$
בארץ

הרחפן של בוגרי 8200 ילכוד ברשת רחפני טרור - ויתרסק איתם לקרקע

התעשייה האווירית תשווק את רחפני היירוט של חברת איירון דרון, שמשתמשים בבינה מלאכותית כדי להתביית על מטרתם

אודי עציון 08:3630.06.20

שלוש שנים אחרי שהוקם, לקוח ראשון לרחפני היירוט של הסטארט אפ איירון דרון מתל אביב: הרחפנים שלו ישולבו במערכת ההגנה נגד רחפנים של התעשייה האווירית, הדרון גארד.

 

איירון דרון הוקם על ידי קבוצה של בוגרי יחידה 8200 של אמ"ן ומטיסי רחפנים ספורטיביים. הסטארט אפ פיתח רחפן ליירוט רחפנים, שבניגוד לרחפני יירוט אחרים לא זקוק להנחייה של מפעיל אנושי, אלא מסוגל לאתר את מטרתו באמצעות בינה מלאכותית באופן אוטונומי.

 

 

מפעל אלתא של התעשייה האווירית, שמתמחה במכ"מים, כבר מייצר מערכת הגנה נגד רחפנים שמבוססת על שיבוש התקשורת בינם לבין המפעיל או השתלטות עליהם מרחוק והנחתתם; אולם כיום נכנסים לשימוש כלים שניתן לתכנן מראש את מסלול הטיסה שלהם, כך שהם אינם רגישים לשיבוש אלקטרוני.

 

"יש מקרים בהם חייבים ליירט פיזית רחפן, כמו בשדות תעופה שהם אי אפשר לשבש אלקטרונית את פעולתם מחשש להפרעה מסוכנת לתעופה האזרחית. מאותה סיבה אי אפשר לשגר לעברם תחמושת", אומר מתן מלמד, מנכ"ל איירון דרון. "גם במקרה של רחפן חמוש יש חשיבות מיוחדת לוודא שלא יפגע במטרה שלו".

 

הרחפן של איירון דרון הרחפן של איירון דרון צילום: התעשייה האווירית

 

מערכת דרון גארד מערכת דרון גארד צילום: התעשייה האווירית

 

 

הרחפנים של החברה ממתינים במארזים של ארבעה, שניתן לשגר בזה אחר זה. מפעיל מערכת היירוט מזהה את הרחפן העוין באמצעות מכ"ם וחיישנים אחרים, מציין אותו על המסך, ורחפן היירוט ממריא לעברו. הוא יכול לכסות רדיוס של קילומטר וחצי, ולא מסתפק בהתנגשות, אלא לוכד אותו ברשות שמחוברת אליו, כך ששניהם מתרסקים יחד לקרקע. "בנינו מארז של כמה יחידות, כדי להוציא במהירות בעת הצורך כמה רחפני יירוט במקרה שצריך להתמודד עם להקת רחפנים עוינים", אומר מלמד.

 

אלתא מכרה עד היום כבר יותר מ-100 יחידות של הדרון גארד, ועשויה להציע את הרחפנים של איירון גארד כשדרוג שלהם, לצד שילובם במערכות חדשות. "המערכת משלבת את הידע והניסיון ארוך השנים של אלתא בתחומי המכ"ם, המודיעין והבינה המלאכותית יחד עם הפתרון הייחודי של איירון דרון ליירוט קינטי של רחפנים", אומר מנהל מפעל היבשה באלתא, צביקה ירום. "האינטגרציה בין המערכות כבר הוכחה והודגמה במספר ניסויים, ואנו כבר נמצאים בשלבי שיווק של הפתרון המשותף".

 

‏המערכת המשולבת מיועדת להגנת מתקנים רגישים, התכנסויות המוניות ואח"מים מפני השימוש הגובר ברחפנים על ידי גורמי טרור ופשיעה, לאיסוף מודיעין, הברחות או תקיפה. בשל גודלם הזעיר וטיסתם הנמוכה, קשה לזהותם בזמן ולהפילם באמצעים קונבנציונלים.

x