$
בארץ

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות התפטר והטיח באלקין: "טורקיה זה כאן"

נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין נקט את הצעד במחאה על החלטת השר להזיז מתפקידה את מ"מ מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה: "תקופה קשה דורשת צעדים קשים. אני תקווה כי בכך אצית את אש המרד בקרב כל הסגל האקדמי בישראל"

תמר טרבלסי חדד, ynet 15:2114.07.20

נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין התפטר מתפקידו כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) תוך הטחת האשמות קשות בשר ההשכלה הגבוהה זאב אלקין: "חברות וחברים, חייבים להתעורר – טורקיה זה כאן!", כתב במכתבו. ההתפטרות באה במחאה על החלטת השר להזיז מתפקידה את מיכל נוימן, מ"מ מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה.

 

 

במכתב ששלח לחברי הסגל ולסטודנטים כתב פרופ' רובין: "ידענו בעבר מאבקים על חופש הביטוי ועצמאות ההשכלה הגבוהה, אך הרס חסר מורא המונע מאינטרסים פוליטיים צרים, טרם חווינו. תקופה קשה דורשת צעדים קשים. ולכן, כצעד של מחאה ומתוך תחושה של סכנה אמיתית לעתיד ההשכלה הגבוהה בישראל, החלטתי לנקוט בצעד חריף שאף יו"ר ור"ה בעבר לא נקט - החלטתי להתפטר מתפקידי כיו"ר ור"ה".

 

למכתב המלא - לחצו כאן

 

עוד כתב: "אני תקווה כי בכך אצית את אש המרד בקרב כל הסגל האקדמי בישראל, ציבור הסטודנטים, וכל אדם במדינת ישראל שעתיד הדמוקרטיה, המדע, המחקר, והחופש לחשוב יקרים ללבו".

 

נוימן מונתה לפני שנה לתפקיד ממלאת מקום מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה, לאחר שהמנכ"ל הקודם מתניהו אנגלמן מונה לתפקיד מבקר המדינה. כיוון שלא ניתן למנות מינוי קבוע בממשלת מעבר, ניתן אז אישור למנות ממלאת מקום זמנית.

 

בדרך כלל השר הוא זה שממנה את מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, לאחר שמקימים ועדת איתור. אלקין הודיע כבר לפני מספר שבועות שהוא ממנה ועדת איתור לבחירת מנכ"ל שיחליף את נוימן, שאמורה לסיים את תפקידה ב-19 בחודש, אך הוועדה טרם הוקמה.

 

 

מימין: השר להשכלה גבוהה זאב אלקין ונשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין מימין: השר להשכלה גבוהה זאב אלקין ונשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין צילום: יואב דודקביץ

 

 

רובין התייחס במכתב לעימות בין אלקין לאוניברסיטאות, שהחל מאז מונה אלקין לתפקידו, וטען כי הוא מנסה להשתיק את האמונים על עתיד המדע בישראל.

 

"בשבועות האחרונים, תחת שרביטו של קומיסר ההשכלה הגבוהה, השר זאב אלקין, אנו עדים לניסיונות שיתוק של שומרי הסף האמונים על עתיד המדע במדינת ישראל. מדובר בשורה של צעדים, שעל האחרון שבהם התבשרנו אתמול בלילה - השר אלקין החליט להזיז מתפקידה, ללא נימוק, את מיכל נוימן, מ"מ מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה – קודש הקודשים שתפקידו להוות את החיץ הקריטי שבין פוליטיקה למדע", כתב רובין.

 

לדבריו, "אנו נמצאים בתקופה חסרת תקדים ואפלה מאוד. שומרי הסף הפכו למטרה, ומערכות שחרטו על דגלן את ערכי חופש הביטוי וחופש המחשבה מותקפות השכם והערב. התרבות, מערכת המשפט, התקשורת וההשכלה הגבוהה נמצאים תחת מתקפה מסוכנת, המאיימת על קיומה של הדמוקרטיה בישראל".

 

גורמים באוניברסיטאות אמרו היום כי נוימן נחשבת אשת מקצוע טובה, אבל היה צפוי שתוחלף, כיוון שהמינוי שלה היה זמני ולא עבר ועדת איתור. תפקיד מנכ"ל הוא תפקיד משמעותי משום שהוא חולש על תקציבים אדירים ומנהל את המועצה להשכלה גבוהה.

 

רובין אמר היום ל-ynet כי "אלקין הזיז את נוימן מתפקידה כדי לבצע מינוי פוליטי". לדבריו, "נוימן עובדת ציבור מסורה שנים רבות והשר הודיע לה שהוא לא מאריך לה את החוזה כממלאת מקום, ושהיא אמורה לסיים את עבודתה. ברור שהוא רוצה לבצע מהלכים פוליטיים".

 

עוד טען: "הבנתי שהולכים כאן לטיהור המערכת ואני לא יכול לשתוק על דבר כזה. אנחנו חיים בתקופה שהציבור מופגז בנושאים קיומיים על ימין ועל שמאל והייתי חייב לעשות מעשה קיצוני ולהתפטר כדי למשוך תשומת לב, כדי שיבינו שבמעטה של טיפול בענייני חירום הוא משרת מהלכים ברורים".

 

רובין הוסיף כי אמנם נוימן שימשה כמ"מ המנכ"לית, אך היה על אלקין להשאיר אותה בתפקיד עד שימונה מנכ"ל קבוע.

 

באחרונה התנהל עימות בין אלקין לראשי האוניברסיטאות על רקע צו הבריאות שקבע כי ניתן לקיים רק עשרה אחוזים מהבחינות באופן פרונטלי . אלקין "תפס" את הצד של הסטודנטים אשר דרשו לקיים מבחנים מקוונים מחשש להדבקות.

 

לפני מספר שבועות התפתח עימות בין אלקין לראשי אוניברסיטאות על רקע כוונתו למנות לתפקיד חבר המועצה להשכלה גבוהה נציג מאוניברסיטת אריאל. לדברי אנשי אלקין, המאבק של ראשי האוניברסיטאות נובע אך ורק בשל התנגדותם למהלך זה.  

x