$
בארץ

ממחר - הגבלת 50 משתתפים בלבד בחתונות: "אנחנו בגל קשה ומסוכן מהראשון"

בתום דיון סוער בוועדת הקורונה, אושר כי החל ממחר תוגבל הנוכחות בחתונות, ברים ומועדונים ל-50 איש. סגן שר הבריאות קיש הציג תחזית קודרת: "כל אחד מכיר חתונה שגרמה למגה הדבקה". ח"כ אזולאי: "בעלי האולמות הביאו את זה על עצמם". נציג בעלי האולמות זעם: "זה כמו סגירה של הענף"

נינה פוקס, ynet 16:2105.07.20

"אנחנו בגל שני קשה ומסוכן מהגל הראשון": כך אמר היום (א') בוועדת הקורונה סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש (הליכוד), לפני שחבריה אישרו הגבלות השתתפות של עד 50 בני אדם באולמות אירועים, ברים ומועדונים. במקביל, ישיבת הממשלה השבועית הסתיימה ללא החלטה בנוגע למגבלות על מסעדות. 

 

 

 

"אנחנו במלחמת התשה ארוכה", אמר סגן השר קיש. "אחוז החולים המאומתים מכלל הבדיקות רשם עלייה חדה מחצי אחוז באמצע מאי לחמישה אחוז היום. הכפלנו את מספר החולים בעשרה ימים, יש כמות גדולה יותר של חולים קשים חדשים. אנחנו בתחלואה מתפשטת בכל רחבי הארץ. אנחנו עומדים לעלות למאות חולים חדשים. אנחנו חייבים לפעול משמעותית להגביל אירועים חברתיים המוניים. צריך להתפלל בחוץ ובקבוצות קטנות".

 

קיש הזהיר כי "אם היום לא נעשה זאת, המחיר שנשלם עוד שבועיים יכול להיות סופר דרמטי ואני חושב שזו הנקודה שצריכה להיות ברורה. כל ההגבלות שאנחנו עושים מטרתן למנוע סגר. אני כואב את כאבם של כולם, אבל אם אנחנו לא נעשה את המהלכים המשמעותיים האלה היום אנחנו נשלם מחיר בריאותי ומחיר כלכלי ארוך ויקר הרבה יותר".

 

 

 חתונה מצומצמת בימי הקורונה חתונה מצומצמת בימי הקורונה צילום: גיל נחושתן

 

ניר שפר, נציג התאחדות האולמות, התייחס לסוגיית הגבלת הריקודים בחתונות. לדבריו, "לא ניתן לבצע חתונות בלי ריקודים ואנחנו מוצאים את עצמנו במצב מאוד בעייתי מאחר שזו תקופה שלהערכתנו תימשך זמן רב.

 

"מצבנו כל כך קשה, יש בעלי אולמות שקיבלו צו פינוי. צריך להוציא דרישה מהממשלה שתהיה פה התייחסות ספציפית לענף ונקבל רשת ביטחון שתחזק אותנו לחודשים הבאים לקיום בסיסי. לעשות חתונה בלי ריקודים זה כמו פלאפל בלי כדורים. לפתוח אולם אירועים ל-50 איש זה כמו סגירה של הענף. זה בערך כמו לפתוח מסעדה לבן אדם אחד".

 

"עם של מזוכיסטים לא ממושמעים"

 

נציג האוצר עידו סופר התחמק משאלות חברי הכנסת לגבי מקדמות ומענקים לבעלי האולמות. על כך השיב נציג התאחדות האולמות שפר: "מי שעצר את העבודה שלנו זו מדינת ישראל. לכן, משרד האוצר צריכה לקחת את זה בחשבון".

 

בני פרץ, פעיל חברתי ואב לילדה שאמורה להתחתן בשבוע הבא, אמר בדיון: "אני מתקומם על זה שמנעו את נושא איכון הטלפונים של שב"כ. אני כאזרח, מהשבוע הראשון הלכתי עם מסכה. אנחנו עם של מזוכיסטים לא ממושמעים. אני מסתכל על ההתרסקות של הילדה שלי ביום חמישי לנגד עיניי. קבענו אולם באוקטובר. שילמנו מקדמות בגלל שפתחתם שוב. לפי כל המערבולת הזאת לא רק מנענו את השמחה שלהם, הם צריכים לתבוע את כספם. צריך לחייב את כל הספקים להחזיר את הכסף".

 

אדיר נגר, נציג הזוגות הצעירים,אמר: "מי דואג לנו? זה נראה לכם הגיוני שאנחנו צריכים להילחם על הכסף שלנו? על הלחם שלנו? יש כאן זוגות ואת הזוגות לא מעניין המתווה. הזוגות האלה צריכים את הכסף שלהם. אנחנו כבר לא רוצים להתחתן אלא לעשות משהו מצומצם כדי לסיים את זה, אבל תנו לנו לפחות ליהנות ולקבל את הכסף שלנו. זה לא פייר שהספקים יקבלו את הכסף שלנו".

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) האשים בדיון: "זה הכול בשלוף ואין לי דבר נגד סגן השר. זו ממשלה שעובדת בשלוף, מעכשיו לעכשיו. לא יכול להיות דבר כזה, שום דבר לא מתוכנן. אמרתי בדיונים קודמים שצריך להיות מפתח לפי מטרים ולא לפי משתתפים. החשיבה לא נכונה, צריך להגיד כמה מטרים לאדם. לקבוע מספרית זה לא נכון. שיקבעו ברחבת הריקודים חתן, כלה ועוד ארבעה אנשים".

 

קיש התערב: "אתה באמת מאמין בזה?", וח"כ לוי השיב: "אני מאמין בזה, אני מאמין בציבור. יש ציבור שמבין את הצורך ואת המצב. צריך לחזור לאולמות ולקבוע לפי שטח ולא לפי המספר".

 

ח"כ אליהו חסיד (יהדות התורה) אמר בדיון: "אנחנו צריכים לקחת אחריות מול הציבור. בכל זאת אנחנו יוצאים כאטומי לב כלפי הציבור. היינו צריכים להתחשב ולא לעצור את החתונה בשלושת הימים הקרובים. מדובר בבעלי אולמות כואבים שמפסידים את פרנסתם ובאנשים ששילמו את הכסף לאולמות. חייבים להתחשב ולפצות גם את בעלי האולמות וגם עם בעלי השמחות. צריך לתת פיצוי לחתן ולכלה. הגבלה של 50 איש זה לא רלוונטי ולא לעשות חתונות זה לא רלוונטי".

 

 

 

 יפעת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה צילום: יעל אורבך
ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) אמר בהתייחסו לנושא: "היינו יכולים להיות במקום אחר אם בעלי האולמות היו מקפידים על ההנחיות באירועים. בוא נגיד את האמת. בעלי אולמות הביאו את זה עליהם. אם היו שומרים על הכללים, לא היינו מגיעים לשם".

  

"חתונה זו לא הצגה"

 

יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון (הליכוד) אמרה: "קיבלתי הרבה מאוד פניות מאנשים שמתפללים בבית כנסת. תפילות אפשר לעשות לא רק בבתי כנסת. יש פתרונות לדבר הזה. אם צריך להחמיר, אז גם את זה צריך להגביל להתקהלות של 20. מה גם שאין מה להשוות בין בית כנסת שהוא קטן יחסית לבין אותם אירועים".

  

סגן השר קיש השיב: "צריך להבין שהאירועים משתנים בקצב מהיר מאוד. חלק מכל השאלות והבלבול הטבעי נובע מכך שישבנו בקבינט הקורונה ביום ראשון והתמונה לא הייתה זהה ובסך הכל עבר שבוע. אני מאוד לא מסכים עם זה שאנחנו אטומי לב לציבור. אנחנו קשובים.

 

 "חתונה זו לא הצגה ששם שומרים על ההנחיות. כל אחד פה מכיר אירוע של חתונה שגרמה למגה הדבקה. אם רוצים לחתן, משפחה מצומצמת בלבד. מי שמתעקש להזמין למחר בערב, שיפסיק".

  

אחר כך התייחס סגן השר קיש לטענות שלפיהן אין כל הגבלות על רחצה בים. לדבריו, "ים הוא מקום פתוח ויש לחות גבוהה ומגיעים עם קבוצת אנשים מצומצמת. כמובן שאם יש מלא אנשים אחד על השני זה אירוע שאסור שיקרה". בנוגע לאיכוני שב"כ אמר קיש: "בסיבוב הראשון, כשהגענו לקרוב 17 אלף נדבקים חולים, 5,000 מהם אותרו בזכות איכון השב"כ".

 

 

ח"כ  יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד צילום: עמית שעל

 

לפיד על הגבלת ההתקהלות במרחב הציבורי: "אין שום היגיון בהחלטה"

 

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס לאישור ההגבלות על התקהלות במרחב הציבורי: "50 איש בהיכל נוקיה ו-50 איש במתנ"ס זה לא אותו סיכון. אין שום היגיון בהנחיה להגביל ל-50 אנשים בכל מקום. ההנחיה הייתה צריכה להתקבל לפי גודל המקום אבל אף אחד בממשלה העצלנית הזאת לא בא לעבוד. גוזרים קריסה כלכלית למאות אלפי אנשים". (יובל קרני)

x