$
בארץ

למרות התנגדות האוצר - נתניהו וכץ רוצים לחלק אלפי שקלים לכל אזרח

ראש הממשלה ושר האוצר מעוניינים לחלק לציבור מענק בדומה לזה שניתן בפסח, אך בעלות משולשת של 6 מיליארד שקל; משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקל, משפחה עם שני ילדים 2,500 שקל ומשפחה עם שלושה ילדים 3,000 שקל. בכחול לבן מתנגדים: "הזרמת הכסף צריכה להתבצע בדגש על מי שפרנסתו נפגעה"

עמרי מילמן, אדריאן פילוט וצבי זרחיה 18:3715.07.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ מתכוונים לחלק מענקים לציבור כפי שחילקו כחלון ונתניהו בפסח, אולם בהיקפים נרחבים משמעותית. לפי התוכנית הנוכחית,

 משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקל, משפחה עם שני ילדים תקבל 2,500 שקל ומשפחה עם 3 ילדים ומעלה תקבל 3,000 שקל. אזרחים ללא ילדים יקבלו 750 שקל.

 

מוקדם יותר היום פירסם תאגיד השידור הציבורי "כאן" כי פרופ' אבי שמחון מקדם חלוקת מענקים נוספת, דומה לזו שהופעלה בפסח. עלות המענק לפסח הוערכה ב-2 מיליארד שקל, ועלות המענק המתוכנן כעת גבוהה פי 3.

 

 

בנימין נתניהו וישראל כץ בנימין נתניהו וישראל כץ צילום: אבי כהן

 

בדיון שהתקיים הערב במשרד האוצר הביעה הנהלת האוצר התנגדות לתוכנית, לאור העובדה שמדובר בחלוקת כספים ללא כל היגיון או קריטריונים גם למי שאינו זקוק לכך. המהלך יגדיל את הגירעון עוד יותר, ובסופו של דבר ישולם על ידי הציבור. אולם לפי שעה נראה כי התוכנית תקודם בכל זאת.

 

למרות העלות העצומה של המהלך, המוערכת ב-6 מיליארד שקל, כץ ונתניהו בוחנים אפשרות לקדם את המהלך באמצעות הביטוח הלאומי מבלי להעביר אותו בחקיקה ראשית. בדיון שנערך הערב מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר תמך בהצעה והסביר כי הוא "יודע לחלק את הכסף, כך שיגיע לכלל האוכלוסיה".

 

שמחון התייחס להתנגדות העזה של פקידי האוצר בדיון והסביר להם כי "הוא הכלכלן הכי בכיר בחדר", ולכן הוא יודע מדוע הוא מציע את מה שהוא מציע - גלגל ההצלה של המשק.

 

בכחול לבן מתנגדים

 

במפלגת כחול לבן מביעים התנגדות לתוכנית המענקים, ואומרים כי "כל חיזוק כלכלי לאזרחי ישראל מבורך, אך צריך לעגן זאת בתוכנית אחראית וארוכת טווח שתבטיח שגם בשנה הבאה פרנסתם וחוסנם ישמר. באשר למענקים - כחול לבן תומכת בהזרמת כסף ישירות לאזרחים, אך יש לעשות זאת בדגש על מי שפרנסתו נפגעה - מובטלים ומשפחות שזקוקות לכך. נדון בכך בהמשך בממשלה".

 

יצוין ששר הביטחון ויו"ר המפלגה בני גנץ הוזמן הערב להצהרה של רה"מ, אבל הודיע שיגיע רק לאחר שיועברו הסמכויות לטיפול בקורונה אל משרד הביטחון בראשותו. גנץ גם הודיע הערב שיתמיד בהתנגדותו לתקציב חד שנתי.

 

השרה לעניינים אסטרטגיים, אורית פרקש הכהן, מתחה ביקורת על תוכנית המענקים של רה"מ ושר האוצר. לדבריה, "אסור לשפוך ים של כסף ללא הבחנה בין עשירים לעניים. זו לא תוכנית. זה פופליזם. רק להמחשה, בכסף הזה יכולנו לממן כמעט שנה של חינוך חינם לילדי הגיל הרך ולהקל על זוגות צעירים, לעודד תעסוקה או להשקיע במנועי צמיחה אחרים".

 

בקרן רש"י, הפועלת לצמצום פערים חברתיים, הביעו דאגה מהתוכנית והזהירו מהיעדר מבחן הכנסה והבדלה. מנכ"לית הקרן מיכל כהן: "יש לברך על כל סיוע לאזרחים, אך יחד עם זאת אין שום היגיון מסדר בהענקת מענק קבוע ללא שום מבחן הכנסה. יש לתת יותר לאלו שיש להם פחות. התוכנית לא תצמצם את הפערים החברתיים בישראל, אלא רק תנציח אותם".

 

עו"ד רועי כהן, נשיא להב: "לפני שמפזרים כסף לכל עבר, שייקחו אחריות על ציבור העצמאים. מאיפה ההחלטה ההזויה לתת כסף לאנשים עובדים ולמי שלא צריך במקום למי שזועק עקב החלטות הממשלה לסגור לו את העסק. ציבור העצמאים מדמם מספיק עם הפופוליזם הזול ושליפות מהמותן".

x