$
בארץ

בנק ישראל חותך את תחזית הצמיחה השנתית ומשיק תוכנית לרכישת אג"ח חברות

הנגיד פרופ' אמיר ירון הוריד את תחזית הצמיחה השנתית ממינוס 4.5% למינוס 6%. הנקודה האופטימית: המשק צפוי לצמוח ב-2021 ב-7.5% - מעט יותר ביחס לתחזית מאי. עוד הודיע בנק ישראל כי ירכוש אג"ח קונצרני בהיקף של 15 מיליארד שקל

עמרי מילמן 16:0106.07.20

פסימיות בבנק ישראל: הנגיד פרופ' אמיר ירון מנמיך את תחזית הצמיחה לשנת 2020 למינוס 6% - זאת לעומת הצפי הקודם שהתפרסם בסוף מאי להתכווצות של 4.5%.

 

על פי תחזיות הבנק, ב-2021 התוצר צפוי לצמוח ב-7.5% - מעט גבוה יותר ביחס לתחזית מאי. שיעור האינפלציה ב-2020 צפוי לעמוד על 1.1%-, נמוך מהתחזית הקודמת, וב-2021 הוא צפוי לעמוד בדומה לתחזית מאי על 0.7%. על פי תחזית בנק ישראל, הריבית המוניטרית צפויה לעמוד בתחום של 0-0.1% בעוד שנה. 

 

עוד הודיע בנק ישראל כי ירכוש אג"ח קונצרני בשוק המשני בהיקף של 15 מיליארד שקל. המטרה: להבטיח את המשך פעולתו התקינה של שוק אג"ח החברות. במקביל הודיע הנגיד כי יותיר את שיעור הריבית ללא שינוי על 0.1%.

נגיד בנק ישראל אמיר ירון נגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: רויטרס

 

 

 

איגרות החוב שירכוש בנק ישראל - רק של חברות ישראליות בדירוג A- ומעלה

 

הבנק ירכוש אגרות חוב, וזאת על בסיס סמן רחב של ניירות ערך. הסמן כולל אך ורק חברות בדירוג –A ומעלה, ואינו כולל אג"ח של חברות זרות, אג"ח בעלות מרכיב הוני ואג"ח שלא צמודות לשקל ואינן בריבית קבועה. שווי שוק האג"ח הקונצרני בישראל הוא כ-341 מיליארד שקל, וסמן זה מהווה כ-75% מהשוק.

 

בנוסף הודיע הבנק על חידוש התכנית במסגרתה הוא יספק למערכת הבנקאית הלוואות בריבית קבועה לטווח של 3 שנים בריבית של 0.1% במטרה להגדיל את היצע האשראי הבנקאי לעסקים קטנים וזעירים, ולסייע להם לצלוח את משבר הקורונה. בסוף מאי הודיע הבנק על התוכנית במסגרתה ניתנו 4.6 מיליארד שקל. כעת הודיע הבנק על חידוש התוכנית ללא הגבלה וכל סכום שיועמד כאשראי לעסקים קטנים יהיה זכאי למימון במסגרת התוכנית.

 

עוד הודיע הבנק על יצירת תשתית להרחבת מגוון הנכסים שהבנקים יוכלו להעמיד כבטוחה כנגד אשראי בתכנית המיוחדת במטרה להבטיח את המשך זרימת האשראי ובפרט בתרחיש של החמרה נוספת במצב הכלכלי. הבנק יקים תשתית תפעולית ומשפטית שתאפשר לבנקים להעמיד כבטוחה כנגד אשראי גם תיקי משכנתאות (בנוסף לנכסים שהם נזילים ברמה גבוהה כדוגמת אג"ח ממשלתיות).

 

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות אילן פלטו מסר: "בנק ישראל מוכיח שוב שהוא המבוגר האחראי של המשק. כבר בתחילת המשבר קרא האיגוד לבנק ישראל לפעול גם בשוק הקונצרני, במטרה למנוע משבר פיננסי שיאיים על היסודות הכלכליים של ישראל. אנו מברכים על ההכרזה וקוראים לבנק ישראל לפעול באופן נרחב ומהיר, כדי לתמוך בחברות הציבוריות ובשוק ההון".

 

x