$
בארץ

פז מצטרפת לגל החברות היציבות שהחליטו לוותר על מענק הקורונה

חברת האנרגיה פז מוותרת על מענק של כ־1.5 מיליון שקל מקופת המדינה על החזרת עובדים מחל"ת. גם קוקה־קולה ישראל, הראל, מנורה, תדיראן ואיקאה כבר ויתרו על מיליוני שקלים. מן העבר השני: בזק, ישראכרט, דור אלון ואלביט — לא מוותרות

ליאור גוטמן 07:0301.07.20

גל החברות היציבות שזכאיות למענק מהמדינה והחליטו לוותר עליו מתגבר. אחרי חברות הביטוח הראל ומנורה, קוקה קולה, תדיראן ואיקאה מצטרפת גם פז למגמה, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

החברה, בניהולו של ניר שטרן, החליטה אתמול לוותר על מענק ממשלתי של כ־1.5 מיליון שקל שמגיע לה מהמדינה במסגרת מענקי עידוד להחזרת עובדים מחל"ת. פז הוציאה 400 עובדים לחל"ת והחזירה אותם לעבודה מיד עם חזרת המשק לפעילות. המענק אמנם זניח לחברה בימים כתיקונם שכן פז סיימה את 2019 ברווח נקי של 85 מיליון שקל, אבל ברבעון הראשון של 2020 הפסידה 97 מיליון שקל.

 

הראשונה שהודיעה כי לא תעשה שימוש במענק החל"ת היתה פוקס. אך בשונה מהחברות שהודיעו כי יוותרו על מענק כדי לאפשר לעסקים שנפגעו יותר לעשות בו שימוש, פוקס ויתרה עליו מכיוון שרצתה להכשיר חלוקת דיבידנד, לאחר שספגה ביקורת ציבורית נוקבת. לא מן הנמנע כי בימים הקרובים יצטרפו עוד חברות לגל הוויתורים, המתקן במעט את העיוות שיצר משרד האוצר בקריטריונים שהציב לקבלת המענק. עיוות זה אפשר לחברות גדולות ויציבות שהיו מחזירות את עובדיהן גם ללא המענק, ליהנות מכספי משלם המסים ללא הצדקה כלכלית.

אברהם ביגר יו"ר פז אברהם ביגר יו"ר פז צילום: יח"צ

 

 

כעת, החברות שבימי בשגרה מתהדרות במילים כמו אחריות תאגידית, מקבלות ההזדמנות להפוך את המילים הריקות למעשים. חלקן עושות זאת, אך אחרות, בהן בזק, דור אלון, ישראכרט ואלביט, הודיעו שלא יוותרו על המענק, כשחלקן מסתתרות מאחורי דיווחים פתלתלים שלא עומדים בסטנדרטים המצופים מחברה ציבורית.

 

בפז החליטו לוותר על המענק הממשלתי למרות הפגיעה הגדולה של תקופת הסגר, שבה תחנות הדלק שהוכרזו עסק חיוני המשיכו לפעול אבל ההכנסות נחתכו. בסביבת החברה מעריכים כי ביוני תירשם התאוששות בפעילות, אך השפעות הקורונה צפויות לבוא לידי ביטוי באופן ניכר בתוצאות של הרבעון השני.

x