$
בארץ

פרסום ראשון

דירקטוריון אל על הכריע: החברה בדרך להלאמה

הדירקטוריון אישר את המתווה שבמסגרתו אל על תבצע הנפקת מניות בהיקף 150 מיליון דולר - אותן תרכוש המדינה. כמו כן המדינה תערוב להלוואה בסך 250 מיליון דולר שהחברה תיקח מהבנקים. המדינה תמנה נאמן לחברה שיפעל למכור אותה במהירות המרבית למשקיע חיצוני

נווית זומר 17:0606.07.20

דירקטוריון אל על בראשות היו"ר אלי דפס הכריע: החברה בדרך להלאמה. בישיבה שקיים היום אישר הדירקטוריון את המתווה שהציע האוצר. המתווה כולל לצד הלוואה בסך 250 מיליון דולר בערבות מדינה, גם הנפקת זכויות באל על בשווי 150 מיליון דולר. המדינה התחייבה לרכוש את המניות במסגרת ההנפקה, וכך תקבל 61% ממניות חברת התעופה. 

 

 

בכך תחזור אל על לידי המדינה, 15 שנה לאחר שהופרטה ונמכרה לחברת כנפיים שבשליטת משפחת בורוביץ'.

 

ההחלטה התקבלה לאחר שבועות של התייעצויות בין הדירקטוריון לעורכי הדין ששכר ויועצים מקצועיים. גם נציגי חברת כנפיים, בעלת השליטה, תמכו בהצעה.

 

המדינה, שמחזיקה מנית זהב באל על תמנה נאמן לחברה, שיפעל למכור אותה במהירות המרבית למשקיע חיצוני.

 

באוצר מקווים כי הליך המכירה יהיה קצר מאוד, ויתבצע כבר בעת הנפקת הזכויות של אל על; המשקיע החדש ירכוש את מרבית המניות בהנפקה, וייהפך לבעל השליטה, כך שהמדינה לא תצטרך אפילו למנות נאמן.

 

לפני הדירקטוריון עמדה חלופה נוספת שהציע האוצר, שכללה הלוואה בסך 400 מיליון דולר בערבות מדינה על 82.5% מהסכום, והזרמת הון בסך 150 מיליון שקל על ידי בעלי השליטה באל על. 

מטוס של אל על מטוס של אל על צילום: רויטרס

 

 

בפועל, בפני הדירקטוריון עמד רק מתווה אחד להצבעה  - זאת משום שהדירקטוריון לא קיבל אישור להזרמת הון בסך של 150 מיליון שקל על ידי בעלי החברה - תנאי שהציג האוצר למתווה.

 

תנאי בסיסי לקיום המתווה שנבחר הוא חתימה על הסכמי עבודה חדשים עם ארבעת ועדי העובדים בחברה, כאשר כעת ניתן לצפות שוועד הטייסים, שהיה האגוז הקשה לפיצוח במו"מ מול ההנהלה והתנגד להמשך השליטה של כנפיים, יחתום על ההסכם מתוך תקווה כי יימצאו בעלים חדשים שיזרימו הון לחברה.

 

ההכרעה מצילה את אל על מחדלות פירעון, משום שקופת החברה, שהדמימה השבוע את כל מטוסיה וסיימה את הרבעון הראשון של השנה עם הפסד של 140 מיליון דולר - כמעט ריקה, והמשך סגירת השמים פרושו שלא צפויות לה בקרוב הכנסות. על פי הערכות, ההכנות להנפקה שתעביר את הבעלות באל על למדינה יימשכו כחודשיים.

 

רגב מסרה בתגובה: "הערב נעשה הצעד הראשון בדרך להשיב את אל על למסלול המראה. אני מאמינה באל על. אנחנו מחויבים שהחברה תוכל להשתקם ולחזור לפעילות מלאה. נפעל כדי לסייע לחברה בתקופת הביניים ככל שיידרש במטרה לשמור על העצמאות התעופתית של ישראל״.

x