$
בארץ

למ"ס: עלייה באבטלה במחצית הראשונה של יוני - עמדה על 5.2%

לפי נתוני הלשכה מדובר ב-210.6 אלף מובטלים; שיעור האנשים שיצאו לחל"ת עמד בשבועיים הראשונים של החודש שעבר על 5.5%, שהם 213.6 אלף איש. הנתונים הללו אינם מתיישבים עם דיווחי שירות התעסוקה, לפיהם שיעור המובטלים והאנשים בחל"ת גבוה יותר

בילי פרנקל 17:3613.07.20

שיעור האבטלה עמד במחצית הראשונה של חודש יוני על 5.2%, כלומר כ-210.6 אלף מובטלים; בחודש מאי עמד מספר המובטלים על 161.5 אלף - שיעור אבטלה של 4%. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס).

 

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

לנתון זה יש להוסיף 83.1 אלף אנשים שהפסיקו לעבוד בשל פיטורים או סגירת מקום העבודה בחודשים מרץ עד יוני, ונגרעו מכוח העובדה מאחר שהצהירו כי אינם מחפשים אחת כרגע; כך, סך האנשים שאיבדו את מקום עבודתם בשל סיבות הקשורות בנגיף הקורונה עומד על כ-7.1%.

  

בנוסף למפוטרים, שיעור האנשים שיצאו לחל"ת עמד בשבועיים הראשונים של החודש שעבר על 5.5%, שהם 213.6 אלף איש. זאת לעומת הסקר הקודם שפרסמה הלמ"ס, בו דווח על 684 אלף אנשים שנעדרו מהעבודה כל השבוע מסיבות הקשורות בנגיף הקורונה. כלומר, לפי נתוני הלמ"ס, מספר עצום של כ-400 אלף איש שבו מחל"ת לעבודה בשבועיים הראשונים של חודש יוני. 

 

בסך הכל, סך כל האנשים שלא הועסקו בשל סיבות הקשורות בנגיף הקורונה (באבטלה או בחל"ת) עמד בתחילת חודש יוני על על 12.2% מכוח העבודה. הסבר אפשרי לנתונים, כך לפי הלמ"ס, הוא שהם מתייחסים לשבועיים הראשונים של יוני בהם כל המשק נפתח ומקומות עבודה רבים שבו לפעול והחזירו אנשים מחל"ת.

 

הנתונים הללו אינם מתיישבים עם דיווחי שירות התעסוקה, לפיהם שיעור המובטלים והאנשים בחל"ת גבוה יותר. כך, מנתונים שפרסם היום השירות עולה כי מספר דורשי העבודה הרשומים בו עומד על 852,264, מהם 577,309 בחל"ת, וכי שיעור האנשים שאינם מועסקים בשל סיבות הקשורות בנגיף הקורונה עומד על 21%.

 

לפי שירות התעסוקה, ישנם מספר הסברים אפשריים לפערים בין הנתונים שלהם לבין נתוני הלמ"ס. כך, 450 אלף החוזרים לעבודה בתחילת יוני על פי הלמ"ס, כוללים עצמאים ואנשים שלא נרשמו בשירות התעסוקה, בעוד ששירות התעסוקה סופר רק שכירים; בנוסף, מספיק שאדם עבד שעה בחודש על מנת שייחשב כ"עובד" על פי הגדרת הלמ"ס; ולבסוף, הלמ"ס אינה סופרת את תובעי הבטחת הכנסה (כמאה אלף איש שאינם מחפשים עבודה בימים אלה).

x