$
בארץ

סופית : ועדת הקורונה אישרה פתיחת חדרי כושר ובריכות - בניגוד לעמדת הממשלה

הוועדה קיימה הצבעה חוזרת - ההחלטה נותרה על כנה; לפני ההצבעה הראשונה - נתניהו ואדלשטיין הביעו תמיכה בפתיחת בריכות לא מקורות בלבד. בליכוד זעמו על יו"ר הוועדה יפעת שאשא ביטון, לאחר שהיא וכחול לבן הצביעו עם האופוזיציה - והודיעו כי יינקטו נגדה צעדים משמעתיים

אורנה יפת וצבי זרחיה 16:1813.07.20

דרמה בוועדת הקורונה של הכנסת: הוועדה הצביעה היום (ב') ברוב קולות  על אישור פתיחת חדרי הכושר והבריכות. זאת בניגוד לעמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשיין, שלפיה ניתן לפתוח רק בריכות לא מקורות, ואילו מכוני הכושר יישארו סגורים. שבעה ח"כים הצביעו בעד וח"כ אחד נמנע.  בהצבעה חוזרת שנערכה בשעות אחר הצהריים נותרה ההחלטה על כנה.

 

ההצבעה עוררה את זעמם של אנשי הליכוד, שבתחילה ביקשו להדיח את יו"ר הוועדה יפעת שאשא-ביטון, שהצביעה עם האופוזיציה ועם כחול לבן, באופן שאפשר להעביר את ההצעה. ח"כ מיקי זוהר מהליכוד פנה לשאשא ביטון, יו"ר סיעת כולנו שבתוך הליכוד, ואמר לה: "את פועלת בניגוד להנחיות הממשלה, אני דואג להדיח אותך".

 

עם זאת מאוחר יותר אמר זוהר כי קיים שיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו״ר הכנסת יריב לוין, בסיומה הוחלט כי "יינקטו נגד ח״כ יפעת שאשא ביטון צעדים משמעתיים". זוהר הוסיף: "כמו כן בשלב בזה לא יועברו לוועדת הקורונה בראשה עומדת ביטון הצעות חוק לדיון עד להודעה חדשה".

 

 

 

במקביל פנה זוהר במכתב ליו"ר ועדת הכנסת ח"כ איתן גינזבורג עם בקשה להדיח את שאשא ביטון מתפקיד יו"ר ועדת הקורונה. האחרונה הגיבה בצהריים לאיום ההדחה ואמרה כי "בחרתי במה שנכון לעשות מבחינה מקצועית. אם אצטרך לשלם את המחיר אני שלמה עם זה. אני הולכת עם האמת שלי". ח"כ גדעון סער מהליכוד צייץ כי "הדחת יו"ר הועדה - אינה הדבר הנכון לעשות".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ (ימינה) פנה אחר הצהריים אל יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין (ליכוד) בדרישה למנוע את הדחתה של שאשא ביטון, ו"את רמיסת עצמאותה של הכנסת בידי הממשלה . לא מספיק לשמור על כבודה ועצמאותה של הכנסת מול בג"ץ. רמיסתה ברגל גסה על ידי הממשלה היא לא פחות חמורה".

 

יצויין כי אחד הגורמים הבולטים שנפגש עם חברי הכנסת וביקש לפתוח את חדרי הכושר הוא חיים פרנקל המקורב לליכוד ומשמש מנכ"ל רשת הכושר הארצית "ספיייס". ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) הקים אתמול בכנסת את שדולת חדרי הכושר והספורט. לפי אתר הכנסת, משרד הלובינג יעל גויסקי מייצג את ארגון בעלי עסקי הספורט והכושר.

 

בניגוד לבקשת נתניהו

 

ההצבעה כאמור עומדת בניגוד לבקשתו של ראש הממשלה נתניהו משאשא ביטון. הדיון היום החל באיחור של שעה לאחר שנתניהו קטע את ישיבת הממשלה לטובת שיחת שידול עם שאשא ביטון בה ביקש ממנה שלא להצביע בעד פתיחת חדרי הכושר.  

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: אוהד צויגנברג

 

עם תום הדיון צעק יו"ר הקואליציה זוהר על יו"ר שאשא ביטון: "נגמר לך הסיפור. תשכחי מיו"ר ועדה". בתגובה ענתה לו שאשא ביטון: "אתם תלמדו להתנהל".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא-ביטו יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא-ביטו צילום: יעל אורבך

 

הסערה סביב אישור הצו החלה אתמול עת הציגה נציגת משרד הבריאות נתונים שמראים שבחודש יוני נדבקו 35 אנשים בלבד בחדרי כושר.

 

הדיון בוועדת הקורונה הדיון בוועדת הקורונה צילום: ערוץ כנסת

 

ח"כ לוי (יש עתיד) אמר אתמול כי "הקורונה כאן לזמן רב וצריך ללמוד לחיות איתה. אם תסגרו את המשק תהיה פה קורונה כלכלית קשה. אני כבר לא מדבר על בריאות הנפש שאין לכם מקורות כלכליים להתמודד איתם. 800 אלף מובטלים יש כבר כיום. בחדרי הכושר מנויים 1.4 מיליון מנויים. 35 נדבקו בחודש? אתם שומעים מה אתם אומרים? מיליון איש מנויים בחדרי כושר ומתוכם 35 נדבקו. תעשו חקירה ונוציא צו סגירה למכון שלא עמד בכללים ונדבקו שם. את אומרת שיש 18 אלף נדבקים מתוך 9 מיליון אזרחים. 0.2% בלבד! המשק בקריסה. אני לא רוצה ממך את ניהול הסיכונים אלא רק רוצה שלא תפחידו אותנו. ההפגנה של אתמול היא קצה קצהו של החוט. אתם צריכים לבוא ולהגיד לנו איך לחיות עם הקורונה. 18 אלף איש מ-9 מיליון תושבים ו- 35 נדבקים? אני מורט את שארית שערותיי".

 

לוי סירב להצביע אתמול על כל סעיפי הצו שאישרה הממשלה יחד וביקש להצביע על כל סעיף וכל קטגוריה בנפרד, במטרה להצביע על פתיחת חדרי הכושר והבריכות וגם על המסעדות ועסקים נוספים.

 

סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש (ליכוד) קרא: "זהו חוסר אחריות בוועדת הקורונה. בניגוד להמלצת הדרג הרפואי מקצועי מובילה יו"ר הוועדה שאשא ביטון קו של כניעה ללחצים סקטוריליים.  אנחנו במצב תחלואה שמחייב צמצום התקהלות, הועדה באקט פופוליסטי מאשרת התקהלויות בבריכות ופתיחת חדרי כושר. כשמובילים צריך לדעת לעמוד מול לחצים, במבחן הזה היא נכשלה".

 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הגיב לאירועים בציוץ בטוויטר וקרא לחברי הכנסת מכחול לבן: "אם נשארה לכם טיפת כבוד עצמי וקצת אחריות כלפי הבוחרים שלכם - תתנגדו להדחת ח"כ ‎יפעת שאשא-ביטון מראשות ועדת הקורונה".

x