$
בארץ

פרשנות

רק פלסטר פוליטי: התוכנית של נתניהו וכץ לא תעצור את הדימום של המובטלים

התוכנית הכלכלית שהציגו אתמול ראש הממשלה ושר האוצר מדגישה את אוזלת היד של הממשלה המנופחת שאיבדה שליטה על המשבר הבריאותי והכלכלי. התוכנית מעניקה הנשמה מלאכותית לעצמאים ולמובטלים אך לא יוצרת מקומות עבודה חדשים ולא מספקת להם אופק

צבי זרחיה 10:3710.07.20
התוכנית הכלכלית שהציגו אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ נועדה בראש ובראשונה להרגיע את הציבור. אבל בנתיים היא מהווה פלסטר פוליטי ותו לא.

 

היא הוצגה לאחר שבוע קשה שבו שיעור האבטלה המשיך לטפס, ומדי יום מתגלים סיפורים קורעי לב על עצמאים שלא מסוגלים להתחיל את החודש, ורבבות שכירים שלא יודעים כיצד לגמור את החודש. התברר שהממשלה המנופחת מתאפיינת באוזלת יד, ולא מעניקה את התשובות המיידיות לבעיות הכלכליות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את התוכנית הכלכלית, אתמול. הממשלה איבדה שליטה ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את התוכנית הכלכלית, אתמול. הממשלה איבדה שליטה צילום מסך: לע"מ

גם הזינוק בתחלואה כמו גם במספר הנבדקים הוכיח שהממשלה איבדה את השליטה. היא לא הצליחה להגדיל את מערך הבדיקות האפידיומלוגיות, לקטוע את שרשרת ההדבקה ועל כן נאלץ אתמול נתניהו להציג את הצלחותיו בתחילת המשבר ולהסביר שנעשה "ניסוי וטעייה".

 

נתניהו הזדרז להציג את התוכנית לפני ההפגנה שמתוכננת להיערך מחר בתל אביב על ידי ארגוני העצמאים הקורסים, וגם לנוכח הביקורת הציבורית על מהלכי הממשלה שהלכו וגברו השבוע.

 

זאת לא רק בשל חוסר יכולתה להציג פתרונות למשק, ולהדביר את המגפה, אלא גם משום שבעוד חדרי הכושר נסגרו, בתי הכנסת והמקוואות ממשיכים לפעול. כי נתניהו לא יכול לצאת נגד החרדים שמספקים לו את השלטון.

 

נתניהו, שהורה לפני 3 ימים לכץ להכין תוכנית כלכלית בתוך 48 שעות, הרעיף על הציבור, יממה באיחור, את המתנות: דמי אבטלה למשך שנה, סיוע לעצמאים, קיצור ההליכים להעברת הכספים, ועוד ועוד.

 

התוכנית הזו היא בבחינת "טיפה בים", ולא בטוח כלל שלנוכח מכשולי הבירוקרטיה אכן תעמוד בקצב הביצוע המהיר.

 

התוכנית הזו מעניקה הנשמה מלאכותית לעצמאים ולמובטלים למשך שנה אך לא פועלת ליצירת מקומות עבודה חדשים ולא מספקת להם אופק. בלא מציאת מנועי צמיחה ועריכת תוכנית המשך - כל הצעדים המוצעים הם לא יותר מפלסטר פוליטי.

x