$
בארץ

פרסום ראשון

הערכות: ישיבת הממשלה בנושא התקציב וחוק ההסדרים תידחה

הסיבה, לפי בכירים במערכת הפוליטית: חילוקי דעות בין רה"מ בנימין נתניהו לשר הביטחון ורה"מ החילופי בני גנץ. במערכת הפוליטית מעריכים שנתניהו מבקש להנהיג תקציב מדינה לשנת 2020 בלבד על מנת שיוכל לפזר את הכנסת בסוף מרץ 2021 אם לא יאושר התקציב לאותה שנה

צבי זרחיה 15:1230.06.20

ישיבת הממשלה שתוכננה ליום חמישי הבא, ה-9.7, לדיון בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים - צפויה להידחות; כך מעריכים בכירים במערכת הפוליטית. הסיבה: חילוקי דעות בין רה"מ בנימין נתניהו לשר הביטחון ורה"מ החילופי בני גנץ. בעוד שנתניהו דורש שהממשלה תאשר בישיבתה רק את תקציב המדינה לשנת 2020, גנץ דורש שהממשלה תאשר תקציב דו שנתי לשנים 2020-2021.  

בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבת הממשלה בתחילת החודש בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבת הממשלה בתחילת החודש צילום: איי פי

 

במערכת הפוליטית מעריכים שנתניהו מבקש להנהיג תקציב מדינה לשנת 2020 בלבד, ולפזר את הכנסת בסוף מרץ 2021 אם לא יאושר תקציב המדינה לשנת 2021. במצב שכזה, נתניהו לא יואשם כמי שגרם לאי אישור התקציב ויוכל לעמוד בראש ממשלת המעבר עד לבחירות.

 

בכירים בליכוד מודים שנתניהו מבקש להקדים את הבחירות לתחילת 2021 על מנת להימנע מביצוע הרוטציה באמצע נובמבר 2021, וזאת לאור הסקרים המנבאים 64 מנדטים לגוש הימין ולליכוד 38-40 מנדטים. עם זאת, נתניהו חושש מהעלייה באבטלה ומהתפרצות הקורונה, שעלולים להשפיע על התמיכה הציבורית.

 

לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, יאושר תקציב מדינה דו שנתי לשנים 2020-2021 עד לסוף אוגוסט 2020. כעת, כבר ברור שהממשלה לא תצליח לאשר את תקציב המדינה לשנת 2020 עד לסוף אוגוסט, ועל כן שר האוצר ישראל כץ הציע לוח זמנים לפיו הממשלה תאשר את התקציב ב-9.7, הכנסת תאשרו בקריאה ראשונה ב-6 באוגוסט והתקציב, יחד עם חוק ההסדרים, יאושר ב-24 בספטמבר.

 

כץ הציג ניירות עמדה של הממונה על התקציבים שאול מרידור והחשכ"ל רוני חזקיהו, וכן את תמיכת בכירי האוצר בהנהגת תקציב מדינה ל-2020 בלבד.

 

 

לפי שעה לא יודעים במשרד האוצר איזה תקציב להגיש לממשלה - חד שנתי או דו שנתי, כאמור. במידה ולא תתקבל החלטה סופית בימים הקרובים, יהיה קושי לעמוד בלוח הזמנים של קיום ישיבת ממשלה בנושא ביום חמישי הבא כמתוכנן. גורמים בליכוד אמרו לכלכליסט כי נתניהו לא ממהר לפי שעה להחליט בעניין התקציב מאחר שהוא מבקש לסיים תחילה את הטיפול בסוגיית הסיפוח: משבר בנושא זה יוביל לפיזור הכנסת, וממילא ייתר את סוגיית התקציב.

x