$
בארץ

ישראייר: ההלוואה בערבות מדינה גדלה ל-140 מיליון שקל

מהחברה נמסר כי בתום המו"מ שנמשך בשבועות האחרונים, נקבע כי ההלוואה תוחזר במשך 7 שנים, כאשר בשנה הראשונה מחוייבת החברה לתשלום ריבית בלבד. עוד נמסר שחברת האם אי.די.בי תחזיר לחברה 10% מהלוואה בגובה 5 מיליון דולר אותה לקחה מישראייר ולא החזירה

נווית זומר 12:3708.07.20

ישראייר קיבלה חבילת סיוע מוגדלת מהמדינה, שמבטיחה את עתידה: האוצר הגדיל את ההלוואה בערבות מדינה שאושרה לחברה מ-90 מיליון שקל ל-140 מיליון שקל וחברת האם אי.די.בי תחזיר לחברה 10% מהלוואה בגובה 5 מיליון דולר, אותה לקחה מישראייר ולא החזירה.

 

מישראייר נמסר כי בתום מו"מ חשאי שנמשך על פני השבועות האחרונים, הגדיל משרד האוצר את ההלוואה בערבות מדינה בגובה של 75%, מ-93 מיליון שקל ל-140 מליון שקל. ההלוואה תוחזר במשך 7 שנים, כאשר בשנה הראשונה מחוייבת החברה לתשלום ריבית בלבד.

 

ההלוואה תפוצל בין הבנק הבינלאומי לבין בנק המזרחי. פיצול ההלוואה ייאפשר ניהול נכון יותר של הסיכון ושל תזרים המזומנים, הואיל וההלוואות יילקחו בדירוג זמנים. ההלוואה הראשונה צפוייה להלקח סביב ראשית אוגוסט.

אורי סירקיס מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס מנכ"ל ישראייר צילום: עמית שעל

 

הגדלת הסכום לכ-140 מליון שקל תאפשר לחברה, בתרחיש אימים, לעבוד במוד ההפעלה הנוכחי, לפיו החוזרים מחו"ל נדרשים לבידוד וישראל מזוהה כמדינה אדומה, עד לסוף פברואר 2021. במקביל להגעה להבנות עם האוצר ועם הבנקים שילוו את ישראייר בהלוואה זאת, הגיע החברה לסיכום עם בנק לאומי, לפיו היא תבצע פרעון מוקדם של 5 מליון דולר מהלוואת המטוסים. בנק לאומי ייאפשר לחברה להנות מקובננטים בנקאים מותאמים לעידן הקורונה בכל הקשור לחוב המטוסים ולאשראי לטווח הזמן הקצר.

 

קבוצת אי.די.בי, תרמה אף היא לפתרון הפיננסי הכולל, והשיבה לחברה כ-10% מההלוואה אותה נטלה מישראייר בשנת 2019. פעולות אלו מתווספות לתמיכת משרד התחבורה שאושרה אתמול, ותאפשר לחברה להגדיל את כמות התדירויות לאילת.

 

מנכ"ל ישראיר אורי סירקיס אמר: "ישראייר תשרוד את המשבר, גם בתרחיש איימים לפיו לא יותרו טיסות למטרות נופש עד לפסח 2021. כפי שהתחייבתי, עם נטילת הלוואת האוצר יעמוד שכרי על עשרת אלפים שקל לחודש, עד לסוף שנת 2020".

x