$
בארץ

ההסתדרות לנהגי האוטובוסים: לא לגעת במזומן, הסיעו קשישים גם בלי תשלום

בהסתדרות חוששים מהפצת נגיף הקורונה בנסיעות. מציעים חלופה לאיסוף הכסף, שלא מחייבת מגע של הנהגים בשטרות ובמטבעות

ליאור גוטמן 17:0009.07.20

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, שלח לפני זמן קצר מכתב למנכ"ל משרד התחבורה עופר מלכה, ובו הוא מודיע לו שהוא הנחה את כל חברות האוטובוסים שמאוגדות בהסתדרות הכללית שלא לגעת בכסף מזומן, וזאת מחשש להפצה של נגיף הקורונה.

 

במכתב, שהגיע לידי כלכליסט, מבהיר אדרי בצורה ברורה ש"נהגי התחבורה הציבורית המיוצגים על ידי ההסתדרות הכללית, יכבדו את אוכלוסיית הקשישים ומלווי העיוורים, ויסיעו אותם ליעדם אם ישלמו או לא ישלמו עבור הנסיעה. כי לפני הכל, כולנו בני אדם".

 

עם זאת, אדרי מחדד ש"לאור המלצת ארגון הבריאות העולמי, נהגי התחבורה הציבורית המיוצגים על ידנו לא יגעו פיזית בכסף מזומן מאף נוסע". מדובר בין השאר בחברות דן ואגד שמחזיקות שתיהן קרוב ל-50% משוק הנסיעות, כמו גם המטרונית בחיפה.

 

אדרי מציע שהחברות רשאיות להתקין קופת ברזל סגורה שתקובע לאוטובוס בצמוד לולידטורים (מכשירי התיקוף - ל"ג), עם פתח עליון להכנסת כספים בגין הנסיעה. "קשיש ו/או מלווה יפקידו את סכום הנסיעה המדוייק ישירות לקופה וללא כל מגע של הכסף עם הנהג. בסוף כל יום, הקופה תרוקן על ידי עובד חברה אשר ימוגן באופן שתמנע הדבקה במגע עם כסף, ועובד החברה יעביר את הכספים תהליך של טיהור לפני העברתם להפקדה".

 

חיטוי באוטובוס של דן חיטוי באוטובוס של דן צילום: מוטי קמחי

 

 

אדרי מסכם ש"יובהר מעל לכל ספק, לא תהיה כל אחריות מכל סוג על הנהגים ו/או מי מעובדי החברה על תכולתה של הקופה ו/או התאמתה לכמות ו/או סוג הנוסעים ו/או לחוסרים מכל סוג וזאת לאור העובדה שהנהג לא יבוא במגע עם הכספים המופקדים", כאשר ההגיון שמנחה אותו, פרט לשמירה על בטחון הנהגים, הוא ש"לא יקרה כל אסון אם ניתן אמון באוכלסיית הקשישים במדינה שיפקידו את הסכומים הנכונים בקופה, וכאלה שלא יפקידו כנראה שמצבם לא מאפשר זאת וגם זה בסדר. אין סכום כספי ששווה פגיעה בחיי אדם".

 

ההנחיה של אדרי מגיעה לאחר העתירה שהוגשה הבוקר על ידי ההסתדרות הלאומית לבית הדין לעבודה בתל אביב בנידון מטעם חברות אחרות, מה שהופך את הוראת השרה רגב מסוף חודש יוני לאפשר תשלום במזומן לקשישים לחסרת תוקף.
x