$
בארץ

כץ בוחן: קיצוצים של 45 מיליארד שקל במגזר הציבורי לתקופה של 3 שנים

בין השאר שוקל שר האוצר להעביר בתקציב הקרוב קיצוצי שכר זמניים או קבועים, ביטול זמני של תשלומי ביגוד והבראה, ביטול תוספות שכר על ותק וקיצוץ בפנסיות התקציביות הגבוהות. זאת לנוכח גובה הגירעון והאפשרות להעלאת מסים

עמרי מילמן 10:1701.07.20

בדיון עם שר האוצר ישראל כץ הציגו בכירי המשרד מהלך הכולל קיצוץ נרחב במגזר הציבורי בהיקף של 45 מיליארד שקל במסגרת התקציב הקרוב, לתקופה של שלוש שנים. בהמשך הבוקר (ד') יקיים כץ מסיבת עיתונאים ביחס למדיניות הכלכלית.

 

במסגרת הדיון הוצגו חלופות נוספות מצומצמות יותר של קיצוצים, כאשר לכץ ברור כי ההחלטה שתתקבל תשליך בהכרח על גובה הגירעון שכבר יצא מפרופורציות (6% בחודש מאי עם הערכות שיחצה את ה-10% עד סוף השנה) והעלאות מסים עתידיות, כל זאת על רקע משבר הקורונה.

 

 

 

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום: לע"מ

 

בין הצעות הקיצוצים נמנו קיצוצי שכר זמניים או קבועים, ביטול זמני של תשלומים חד שנתיים כמו למשל ביגוד או הבראה, ביטול תוספות שכר על ותק, הגדלת ההפרשות על הפנסיות התקציביות של עובדים ותיקים, קיצוץ בפנסיות התקציביות הגבוהות, קיצוץ בהפרשות לקרנות השתלמות ועוד.

 

לכץ הזדמנות לשנות את מבנה השכר המיושן של המגזר הציבורי שמבוסס בעיקרו על ותק אם יהפוך את אותם קיצוצים מדוברים לרפורמה מבנית קבועה, אולם בשלב זה טרם התקבלה כל הכרעה.

 

כאמור ככל שהקיצוצים יהיו מצומצמים יותר כך העלאות המסים בהמשך יהיו גבוהות יותר, ותוספות התקציב שהאוצר יוכל לתת בתקופה הקרובה יהיו קטנות יותר.

 

צבי זרחיה מוסיף:

 

 יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר: "מדובר בשילוב של טפשות ורשעות - כשבכל העולם ממשלות מכניסות יד לכיס ומגדילות את ההשקעה החברתית תוך הגדלת הגרעונות מתוך הבנה שרק השקעה ממשלתית נרחבת תסייע לצאת מהמשבר, שר האוצר מעדיף לדאוג לגירעון מאשר למובטלים. פגיעה בשכר או בתנאים של עובדי המגזר הציבורי - מורות ומורים, עובדות ועובדים סוציאלים, אחים ואחיות, לא רק שלא תסייע להתמודדות עם המשבר הכלכלי אלא שתחריף אותו. זה הזמן של מדינת ישראל להגדיל את ההוצאה כדי להתמודד עם הקטסטרופה הכלכלית-חברתית שמתרגשת עלינו".

 

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "בשעה שהמשק נמצא במשבר הכלכלי הגדול ביותר שידענו, שבעלי העסקים לא יודעים אם ישרדו את יום המחר, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני וחבריו מכניסים שוב את היד לכיסו של הציבור על מנת להשית על העסקים עוד רגולציה ועוד עלויות, על מנת שיממנו את תלמידי הישיבות. מדובר בחוק שיפגע ביציאת נשים לעבודה ויפגע, שוב, בציבור שעובד, משלם מיסים ונושא בנטל".

x