$
בארץ

הדור האבוד הבא בדרך: 850 אלף ישראלים עדיין מובטלים

ארבעה חודשים אחרי הסגר בממשלה שאננים: אין הכשרות מקצועיות, אין תוכניות להחזרה לעבודה והממשלה מסרבת לחשוב מחוץ לקופסה

שחר אילן 06:5807.07.20
ספק אם מישהו האמין בתחילת משבר הקורונה שבחודש יולי עוד תשרור בישראל מגה־אבטלה של 21%, עם 850 אלף מובטלים. ישראל מצויה בסיוט תעסוקתי מתמשך שעשוי רק להחריף מסגירתו המחודשת של המשק. בתחילת המשבר עוד היתה תקווה שבספטמבר שיעור האבטלה יתייצב על 8%‑10%, כרגע יהיה אופטימי לקוות לזה לפני קיץ 2021.

 

 

המחדל של הממשלה כפול. מצד אחד המשק נפתח כאילו הקורונה כבר מאחורינו ואין צורך באכיפה. מאות אלפי מובטלים לא רואים משרה בקצה המנהרה בגלל גישת הסמוך הזו. מצד שני, נעשה כל כך מעט כדי להחזיר את העובדים. כשהאוצר כבר חילק מענק לעידוד תעסוקה, הוא ניתן כפיצוי למעסיקים גדולים, עם קשר רופף להשבת עובדים.

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

שורת גורמים אמרו מתחילת המשבר שעדיף היה לשלם למעסיקים כדי להחזיק את העובדים אצלם מאשר לעודד אותם להוציא לחל"ת. בשני המקרים ההעסקה נמשכת, אך במצב שבו המעסיק משלם את השכר הקשר משמעותי יותר. מחקרים מראים שבמדינות שבהן נשמרת רציפות ההעסקה במשברים מפוטרים פחות אנשים. במונחי ישראל זה יכול להיות הבדל של עשרות אלפי משרות.

 

בתוך חודש מתחילת המשבר כבר הוצאו כ־900 אלף עובדים לחל"ת - ולא נותר טעם לבכות על חל"ת שנשפך. מאז עלו שורת הצעות למודלים למימון דמי אבטלה חלקיים למובטלים שיחזרו לעבוד במשרה חלקית. גם זה לא קורה.

 

מצב שבו כבר כמה חודשים אחד מכל חמישה אנשים אינו עובד אמור לגרום לזעזוע חברתי עמוק. אבל הזעזוע בינתיים מתחת לפני השטח ואין דיון ציבורי על צונאמי העוני החדש. סיבה מרכזית לכך היא שהמובטלים מגיעים בעיקר מהשכבות החלשות ביותר בחברה: הרבה חרדים שהפוליטיקאים שלהם ממילא לא מעודדים אותם לצאת לעבוד; הרבה ערבים שהפוליטיקאים שלהם מאוד לא אהודים בדעת הקהל היהודית; והרבה עולים. אם תתחיל מחאה חברתית, זה יהיה כשהאבטלה תגיע בענק למעמד הבינוני. ואולי אחרי שלוש מערכות בחירות הציבור הישראלי כל כך מוכה ולא מצפה לכלום מהפוליטיקאים שלו.

 

 

החמישון העליון כבר שכח מהמשבר החמישון העליון כבר שכח מהמשבר

 

יותר מ־400 אלף מהמובטלים הם צעירים עד גיל 34. שירות התעסוקה מזהיר מתחילת המשבר שאבטלה ממושכת של צעירים משכבות חלשות עלולה לגרום להם להיפלט משוק העבודה לשנים ארוכות ולחבל אנושות בעתידם. יש דרכים למנוע את זה, או לפחות להקטין את התופעה.

 

למשל לממן העסקה של צעירים חסרי ניסיון בהתמחויות, כפי שהציעה סמנכ"לית שירות התעסוקה לשעבר ומנכ"לית עמותת בעצמי נירה צימלס. זה בדיוק סוג הרעיונות היצירתיים הנדרשים במצב החריג כל כך שבו ישראל נמצאת - ואלה בדיוק סוג הרעיונות שהממשלה מסרבת לקדם. אם היא לא תתעשת מהר מאוד, דור שלם עלול ללכת לאיבוד.

x