$
בארץ

ההסכם באל על: מענקים ופיצויים מוגדלים למפוטרים, ביטול הטבות לנותרים

לפי הסכם ההבראה שנחתם השבוע, עובדים שיפוטרו יזכו לפיצויים כפולים. עובדים בעלי ותק של 25 שנים ומעלה בני 50 עד 60 יזכו למענק בגובה של 7 משכורות וכאלה מעל גיל 60 לפנסיה מוקדמת. הנותרים יוותרו על מימון לימודים אקדמיים לילדיהם, על הזכאות לכרטיסי טיסה חינם וצמצום מספר הנופשונים וימי הכיף

נווית זומר 13:0710.07.20

פיצויים מוגדלים בשיעור של 100% (פיצויים כפולים), מענק פרישה בגובה 7 משכורות חודשיות (מותנה וותק) ותשלומי פנסיה מוקדמת עד גיל 67 (מותנה גיל) - אלו הם הפיצויים הנדיבים לעובדי אל על, שנאלצים לעזוב החברה במסגרת הסכם ההבראה.

 

 

בסך הכול הועסקו באל על כ-6,000 עובדים לפני פרוץ המשבר - מתוכם כ-2,000 יפרשו או יפוטרו. השבוע, במסגרת הסכמי העבודה החדשים שנחתמו עם שלושה ועדים באל על - תחזוקה, דיילים ומינהלי - הסכימו במסגרת ההסדרים על פרישה ופיטורים של למעלה מ-1,800 עובדים (לא כולל טייסים).

 

הנותרים בחברה נדרשו לוויתורים, בהם: הפחתה בשכר, ויתור על מגוון הטבות שנחשפות כעת - בראשן השתתפות החברה במימון לימודים על תיכוניים של ילדי עובדים; זכאות לכרטיסי טיסה חינם (המקבילה של חברת חשמל לחשמל חינם לעובדים) לעובד ולבני משפחתו הגרעינית (הטבה שניתנה על פי ותק); צמצום בפעילויות רווחה כמו מספר הנופשונים בשנה, ימי כיף ובנוסף וויתור על ימי חופש שנצברו.

 

מטוסי אל על מושבתים בנתב"ג מטוסי אל על מושבתים בנתב"ג צילום: רויטרס

 

 

לפי הסיכום שהושג עם החברה, בחסות ההסתדרות, המפוטרים יקבלו כאמור פיצוים מוגדלים בשיעור 100% בנוסף לפיצויים הרגילים בחוק. עובדים בעלי ותק של 25 שנה ומעלה בגילאים 50 עד 60 יקבלו מענק חד-פעמי בגובה 7 משכורות חודשיות; עובדים שהעסקתם תסתיים והם בגיל 60 ומעלה ובעלי ותק של למעלה מ-25 שנה, יזכו בפנסיה מוקדמת - תשלום של 70% משכרם החודשי עד גיל 67, בנוסף לפיצויים הרגילים.

 

הפיטורים והוויתורים בשכר ובהטבות יקטינו את הוצאותיה של אל על ב-88 מיליון דולר בשנה. אל על נחשבה כחברה לא יעילה שנושאת על גביה 45 מטוסים וכ-6,000 עובדים. התנאי של האוצר לקבלת סיוע מהמדינה היה יישום תוכנית הבראה אגרסיבית להקטנת הוצאותיה וחתימה על הסכם עבודה חדש עם העובדים הנותרים, המיוצגים בארבעה ועדים. בשלב זה עדיין לא נחתם הסכם דומה עם ועד הטייסים שנחוץ כדי להשלים את ההתחייבויות בנושא כוח האדם כלפי המדינה, ועד הטייסים אמור להסכים לקיצוץ שכר ופרישת למעלה מ-100 טייסים.

x