תקף את היועמ"ש אביחי מנדלבליט שלא נענה דיו לבקשותיו לחקור גילויי הסתה נגד נתניהו וקרא לציבור, רגע אחרי ההפגנה מול בית ראש הממשלה אמש, להימנע מהפגנות בתקופת הקורונה

עמיר קורץ 19:2115.07.20

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה הצהיר הערב (ד') כי יודיע בתוך חודש על זהות מפכ"ל המשטרה הקבוע. מינויו כפוף כמובן לאישור הוועדה למינוי בכירים בשרות המדינה בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג.

 

 

המשטרה מתנהלת כבר קרוב לשנתיים ללא מנכ"ל קבוע מאז שניצב מוטי כהן מונה בסוף 2018 למ"מ המפכ"ל. השר הקודם גלעד ארדן ניסה בשנה האחרונה למנות מנכ"ל קבוע, בתקופת ממשלת המעבר, אך התהליך לא צלח לאחר שארדן התעקש להעביר לוועדת גולדברג שמות של שלושה מועמדים ולא אחד, והוועדה סירבה לדון בשמותיהם. כהונתו הזמנית של כהן הוארכה שוב ושוב - עד ספטמבר 2020.

אמיר אוחנה אמיר אוחנה צילום: יהונתן ולצר, TPS

 

לדברי אוחנה במסיבת עיתונאים שערך הערב, "יש מה לתקן במשטרת ישראל, שלעיתים מגלה סובלנות היכן שיש להפעיל כוח, ולעיתים מפעילה כח היכן שיש להתאזר בסבלנות ובסובלנות. את התיקון הזה בכוונתי להוביל, יחד עם המפקדים והמפקדות, השוטרות והשוטרים, ואתם כולכם תראו זאת. מי שיסייע לי במשימה החשובה הזאת הוא המפכ"ל הקבוע הבא של משטרת ישראל, ועל בחירתי אודיע בתוך שלושים ימים מהיום".

 

"אין מקום לשוטרים אלימים"

 

במהלך מסיבת העיתונאים אמר אוחנה בהקשר לאלימות שוטרים נגד חרדים כי "אני פועל יחד עם צמרת המשטרה כדי לתקן את הדרוש תיקון, זה בלתי נמנע כאשר החיכוך בין האוכלוסייה האזרחית לשוטרים עולה באופן משמעותי כל כך". הוא הוסיף כי "אין מקום לשוטרים אלימים במשטרת ישראל ואני מצפה שהמקרים המתאימים יטופלו במלוא חומרת הדין על ידי המפקדים".

 

אוחנה, הזכור מנאום "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות" עת נכנס לתפקיד שר המשפטים המשיך את המגמה גם היום: ואמר: "אין לי אמון באפקטיביות של מח"ש אשר במשרד המשפטים. עוד כשר משפטים העברתי החלטת ממשלה – נגד עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה הממונה על מח"ש – להקים ועדת בדיקה ממשלתית למח"ש".

 

אוחנה גונן על השוטרים ואמר כי "אף אחד מהם לא התגייס למשטרה כדי לאכוף חקיקת קורונה, והם נושאים במשימה הלאומית לא כי זה מה שהם אוהבים לעשות, אלא כי זה מה שחובתם לעשות כאוכפי חוק. זכרו שהשוטרים אינם מחליטים לא על סגר ולא על חובת חבישת מסיכה, הם רק אלה שאתם פוגשים בקצה התהליך החוקי שקרה בממשלה ובכנסת".

 

אוחנה, בהשראת ההפגנה הסוערת אמש מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור והפגנת הענק של העצמאים במוצ"ש בכיכר רבין, יצא נגד קיום הפגנות בעת הזו ואמר כי "בימי הקורונה אני סבור שראוי להימנע מכך מחשש להפצת הנגיף".

 

לגבי ההפגנה אתמול בבלפור הוא טען כי "מה שראינו זו אנרכיה. סוכני כאוס המבקשים לזרוע בהלה, ייאוש ומרד בציבור. שיא מכוער של שבועות רבים של הסתה, נאצות וגידופים, גם מצד נבחרי ציבור".

 

ביחס לציוץ אתמול של ח"כ עידן רול (יש עתיד) אמר אוחנה כי "כשחבר כנסת קורא לממשלה, שהוקמה ברוב של חברי הכנסת ועל כן משקפת את קולות רוב העם 'לא לגיטימית ועל כן אין לציית להוראותיה' זו קריאה למרד".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט היועמ"ש אביחי מנדלבליט צילום: יאיר שגיא

 

בנוסף יצא אוחנה נגד מה שהוא כינה "גילויי הסתה" נגד נתניהו ובני משפחתו ברשתות החברתיות, למשל מצד הזמר אפרים שמיר, ומצא הזדמנות לתקוף שוב בעניין זה את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לגביו טען אוחנה כי אינו נענה דיו לבקשותיו להורות על פתיחה בחקירות משטרה למרות מקרי ההסתה שהוא מצביע עליהם.

 

לדברי אוחנה, "היועמ"ש לקח לעצמו עוד סמכות - להפקיע מידי המשטרה את היכולת לפתוח בחקירה בגין מקרים אלה, ונטל אותה לידיו. אני מדגיש, לא את הסמכות להגיש כתבי אישום במקרים המתאימים, את זה ממילא יש לפרקליטות, אלא את עצם הסמכות לפתוח בחקירה".

 

אוחנה הוסיף כי מנדלבליט "לא פירט מה נעשה במקרים הללו ובעוד מקרים רבים אחרים בהם עלו קריאות מפורשות לרצח, חיסול, הריגת ראש הממשלה או בני משפחתו, מקרים שלידם מה שקרוי 'ההסתה שקדמה לרצח רבין' – מחווירים. אני קורא לשר המשפטים אבי ניסנקורן ולכנסת לפעול לתיקון המצב. המשטרה איננה משטרת הפרקליטות. היא גם לא משטרת אוחנה. מדובר במשטרת ישראל".

x