$
בארץ

תחנת הכוח של או פי סי התחברה לרשת החשמל הארצית

מדובר בתחנת כוח פרטית שצמודה למפעלי נייר חדרה עם הספק של כ-144 מגה וואט, כ-1% מכוח הייצור של חברת החשמל. התחנה מספקת את צרכי מפעלי הנייר, לרבות אספקת קיטור, כאשר השאר מוזרם לרשת החשמל הארצית

ליאור גוטמן 14:2406.07.20

חברת האנרגיה או פי סי, בשליטת עידן עופר, חיברה הבוקר (ב') רשמית את תחנת הכוח החדשה שלה לרשת החשמל הארצית. מדובר בתחנת כוח פרטית שצמודה למפעלי נייר חדרה עם הספק של כ-144 מגה וואט, כ-1% מכוח הייצור של חברת החשמל. התחנה מספקת את צרכי מפעלי הנייר, לרבות אספקת קיטור, כאשר השאר מוזרם לרשת החשמל הארצית. במקום שכנה בעבר אחת מתחנות הכוח הפרטיות הראשונות שהוקמו בישראל, ובהספק של כ-50 מגה וואט, כאשר או פי סי שדרגה את התחנה עד למצב של הכפלה ויותר של היקף הייצור.

 

 

 

גיורא אלמוגי מנכ"ל OPC גיורא אלמוגי מנכ"ל OPC צילום: אוראל כהן

 

במקביל, הבוקר שר האנרגיה ורשות החשמל, יובל שטייניץ, העניקו רישיון ייצור חשמל ורישיון הספקה לתחנת הכוח. הרישיונות ניתנו לתקופה של 20 שנה, בהמשך לסיום תהליך ההקמה וההרצה של תחנת הכוח. עבור או פי סי מדובר בתחנת כוח שניה פעילה של החברה, זאת בנוסף לתחנת הכוח הגדולה (440 מגה) שמוצבת במישור רותם ופועלת מאז קיץ 2013. בתוכניות החברה הקמה של תחנת כוח שלישית באזור קריית גת (תחנת צומת אנרגיה, כ-400 מגה וואט), תחנה במתקן התפלת המים החדש בשוק (כ-100 מגה וואט) ועוד מספר מכרזים נקודתיים להקמת תחנות כוח זעירות בחצרות מפעלים ומרכזי מסחר.

 

שטייניץ אמר, "אנו עושים כל מאמץ על מנת לאפשר פיתוח וייעול של תחום החשמל, תוך שמירה על איכות הסביבה. כל זאת, לצד השקעה הולכת וגדלה באנרגיה מתחדשת והצבת יעד שלפיו עד שנת 2030, ייצור החשמל מאנרגיית השמש יעמוד על 30%".

 

יואב קצבוי, מ"מ יו"ר רשות החשמל, סיכם ש"כל רישיון ייצור חדש שמוענק לתחנת כוח פרטית הוא עוד שלב בייסודו של מבנה משק חשמל נכון, המבוסס על תחרות במקטע הייצור שמובילה להתייעלות ולהורדת העלות המשקית של ייצור החשמל בישראל".

x