$
בארץ

דיווח שוטף

משרד הביטחון: נגדיל את היקף מלוניות הקורונה ב-50%

צה"ל: 300 חיילים יגויסו לחקירות האפידמיולוגיות; לוחמים ייצאו אחת ל-21 יום; לראשונה זה שלושה שבועות - יותר דורשי עבודה מאשר דיווחים על חזרה לעבודה; ועדת הקורונה אישרה: עד 50 איש בחתונות, ברים ומועדונים; בעלי האולמות זועקים: "המדינה פישלה, נילחם"

כלכליסט ו-ynet 22:5305.07.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

תעשו חיים? כך הפכה חגיגת החזרה לשגרה לגל השני של מגפת הקורונה

 

 

 

 

בדיקות לקורנה באסף הרופא בדיקות לקורנה באסף הרופא צילום: אבי מועלם

 

 

22:51 - משרד הביטחון: נגדיל את היקף מלוניות הקורונה ב-50%

 

משרד הביטחון הודיע כי יגדיל את היקף המלוניות לחולי הקורונה ב-50%. לאור הנחיית שר הביטחון בני גנץ, נפתחו היום שתי מלוניות חדשות, אחת בת"א ואחת בניר עציון. בימים הקרובים ייפתחו עוד שתי מלוניות, שלפחות אחת מהן תותאם לציבור החרדי.

(יואב זיתון)

 

נבחרת הגברים של ישראל בג'ודו נכנסה לבידוד

 

נבחרת הגברים של ישראל בג׳ודו נכנסה לבידוד מיידי, לאחר שאחד הספורטאים הצעירים ששהה במחנה האימון של הנבחרת בצפון התגלה כחולה קורונה.אלוף העולם שגיא מוקי הרגיש חום בבוקר ועבר אף הוא בדיקה, וכעת ממתין לתוצאות. כל חברי הנבחרת ייבדקו כבר מחר וישהו בבידוד כמתחייב על פי הוראות משרד הבריאות.

(אורן אהרוני)

 

21:20 - צה"ל: 300 חיילים יגויסו לחקירות האפידמיולוגיות; לוחמים ייצאו אחת ל-21 יום

 

בתום הערכת מצב בראשות הרמטכ"ל אביב כוכבי, שנערכה ברקע העלייה בקרב הנדבקים בצה"ל, הוחלט כי עדיין לא יוטל עוצר יציאות גורף על הלוחמים, אך הם יצאו הביתה אחת ל-21 ימים. בנוסף הוחלט שכ-300 חיילים יסייעו למשרד הבריאות בחקירות האפידמיולוגיות.

(יואב זיתון)

 

19:46 - משרד הבריאות: 548 חולי קורונה אובחנו מאז חצות

 

548 חולי קורונה אובחנו בישראל מאז חצות, כך עדכן משרד הבריאות. מצבם של 86 חולים מוגדר קשה, ומתוכם 27 מונשמים. היום נפטר חולה אחד. בישראל יש כיום 11,540 חולי קורונה פעילים. (ירון דרוקמן)

 

מספר דורשי עבודה לעומת מספר הדיווחים על חזרה לעבודה בפילוח יומי

 

 

  

18:30 - לראשונה זה 3 שבועות - יותר דורשי עבודה מאשר דיווחים על חזרה לעבודה

 

לפי שירות התעסוקה, מיום חמישי ועד היום בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 466 דיווחים על חזרה לעבודה, לעומת 850 דורשי עבודה חדשים. הפעם האחרונה בה מספר דורשי העבודה היומי היה גבוה ממספר הדיווחים על חזרה לעבודה - היתה בסוף השבוע של ה-19.6. הפעם האחרונה באמצע השבוע בה מספר דורשי העבודה היה גבוה ממספר הדיווחים על חזרה לעבודה היתה ב-30.4 

 

18:45 - בעלי האולמות זועקים: "המדינה פישלה, נילחם"

 

עוד לפני אישור הגבלת מספר המשתתפים באירועים בוועדת הקורונה, תקף יו"ר התאחדות בעלי האולמות בראיון לאולפן ynet את הממשלה: "עשרות מקומות פשטו רגל, היד עוד נטויה. אנחנו נצא למלחמה". זוג שעומד בפני ביטול חתונה בפעם השנייה: "אי וודאות מוחלטת" (אטילה שומפלבי)

 

16:25 - ועדת הקורונה אישרה: ממחר - עד 50 איש בחתונות, ברים ומועדונים

 

ועדת הקורונה אישרה היום את ההגבלות החדשות לגבי התקהלויות באירועים. ע"פ הצו שאושר, החל ממחר תוגבל הנוכחות באולמות אירועים, ברים ומועדונים ל-50 איש. האישור עבר בוועדה ברוב של שמונה חברי כנסת מול שלושה מתנגדים. (נינה פוקס)

 

 

גן אירועים ריק גן אירועים ריק צילום: טל שחר

 

 

טבלת נדבקים יומית

 

 

 

מקרי הדבקה בישראל

 

 

 

חולים קשה ובינוני

 

 

 

 

חולים פעילים ומחלימים

 

 

 

 

 

 

15:35 - סגן שר הבריאות: אנחנו בגל שני שקשה ומסוכן מהראשון. מטרת כל ההגבלות - למנוע סגר

 

"אנחנו בגל שני קשה ומסוכן מהגל הראשון": כך אמר היום (א') בוועדת הקורונה סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש (הליכוד), לפני אישור הגבלות השתתפות של עד 50 בני אדם באולמות אירועים, ברים ומועדונים. במקביל, ישיבת הממשלה השבועית הסתיימה ללא החלטה בנוגע למגבלות על מסעדות.  

 

"אנחנו במלחמת התשה ארוכה", אמר סגן השר קיש. "אחוז החולים המאומתים מכלל הבדיקות רשם עלייה חדה מחצי אחוז באמצע מאי לחמישה אחוז היום. הכפלנו את מספר החולים בעשרה ימים, יש כמות גדולה יותר של חולים קשים חדשים. אנחנו בתחלואה מתפשטת בכל רחבי הארץ. אנחנו עומדים לעלות למאות חולים חדשים. אנחנו חייבים לפעול משמעותית להגביל אירועים חברתיים המוניים. צריך להתפלל בחוץ ובקבוצות קטנות".

 

12:40 - נתניהו: אנחנו במצב חירום, נידרש לעוד צעדים

 

לקראת הגבלות נוספות: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה כי "נידרש לצעדים מעבר למה שהחליט קבינט הקורונה בשבוע שעבר". נתניהו ציין כי "אנחנו בעיצומה של מתקפת קורונה מחודשת, התפרצות חזקה מאוד. ארגון הבריאות העולמי ציין את המזרח התיכון כמוקד וזה לא פוסח על ישראל. זה כאן ואנחנו רואים כפי שהתרעתי שההתפרצות תלווה בעלייה במספר החולים הקשים שתאתגר את משרד הבריאות".

 

נתניהו אמר כי בתום הדיון תבוצע "הערכה מחודשת על מצבנו, לאן אנחנו הולכים ומה הצעדים הנדרשים". ראש הממשלה דרש לקצר את תהליכי החקיקה: "ביקשתי להביא לדיונים את יו"ר הכנסת יריב לוין ואת יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר, כדי להעמיד אותם על החומרה של המצב. אנחנו במצב חירום ולא יכולים להתנהל בחקיקה בכנסת כאילו אנחנו בימים כתיקונם. על כן אנחנו רוצים לקדם קבלת החלטות בהיקף אחר ובעוצמה אחרת, על מנת לבלום את התפשטות הקורונה".

 

בפתח ישיבת הממשלה התייחס נתניהו גם למשבר הכלכלי ואמר כי "בימים הקרובים נציג את התוכנית הכלכלית המיוחדת לבעלי העסקים והעובדים. זו משימת על מבחינתי ומבחינת הממשלה".

 

 

12:15 - לראשונה: שיעור החולים קשה עד גיל 39 - 0%

 

לראשונה מאז פרוץ המשבר: שיעור החולים קשה מבני קבוצת הגיל 0-39 עומד ביולי על 0%, כך עולה מנתוני משרד הבריאות המתפרסמים היום. זאת לעומת שיא של 6.9% ביוני ושיעור של 6.1% בחודש מרץ.

 

בחודש הנוכחי עומד שיעור החולים קשה מבין בני הגילאים 80-89 על 22.5% ומבני הגילאים 70-79 - על 25%.

 

 

 מקור: משרד הבריאות

 

 

11:35 - נתווני הקורונה: מעל 11 אלף חולים, עוד 47 במצב קשה 

 

מספר חולי הקורונה הפעילים בישראל עלה הבוקר (א') ל-11,189 חולים, מהם 78 במצב בינוני, 86 במצב קשה ו-29 מונשמים. בשבוע האחרון ניכרת עלייה משמעותית במספר החולים קשה ובינוני לאחר שמאז יום ראשון שעבר עלה מספר החולים קשה ב-47 ומספר החולים במצב בינוני עלה ב-18. ביממה האחרונה נוספו 803 חולים מאומתים חדשים. בסך הכול נכון להיום התגלו בישראל 29,366 חולים, מתוכם נפטרו 330 והחלימו 17,847 בני אדם.

 

בשלושת הימים האחרונים התגלו 1,865 חולים חדשים ב-153 ישובים ברחבי הארץ. 36% מהחולים התגלו בארבעה ישובים: בירושלים התגלו 283 חולים חדשים, בתל אביב - 135, בבני ברק - 131 ואשדוד - 118. ערים נוספות בהן היה גידול גבוה במספר החולים הן: ביתר עלית (56 חולים חדשים), בת ים (51), פתח תקווה (46) וראשון לציון (45). ערים נוספות בהן השיעור במספר החולים החדשים בשלושת הימים האחרונים גדל בצורה משמעותית הן קריית מלאכי עם עלייה של 30% (27 חולים חדשים), כפר קאסם - 26% (26) ודימונה - 19% (28). (דורון ברויטמן)

 

10:30 - 804 אובחנו אתמול: מוקדי הקורונה והמקומות שבהם שהו הנדבקים

 

יום חמישי ברצף עם יותר מ-750 נדבקים ולפחות שבעה חולים קשה: על פי דו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, אתמול (שבת) אובחנו 804 נדבקים בנגיף הקורונה. מדובר בירידה קטנה לעומת הימים שלפני כן, אבל היא מוסברת בירידה במספר הבדיקות בשבת.

 

שיעור הבדיקות החיוביות מתוך כלל בדיקות הקורונה אתמול (15,435) דווקא עלה ל-5.2% - השיעור הגבוה ביותר בשבועות האחרונים. מספר חולי הקורונה הפעילים הגיע לשיא חדש של 11,004. לפי דו"ח אמ"ן, נוספו אתמול תשעה חולים קשה, ומספרם הכולל כעת הוא 83. בדקו באתר משרד הבריאות ובמפת הקורונה כאן היכן שהו החולים המאומתים, אלו שנערכה חקירה האפידמיולוגית בעניינם.

 

בארבעת הימים הראשונים של החודש אובחנו 3,846 מקרים חדשים של קורונה, ממוצע של 961 נדבקים ביום. מדובר בממוצע שהוא גבוה יותר מהשיא ליום שהיה בתחילת חודש אפריל.

 

אשדוד. סיכון גבוה אשדוד. סיכון גבוה צילום: גדי קבלו

 

 

מוקדי הסיכון העיקריים על פי הדו"ח הם בני ברק (450 נדבקים חדשים בשבוע האחרון), ביתר עילית (57 נדבקים) וכפר קאסם (19). בהמשך הרשימה מבחינת רמת הסיכון נמצאות ירושלים, אשדוד, כפר קרע, קריית מלאכי, ערערה בנגב, תל אביב, בית שמש, מודיעין עילית, רכסים ודימונה.  

 

יישובים נוספים שנכללים ברשימה, ברמת סיכון מעט נמוכה יותר: בת ים, רמלה, ראש העין, מודיעין, לוד, אלעד, רהט, ראשון לציון, רחובות, אום אל פחם, באר שבע, חולון, בית שאן, נתניה, פתח תקווה ובקה אל-גרבייה.

 

בירושלים מספר החולים הפעילים הגבוה ביותר

 

בירושלים מספר החולים הפעילים הגבוה ביותר - 1,416 נדבקים. בתל אביב יפו 981, בבני ברק 842, באשדוד 644, בבת ים 379, בפתח תקווה 273, ברהט 221, בראשון לציון 216, בערערה שבנגב 201, בביתר עילית 191, בבית שמש 178, בנתניה 178, במודיעין עילית 155, בלוד 153, ברמלה 143, בדימונה 137, ברחובות 130 ובאלעד 129.

 

ביישוב אחווה שבמועצה האזורית באר טוביה אובחנו בשבעת הימים האחרונים 14 חולים. אחוז הבדיקות החיוביות לתושבי היישוב עומד על 56%. למעשה אחד מכל 112 תושבים ביישוב הקטן נדבק בנגיף וטרם החלים. ביישוב תפרח שבנגב המערבי 41% מהבדיקות לקורונה יצאו חיוביות. ביישוב התגלו 16 נדבקים בשבעת הימים האחרונים.

 

09:00 - התפרצות קורונה בבני ברק: כ-140 אובחנו כחולים בישיבת בית מתתיהו

 

בישיבת בית מתתיהו בבני ברק התגלו עד כה 140 בני אדם כחולי קורונה. כבר ביום שישי פונו כ-80 מהם למלוניות לנשאי קורונה, כעת כ-60 נוספים ממתינים לפינוי. בישיבה לומדים יותר מ-500 תלמידים, כולם נשלחו לבידוד.

 

08:00 - איכוני שב"כ חזרו, המוקד לא עמד בעומס: "שעות של המתנה, ואי אפשר לערער"

 

עם חזרת איכוני שב"כ לחיינו, קיבלו עשרות אלפים מאז יום חמישי בערב הודעות טקסט שבהן צוין כי עליהם להיכנס באופן מיידי לבידוד לאחר שנחשפו לחולה קורונה מאומת. ואולם, מפניות גולשים שהתקבלו ב-ynet עולה כי משרד הבריאות לא נערך כראוי לחזרת האיכונים הסלולריים והתוצאה הייתה היעדר מענה במוקד או זמני המתנה ארוכים מאוד וחוסר מידע מתאים על נסיבות הבידוד.

 

אלו שהצליחו להגיע לשיחה עם מוקד משרד הבריאות, לא הצליחו לקבל פרטים נוספים - מה שעלול להצביע על נתק בין שב"כ למשרד הבריאות בכל הנוגע לנתוני האיכון. בנוסף, הצביעו גולשים על חוסר האפשרות למעשה לערער על האיכון שהתקבל משב"כ. "זה מאוד מתסכל וגם עלול להוביל לחוסר ציות", כתב אחד מהם.

 

אחד האזרחים שקיבל כבר בחמישי את ההודעה סיפר כי המתין במשך קרוב לשעתיים עד שקיבל מענה במוקד משרד הבריאות, שהוצף בפניות באותה העת. "לא היו להם פרטים", סיפר. "ביקשתי לדעת, איפה היה החולה, איפה אני הייתי, איפה היה המפגש? המוקדנית לא ידעה להגיד לי. היא הייתה מאוד רגועה וסימפטית, אבל לא ברור מה היא יודעת. זו הייתה שיחת הטלפון הארוכה בחיי, ואחרי זה היא העבירה אותי למישהו אחר והמתנתי עשרים דקות. אחרי כמעט שלוש שעות סגרתי את השיחה. זה היה חסר טעם". בהודעה שקיבל לא נרשם המקום שבו שהה לכאורה, אלא רק התאריך והשעה.

 

אחרים סיפרו שלא שהו לכאורה במקום שבו היו החולים המאומתים. "אני איש חוק", מספר תושב הצפון. "קיבלתי הודעה שביום רביעי הייתי חשוף לחולה מאומת בשעה 07:00 במשרד ושאני מתבקש להיכנס לבידוד, על אף שהייתי לבד באותו מקום. מאחר שאני עובד במשרד ממשלתי, העבודה מתחילה רק בשעה 08:30. התקשרתי למוקד משרד הבריאות וכמובן שלא ענו. לאחר מכן מילאתי את הטופס באתר ושם נשאלתי האם יש לי השגה לגבי הקביעה שעליי להיכנס לבידוד. אני לא מבין מי הוציא את האיכונים האלו. אם זה שב"כ, אז אוי ואבוי אם כך הוא פועל.

הודעה על כניסה לבידוד הודעה על כניסה לבידוד

 

"אני לא מבין איך אפשר לשלוח איכון למישהו שהיה לבד במשרד. אני לא יודע איך הם עושים את האיכונים האלה. אני יושב בקומה 10, יכול להיות שהחולה היה בקומה אחרת, כך שאין סיכוי שהיינו יחד ושאני באמת לבידוד. בכל מקרה, החלטתי שאני לא אסכן אף אחד ונכנסתי לבידוד. צריכים לבודד את מי שצריך. אני מנהל מחלקה מאוד מרכזית של שירות וכשאני לא נמצא זה פוגע בשירות שהאזרחים מקבלים. בנוסף, אם שולחים הודעות ביום שבת – אז איך המוקד לא עובד ביום שבת? מה אנחנו, כבשים?".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "החל מיום חמישי נשלחים מסרונים רבים ממשרד הבריאות בעקבות איכוני שב"כ. כתוצאה מכך מתקבלות פניות רבות בנושא זה במוקד קול הבריאות 5400* וזמני ההמתנה ארוכים מאוד. משרד הבריאות פועל לשיפור הזמינות ורמות השירות בהקדם. משרד הבריאות מדגיש שקבלת מסרון מחייבת כניסה מיידית לבידוד ויש לנהוג בהתאם למסרון עד קבלת אישור רשמי אחר". 

השר אמיר אוחנה. בבידוד השר אמיר אוחנה. בבידוד צילום: יהונתן ולצר, TPS

 

07:00 - השר לביטחון פנים אמיר אוחנה נכנס לבידוד

 

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה נכנס אתמול לבידוד. זאת, לאחר שפגש פעמיים בשבועיים האחרונים את מפקד מג"ב ניצב יעקב שבתאי שנדבק בקורונה. מטעמו של אוחנה נמסר כי אף שערך בסוף השבוע בדיקת קורונה שיצא שלילית, ולמרות שהוא לא מחויב בבידוד על פי הוראות משרד הבריאות, החליט אוחנה להיכנס לבידוד עד יום ראשון הבא כדי למזער סיכונים. מוקדם יותר היום נמסר ממשרד הבריאות כי בתום חקירה אפידימיולוגית הוחלט שנשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי לא צריכים להיות בבידוד. 

(עמיר קורץ)

x