$
בארץ

פרסום ראשון

מומחי המל"ל לנתניהו: "סכנת קריסה ממשית של מערך האשפוז תוך שבועות"

במכתב עליו חתום פרופ' אלי וקסמן, מפציר צוות המומחים של המל"ל להעביר את ניהול המשבר באופן מיידי ממשרד הבריאות לידי מרכז השליטה (משל"ט) שפעל בגל הראשון, ובו נוכחות מוגברת של גורמי מערכת הביטחון; ממליצים כי האלוף חליווה ישוב לעמוד בראשו; לנוכח הזינוק בנתוני התחלואה, קוראים שם להטיל מגבלות חריפות על התנועה, וכותבים: "ישראל עומדת בפני מצב חירום מהחמורים בתולדותיה"

אדריאן פילוט 09:1605.07.20

בעקבות נתוני התחלואה המזנקים פנה אמש (שבת) צוות המומחים של המל"ל בראשות פרופ' אלי וקסמן במכתב בהול לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הם מפצירים להעביר את ניהול המשבר באופן מיידי ממשרד הבריאות לידי מרכז השליטה (משל"ט) שפעל בגל הראשון, כך נודע לכלכליסט. בגוף זה היתה נוכחות מוגברת של גורמים ממערכת הביטחון לרבות יחידת 8200, אמ"ן והמוסד. הצוות מתריע בפני "סכנת קריסה ממשית של מערך האשפוז תוך שבועות ספורים" וקורא להטלת מגבלות חריפות על התנועה. 

 

 

 

עוד נודע ל"כלכליסט" בעקבות המכתב שנשלח אתמול, החלו במל"ל ובמשרד הבריאות בדיון בדברים. אתמול בחצות, זימן ראש המל"ל, מאיר בן שבת, את מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי ואת ראש אמ"ץ (אגף המבצעים של צה"ל), אלוף אהרון חליווה, שעמד בראש המשל"ט, לדיון כבר הבוקר.

 

פרופ' אלון קסמן פרופ' אלון קסמן

 

 

"המאפיין המובהק של התקופה העומדת בפנינו הוא הגדלה משמעותית בהיקף ובמורכבות הפעולה הנדרשת, וקיומה של סכנה ממשית לקריסת מערך האשפוז בתוך שבועות ספורים. חלון הזמן לפעולה הוא קצר מאוד. להתמודדות עם מצב חדש זה נדרשת היערכות חירום מיוחדת באופן מיידי", כותב וקסמן לראש הממשלה נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר האוצר ישראל כץ, ומנכ"ל משרד הבריאות לוי בשם צוות המומחים.

 

הצוות ממליץ באופן מפורש על הקמתו מחדש של מרכז השליטה (המשל"ט), שאינו פעיל כיום, וזאת כגוף המתכלל את ההתמודדות במגפה, ורואה בכך את המרכיב העיקרי בהיערכות החירום. בניגוד לאופן הפעולה במרץ-אפריל, מסבירים, יש להעניק למשל"ט אחריות וסמכויות, אשר יאפשרו לו למלא את ייעודו.

 

לפי המודל של הצוות, המשל"ט יהיה אחראי על בניית התוכנית לניהול המאבק במגפה, בהתייעצות עם כלל גורמי משרד הבריאות (כולל השירות לבריאות הציבור). הם ממליצים עוד כי הדרג המדיני הבכיר (שר הבריאות, ולפי הצורך רה"מ) יקיים דיון יומי עם ראש המשל"ט ונציגיו, בו יאושרו תוכניות ובכללן סגרים אזוריים, ויוצגו מדדים כמותיים יומיים להתפתחות המגפה ולעמידה ביעדים. מדדים אלה יבדקו את היעילות של מערך קטיעת שרשראות ההדבקה.

 

כמו כן, מוצע כי המשל"ט יישא ב"אחריות כוללת לכל עבודת משרד הבריאות האופרטיבית הנדרשת לטיפול במגפת הקורונה (מכלול התחקור, מרכז הידע, מערך הבידוד) ולהנחיית הגופים הרלוונטיים במשרד והגופים החיצוניים (קופות חולים, מד"א, פיקוד העורף, משטרת ישראל); להפעלת תאי מצב (צוותים ייעודיים) לפי התפתחות האירועים; ולקבלת סמכות לקביעת מדיניות הבדיקות, החקירות והבידוד.

 

 

קריאה להחרפת הצעדים קריאה להחרפת הצעדים צילום: מוטי קמחי

 

במכתב מצוין כי "סמכות זו הכרחית לצורך בניית ומימוש יכולת קטיעת שרשראות. המדיניות המותווה כיום ע"י השירות לבריאות הציבור הינה כשל מקצועי, אשר (בנוסף לכשל הניהולי) מונע את בניין היכולת". הציון שמעניק צוות המומחים לתפקודו של משרד הבריאות - כאשר פעל לבד - אינו משתמע לשתי פנים:  "ארבעה חודשים ויותר לאחר פרוץ המגיפה, לא קיים במשרד הבריאות מערך חירום ניהולי-אופרטיבי מרכזי ומתפקד המרכז את איסוף הנתונים וניתוחם, את גיבוש ההמלצות למנהלים, ואת מימוש ההחלטות"

.

לפיכך, הצוות מפציר כי בראש המשל"ט יעמוד אלוף בכיר מצה"ל בעל ניסיון ויכולת לנהל אירוע חירום חסר תקדים בהיקפו כאשר על מנת לצמצם את תקופת הלמידה יש עדיפות לבחירת ראש המשל"ט בגל הראשון – ראש אמ"ץ, האלוף חליווה. מינוי כזה, "יאפשר הזרמה יעילה של כוח אדם ותשומות אחרות שהצבא יכול להעמיד לטובת ניהול המערכה", לשון המכתב.

 

"ישראל עומדת בפני מצב חירום מהחמורים בתולדותיה. הימנעות מנקיטת צעדים מידיים מתוך תקווה כי המצב ישתפר ע"י פגיעה מינימלית במשק, תחמיר את המצב ותמיט אסון כבד על החברה והמשק", מסכמים בצוות המומחים שקוראים לפעולה מיידית לרבות הפחתה חריפה של התנועה והמגעים תוך שימור יכולת הפעולה של מרבית ענפי המשק, וליתר דיוק, הגברת ההגבלות של פעילויות פנאי וחברה, ואיסור כל התכנסות של עשרות אנשים.

 

 משרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשל"ט עבד בצורה פעילה וסדורה ללא שום הפסקה בין הגל הראשון לגל השני בשיתוף מערכת הביטחון. הוא פועל ממתחם האיירפורט סיטי. המשרד מברך כל גורם שרוצה לסייע ולעזור בצורה מתואמת ומתוכללת תחת המשרד".

x