$
בארץ

מקורות משדרגת את מכירת מתקן ההתפלה באשדוד, ותאפשר הקמת תחנת כוח

הליך מכירת תחנת הכוח של מקורות הושק רשמית בפברואר האחרון עם חמש קבוצות שרוצות לרכוש מהמדינה את הנכס. כיום המתקן עובד בתפוקה מלאה אולם הוא מחויב בהליך תיקונים טרם מכירתו

ליאור גוטמן 20:0001.07.20

חברת המים הלאומית מקורות הודיעה היום ל-5 הקבוצות שמתמודדות על רכישת מתקן ההתפלה שלה באשדוד, שהיא תקבל הצעות לרכישה עד לחודש נובמבר הקרוב. עוד הודיעה מקורות שבמסגרת המכרז יוכל הזוכה להקים תחנת כוח פרטית מקומית בהספק של עד 100 מגה וואט.

 

 

 

 

אלי כהן, מנכ"ל מקורות אלי כהן, מנכ"ל מקורות צילום: אוראל כהן

 

הליך מכירת תחנת הכוח של מקורות הושק רשמית בפברואר האחרון עם חמש קבוצות שרוצות לרכוש מהמדינה את הנכס: חברת IDE Technologies; קרן נוי יחד עם עם האצ'יסון; חברת GES Global Environmental Solutions; קבוצת Allied Infrastructure - Acciona Agua יחד עם קבוצת אפקון וקבוצת ווראדיס עם קרן תשתיות ישראל. עבור IDE מדובר בהתמודדות חדשה כאשר רק לפני מספר שבועות היא זכתה במכרז להקמת מתקן ההתפלה הגדול בישראל.

 

מתקן ההתפלה באשדוד מתקן ההתפלה באשדוד צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

 

מתקן ההתפלה של אשדוד הוקם על ידי חברת בת של מקורות (מקורות ייזום) והוא נחשב לכישלון בולט בתחום תשתיות המים. ההקמה ניתנה למקורות לאחר לחץ של החברה ובמחיר מים גבוה יחסית, והוא החל להתפיל מים בינואר 2016 ובאיחור מעבר למועד ההפעלה המקורי.

 

הפרויקט, שהוקם בהשקעה של 1.5 מיליארד שקל, סבל מבעיות הנדסיות שגררו ירידה משמעותית בכושר הייצור ועד לרף נמוך של כ־15% תפוקה בלבד. מקורות החליטה להיפטר מהנכס לא לפני שהוא רשמה בגינו הפסדים של יותר מ-400 מיליון שקל בספרי החברה. כיום המתקן עובד בתפוקה מלאה (כ-100 מיליון קוב בשנה) והוא מחויב בהליך תיקונים טרם מכירתו.

 

x