$
בארץ

השכר הממוצע במשק זינק באפריל ב-14% - בגלל העובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת

לפי נתוני הלמ"ס, מספר המשרות במשק ירד בכ-27% בחודש אפריל השנה, לעומת חודש מרץ. מכיוון שהעובדים שיצאו לחל"ת או פוטרו אינם נכללים בחישוב - והם לרוב משתכרים משכורות נמוכות יותר - השכר הממוצע קפץ באפריל ל-12,494 שקל בחודש לעומת 10,954 שקל במרץ

בילי פרנקל 13:0002.07.20

השכר הממוצע במשק זינק באפריל ב-14% ל-12,494 שקל ברוטו בחודש - זאת לעומת שכר ממוצע של 10,954 שקל בחודש מרץ. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

ההסבר לזינוק החד בשכר הממוצע במשק נובע מהשינויים הדרמטיים שחלו במשק בעקבות הקורונה: מספר המשרות במשק ירד ב-27.4% במהלך חודש אפריל השנה לעומת חודש מרץ - ירידה של כמיליון משרות, ל-2.648 מיליון משרות. ירידה זו הביאה, ככל הנראה, לעלייה המשמעותית בשכר הממוצע באפריל לעומת החודש שקדם לו.

 

 

הנתונים של מדדי שכר ותעסוקה מתבססים על דיווחים חודשיים של המעסיקים למוסד לביטוח לאומי ואינם כוללים עובדים שנמצאים בחל"ת ועובדים שמקבלים דמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי. העלייה הדרמטית בשכר הממוצע בחודש אפריל נובעת ככל הנראה מכך, שרוב העובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו ולא נכללו בחישוב - הם עובדים ששכרם נמוך מהממוצע.

 

לשכת התעסוקה לשכת התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

הירידה במספר המשרות בחודש אפריל הקיפה את כל ענפי המשק, כאשר בענף שירותי אירוח ואוכל, שנמצא בתחתית טבלאות השכר (5,911 שקל ברוטו בחודש), היא היתה המשמעותית ביותר - 75.7% לעומת חודש מרץ 2020. 

  

בראש טבלאות השכר עמדו עובדי שירותים פיננסיים ושירותי ביטוח, עם 25 אלף שקל ברוטו, ואחריהם עובדי מידע ותקשורת, עם 24.5 אלף שקל ברוטו.

 

היי טק: ירידה של 6% בשכר הממוצע ושל 9% במספר המשרות

 

נתוני השכר הממוצע המתפרסמים מדי חודש כוללים בחינה נפרדת של המצב בתחום ההייטק, לאור מרכזיותו במשק הישראלי. נתוני חודש אפריל מלמדים כי השכר הממוצע למשרת שכיר של העובדים בתחום עמד על 25,111 שקל, ירידה של 6% לעומת חודש מרץ, אז הוא עמד על 26,703 שקל.

 

בראש רשימת המשתכרים בתחום עומדים עובדי מחקר מדעי ופיתוח, עם כ-30.4 אלף שקל, ואחריהם עובדי תכנות וייעוץ בתחום המחשבים ושירותים אחרים עם 26.455 אלף שקל.

 

סך משרות השכיר בהיי טק הסתכם ב-297.3 אלף, שזו ירידה של 9.1% לעומת חודש מרץ, אז עמד מספר המשרות בהיי טק על 327 אלף.

 

צפי להתאוששות בחודש מאי

 

בחינת הנתונים לחודש מאי מתבססת על נתונים חלקיים שכן עד למועד פרסום ההודעה, התקבלו קרוב ל-70% מהדיווחים החודשיים של המעסיקים למוסד לביטוח לאומי. בלמ"ס מציינים כי הנתונים עד כה מעידים שסך המשרות במשק בחודש מאי צפוי לעלות בכ-20% בכלל המשק לעומת חודש אפריל.

 

בתוך כך, בענף שירותי אירוח ואוכל אוכל ובענף אמנות, בידור ופנאי, שספגו פגיעה משמעותית במהלך משבר הקורונה משהפסיקו לפעול למשך תקופה ארוכה ושבהם רוב העובדים הוצאו לחל"ת בחודש אפריל - צפויה עלייה של כ-80% בחודש מאי לעומת חודש אפריל.

x