$
משפט

פרסום ראשון

בשל חובות של 11 מיליון שקל: מונה נאמן זמני לתיאטרון הצפון

בית המשפט המחוזי בחיפה מינה היום את עו"ד רון חכים לתפקיד; על פי הערכה, לתיאטרון - שנוסד בשנת 1993 ונחשב למוסד ידוע בצפון - למעלה מ-30 אלף מנויים

ליטל דוברוביצקי 12:0405.07.20

בית המשפט המחוזי בחיפה מינה היום את עו"ד רון חכים לתפקיד נאמן זמני לתיאטרון הצפון מרכז אומנויות הבמה (בית העם); זאת משום שהתיאטרון צבר חובות בסך כ-11 מיליון שקל. על פי הערכה, לתיאטרון למעלה מ-30 אלף מנויים.

 

עבודת חיטוי מושבים בתיאטרון הצפון בשל הקורונה עבודת חיטוי מושבים בתיאטרון הצפון בשל הקורונה צילום: תיאטרון הצפון

 

מהבקשה עולה כי במהלך השנים הזרימו בעלי המניות עוד ועוד כספים לתיאטרון על מנת "להחזיק אותו מעל למים". חוב התיאטרון בהלוואות בעלים מסתכם לסך של כ-2 מיליון שקל. בעלי מניות התיאטרון הם איזה פלדמן וסמיון קזנסקי, שניהם בני למעלה מ-80 ומחזיקים במניות התיאטרון מאז שיוסד.

 

השופטת בטינה טאובר קבעה כי נוכחה לראות כי "אכן קיימת חשיבות לפעול לשמירת נכסי החברה, ולא פחות מכך לנסות למכור אותה בהקדם האפשרי". התיאטרון הגיש ביום חמישי האחרון לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשת הקפאת הליכים וכן בקשה למינוי נאמן זמני.

 

החברה תיאטרון הצפון נוסדה בשנת 1993 ונחשבת למוסד ידוע בצפון. התיאטרון ממוקם בחיפה ומציג שם לאורך השנים הופעות, קונצרטים, וההצגות - רובן המכריע כאלה שרכש מתיאטרונים אחרים בארץ. במסגרת הבקשה נטען כי התיאטרון העסיק עד לאחרונה כ-48 עובדים, "אך עם פרוץ מגפת הקורונה והמגבלות שהוטלו בהוראות החירום, הוציא 45 מעובדיו לחופשה ללא תשלום. נכון למועד הגשת בקשה זו לא חזרו עובדי התיאטרון מן החל"ת ושכרם משולם על ידי המוסד לביטוח לאומי".

 

הנאמן, עו"ד רון חכים הנאמן, עו"ד רון חכים צילום: אורן שליו

 

עוד נטען כי גם ערב פרוץ מגפת הקורונה היה מצבו הכלכלי של התיאטרון שלא מן המשופרים, ובפרט היה מצוי במחנק תזרימי שהביא אותו ליטול מפעם לפעם הלוואות גישור מבעלי המניות. את התיאטרון מייצגים עוה"ד איתי פריימן ורועי ספיבק. דיון נקבע ל-15 ביולי.

 

עו"ד רון חכים מסר: "אפגש כבר היום ובימים הקרובים עם כל הגורמים הרלוונטיים במטרה למצוא פתרון שיאפשר לתיאטרון לשוב ולהציג בפני מנוייו המסורים".

 

מבעלי המניות נמסר, באמצעות עו"ד אתי פריימן ממשרד פריימן ספיבק ושות': "בעלי המניות מעל גיל 80, פעלו במשך שנים לנסות ולהמשיך להפעיל את התיאטרון לרווחת הציבור וזאת על אף התחרות הקשה ובהיעדר כל תמיכה מצד עיריית חיפה, הממשלה או כל גורם אחר. כעולה מהבקשה שהגישו לביהמ"ש גם ערב פרוץ מגפת הקורונה היה מצבו הכלכלי של התיאטרון שלא מן המשופרים (לשון המעטה). לצד זאת וכעולה כמעט מאליו, עם פרוץ מגפת הקורונה וסגירת שעריו, הולך הגרעון בו מצוי התיאטרון ומעמיק. בהקשר זה יוזכר, כי החולה המאומתת הראשונה באזור הקריות שהתה ביום 4.3.2020, עם פרוץ המגפה, בהצגה באולם התיאטרון (אשר בהתאם להנחיות משרד הבריאות שלח הודעות על כך לכל מנויו ומסר את פרטי המנויים שישבו בסמוך לחולה המאומתת למשרד הבריאות).

 

"כן, אמנם במהלך יוני האחרון ובהתאם להנחיות משרד הבריאות ניתן היתר לקיים פעילות תרבות עבור עד 500 איש. ואולם, לא זאת בלבד שהעלאת הצגה עבור 500 איש בלבד היא הפסדית עבור התיאטרון (ובפרט לנוכח דרישות משרד הבריאות שמשמעותן הכפלת כח האדם מטעם התיאטרון), לאחרונה ולנוכח העליה במספר החולים המאומתים מדי יום, הופחת ההיתר לקיום פעולות תרבות לכדי 250 איש בלבד".

 

עוה"ד איתי פריימן ורועי ספיבק מוסיפים כי "מנגד, ובסאגה שמסתכמת לכדי אבסורד ממש, מאמצי התיאטרון באמצעות המנכ"לית העומדת בראשו, לקבל סיוע ממשרד התרבות ו/או מן הרשות המקומית, העלו חרס. לאחר שנים בהם העמידו לתיאטרון הלוואות ומימנו את פעילותו הגרעונית, שעה שמנגד ממומנים התיאטרונים השכנים מתקציבים ציבוריים, הגיעו בעלי המניות לכלל החלטה שאינם מעוניינים עוד להוסיף ולהזרים עוד ועוד כספים לצורך המשך הפעלה הגרעונית של התיאטרון.

אנו כמובן נשתף פעולה עם הנאמן שמונה ונסייע לו במלאכתו".

x