בארץ

דיווח שוטף

משרד הבריאות יקצר את החקירות האפידמיולוגיות, פחות אנשים יידרשו לבידוד

כך הודיעה ראש שירותי בריאות הציבור היוצאת פרופ' סיגל סדצקי; 840 נדבקו מחצות, מספר החולים הקשים עומד על 130; היום בצהרים: עשר שכונות בחמש ערים נכנסו ל"סגר נושם"; ח"כ אייכלר: "קורא לשרים החרדים לפרוש זמנית מהממשלה בגלל הסגרים"; עוד 79 משרתים בצה"ל אובחנו כחולי קורונה; שר הבריאות: "2,000 חולים ביום עלולים להוביל לסגר כללי"

כלכליסט ו-ynet 20:1610.07.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

17:25 - משרד הבריאות: 840 נדבקים אובחנו מחצות

 

משרד הבריאות מסר כי מאז חצות אובחנו 840 נדבקים בנגיף הקורונה. מהנתונים עולה כי מספר החולים הקשים עומד על 130. מאז חצות נפטרו שני בני אדם, ומספר הנפטרים עומד על 351. מספר החולים המונשמים עומד על 42. במשרד הבריאות ציינו עוד כי מספר החולים הפעילים עומד על 16,739.

(ynet)

 

17:25 - משרד הבריאות יקצר את החקירות האפידמיולוגיות, פחות אנשים יידרשו לבידוד

 

משרד הבריאות פרסם בצהריים (שישי) הנחיות חדשות למערך האפידימיולוגי, לפיהן זמני החקירות לגילוי המגעים של החולים יתקצרו בהתאם להופעה או היעדר של תסמינים אצל חולי הקורונה.

 

זמני החקירות ייקבעו כעת לפי חולים סימפטומטיים ולא סימפטומיים - ובהתאם למועד הופעת התסמינים. איתור המגעים יתמקד בארבעת הימים שקדמו להופעת התסמינים במקום ב-14 הימים כפי שהיה נהוג עד כה, ובמקרה של חולים א-סימפטומטיים איתור המגעים יתמקד בעשרה ימים. המשמעות: מספר האנשים שייכנסו לבידוד צפוי לרדת באופן משמעותי בעקבות השינוי שנכנס לתוקף כבר היום.

 

במכתב שפרסמה פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור שהתפטרה בתחילת השבוע מתפקידה, נכתב כי קיצור פרק הזמן שיעמוד בחקירת חולי הקורונה יפטור אנשים רבים מבידוד, ויאפשר למערך האפידמיולוגי להתמקד במגעים עם בעלי סיכון גבוה יותר להדבקה. "יש מחיר בוויתור על הכנסת מגעים אשר חלקם עלולים להפוך לחולים לאחר מכן, אך הנתונים מראים כי המחיר סביר לעומת התועלת", כתבה סדצקי.

ראש שירותי בריאות הציבור היוצאת פרופ' סיגל סדצקי
ראש שירותי בריאות הציבור היוצאת פרופ' סיגל סדצקי צילום: משרד רה"מ

 

(אדיר ינקו, ynet)

 

17:25 - כאלף איש משתתפים במחאת "הדגלים השחורים" מחוץ למעון רה"מ בירושלים

 

כאלף בני אדם משתתפים במחאת "הדגלים השחורים" מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים. לטובת ההפגנה, סגרה המשטרה קטע מהרחוב המוביל לכיכר פריז והגדירה את מקום ההפגנה כמתחם סגור. המפגינים נושאים שלטים שבהם נכתב בין היתר: "מצילים את המדינה, נלחמים בשחיתות" ו"ביבי מחזיק את המדינה כבת ערובה".

(יעל פרידסון, ynet)

 

16:56 - ח"כ אייכלר: קורא לשרים החרדים לפרוש זמנית מהממשלה בגלל הסגרים

 

ח"כ ישראל אייכלר מסיעת יהדות התורה, קרא לשרים החרדים בממשלה לפרוש ממנה באופן זמני, עד שיוסרו הסגרים שהוטלו על השכונות והיישובים החרדיים. "רק כך נתניהו יבין שזכויות האדם החרדי אינן הפקר", טען אייכלר. דבריו באים ברקע הטלת הסגר על שכונת קריית בעלז בירושלים, שם מתגוררים רבים מחסידי בעלז - החסידות שאליה משתייך אייכלר ואותה הוא מייצג בכנסת.

(קובי נחשוני, ynet)

 

16:34 - נמשכת העלייה בתחלואה בצה"ל: עוד 79 משרתים אובחנו כחולי קורונה

 

צה"ל מסר כי נכון להיום, 463 חיילים ועובדי הצבא הם חולים פעילים בנגיף הקורונה - 79 יותר מאתמול. מצבם של כולם מוגדר קל. מדובר בהמשך העלייה בתחלואה בצה"ל, אחרי שאתמול המספר עמד על 384 ושלשום על 316. במקביל, מספר המשרתים שנמצאים בבידוד עומד על כ-10,000.

(יואב זיתון, ynet)

  

15:50 - מחאת העובדים הסוציאליים: עשרות הגיעו לקבל את השבת ליד ביתו של שר האוצר

 

עשרות עובדים סוציאליים הגיעו לכפר אחים לערוך קבלת שבת מול ביתו של שר האוצר, ישראל כץ. עו"ס אפרת לוי, ממנהיגות המאבק התייחסה לדברים שאמר השר בהצגת תוכנית הסיוע הכלכלי: "שמענו אותך אתמול אומר שאתה מחבק אותנו, אבל אנחנו צריכים יותר מחיבוקים. אנחנו זקוקים למעשים. אנחנו מזמינים אותך לצאת אלינו לקבל את השבת, לקבוע פגישה ולהראות שותפות להצלת השירותים החברתיים". אירוע זה ממשיך את שורת ההפגנות שהתקיימו השבוע במוקדים שונים בארץ במחאה על העומס שהתגבר בצל משבר הקורונה, השכר הנמוך והאלימות שאליה חשופים העובדים הסוציאליים.

(הדר גיל-עד)

 

13:10 - נכנס לתוקף הסגר על שכונות בירושלים, לוד, בית שמש, רמלה וקריית מלאכי

 

בשעה 13:00 בצהריים (יום שישי) נכנס לתוקפו הסגר החלקי שהטילה הממשלה על שכונות בירושלים, בית שמש, לוד, רמלה וקריית מלאכי, נוכח הזינוק בתחלואה בנגיף הקורונה. הסגר יימשך שבוע - עד יום שישי הבא - למעט השכונות בלוד, שבהן יפקעו ההגבלות ביום רביעי.

 

בירושלים הוטל הסגר על השכונות קריית צאנז, קריית מטרסדורף ורוממה, בבית שמש בשכונות נחלה ומנוחה וקנה הבושם, ברמלה בשכונת עמישב ביל"ו, ובקריית מלאכי בשכונות אחוזת רוטנר וחב"ד. בלוד הוטל סגר גם בשכונות גני יער וס"ח, שיצטרפו לשכונות הרכבת, שניר ונווה שלום שעליהן כבר הוטל סגר השבוע.

 

12:37 - ח"כ ניר ברקת נכנס לבידוד

 

ח"כ ניר ברקת נכנס היום (ו') לבידוד לאחר שנודע לו הבוקר שנפגש בכנסת ביום רביעי שעבר ה-1.7, עם חולת קורונה מאומתת. לאחר בדיקה עם משרד הבריאות, ברקת ישהה בבידוד על פי ההנחיות.

(צבי זרחיה)

.

11:23 - הקורונה בצה"ל: לוחמים ייבדקו גם אם לא נחשפו לחולה מאומת או פיתחו תסמינים

 

לוחמים יוכלו לעבור בדיקת קורונה גם אם לא פיתחו תסמינים ולא נחשפו לחולה מאומת, זאת על רקע הגידול בתחלואה בקורונה בצה"ל. הבדיקה תיערך בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, עם הצגת תעודת לוחם ובחינם. תוצאותיה יועברו בתוך 48 שעות. לפי שעה מספר החולים המאומתים בצ"ל עומד על 384 חיילים. 9,874 משרתים נמצאים בבידוד, בהם הרמטכ"ל אביב כוכבי.

(יואב זיתון)

 

חולים קשה ובינוני

 

 

 

11:00 - משרד הבריאות: 256 חולי קורונה אובחנו בישראל מחצות

 

משרד הבריאות עדכן בשעה האחרונה כי מאז חצות אובחנו בישראל 256 חולי קורונה חדשים. מספר החולים הפעילים עומד כעת על 16,739 איש - מתוכם 130 קשה שבהם 42 מונשמים. מחצות בוצעו 5,166 בדיקות. עד כה נפטרו מהמחלה בישראל 350 חולים והחלימו ממנה 18,542 - 39 מאז חצות.

 

 

 

נדבקים כללי

 

 

 

9:15 - משרד הבריאות: 1,464 חולים מאומתים חדשים אובחנו אתמול

 

משרד הבריאות מעדכן בשעה זו כי נכון לאתמול 9.7 (סיכום של 24 שעות), מעודכנים כעת במערכת: 1,464 מאומתים חדשים אתמול. 27,996 תוצאות בדיקות שהתקבלו אתמול.

היום, 10.7 נכון לשעה זו ישנם: 16,651 חולים פעילים. 124 חולים שמצבם מוגדר קשה. 39 מונשמים. 350 נפטרים במצטבר מפרוץ המגפה. שיעור הבדיקות החיוביות אתמול עמד על 5.2%.

 

מונשמים מול מתים

 

 

 

8:15 - שר הבריאות:" 2,000 חולים ביום עלולים להוביל לסגר כללי"

 

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, אמר בשיחות סגורות כי "אם נגיע ל-2,000 חולים ביום, מדובר בנורות אדומות בוהקות מאוד והדבר עלול להוביל אותנו לסגר כללי. אנחנו מנסים לא להגיע לשם". מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אישר בשיחה עם "ידיעות אחרונות" ו-ynet כי "אופציית הסגר כל הזמן על השולחן". לוי הוסיף כי "אנחנו מנסים בכל כוחנו לעשות מה שניתן כדי להוריד את התחלואה בלי להידרש לסגר כללי משום שברורה לנו המשמעות של סגר. אם לא נצליח, אנחנו בבעיה".

(אדיר ינקו)

 

טבלת נדבקים על פי יישוב

 

 

 

החל מ-13:00: סגר על שכונות בירושלים, לוד וערים נוספות

 

ועדת השרים לאזורים מוגבלים החליטה אתמול בערב (ה') כי החל מהיום (ו') בשעה 13:00 יוטל סגר על השכונות קריית צאנז, קריית מטרסדורף ורוממה בירושלים, גני יער וס"ח בלוד, נחלה ומנוחה וקנה הבושם בבית שמש, עמישב ביל"ו ברמלה, אחוזת רוטנטר וחב"ד בקריית מלאכי. הסגר ייערך במשך שבוע. תחילה התכוונו השרים להטיל מגבלות על אזורים נרחבים יותר ועל ערים נוספות, אך הרשימה המקורית שהוגשה על-ידי משרד הבריאות צומצמה באופן ניכר בשל לחצי ראשי הערים.

 

חולים פעילים מול מחלימים

 

 

 

גנץ בוועדת השרים: "חייבים לדאוג לפיצוי לעסקים באזורים המוגבלים"

 

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, התייחס אמש לעסקים שייסגרו באזורים המוגבלים שעליהם הכריזה הוועדה: "יש לדאוג במהירות לפיצוי. זה לא זמן למשחקים - עלינו להורות לדרגי העבודה לטפל בהם באופן מיידי".

(איתמר אייכנר)

 

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין שר הבריאות יולי אדלשטיין צילום: אלי מנדלבאום

 

x