$
בארץ

קבינט הקורונה: התקהלויות יוגבלו ל-50 משתתפים

הגבלות חדשות בעקבות העלייה בתחלואה: בבריתות, בהלוויות ובבתי כנסת לא יותרו יותר מ-50 נוכחים. במופעי תרבות ואולמות אירועים - מקסימום 250 איש, ללא החרגות. בחתונות - 250 לכל היותר עד 9 ביולי, עד 100 איש בימי בין המצרים. מבחנים לסטודנטים - בזום. איגוד בעלי האולמות וגני האירועים בתגובה: "זו הנחתה של מכת מוות על ענף האירועים שגסס במשך חודשים"

איתמר אייכנר, ynet 15:3029.06.20
החלטות בתום יום שני של דיונים: לאחר העימותים בין משרד הבריאות לשרים אתמול, קבינט הקורונה החליט היום (ב') פה אחד לקבל את המצלת משרד הבריאות להתיר התקהלות רק עד 50 איש. עם זאת, מופעי תרבות ואולמות אירועים יוחרגו מכך ושם מספר המשתתפים יוכל להגיע ל-250 איש ללא אפשרות להגדיל את הקהל. בנוסף אישרו השרים כי הסטודנטים יוכלו להיבחן מרחוק.

 

 

 

הגבלת ההתקהלות ל-50 איש כוללת בין היתר בריתות והלוויות, וכן התקהלויות בבתי תפילה. בנוגע לחתונות מספר המשתתפים המקסימלי עד 9 ביולי יהיה 250 איש. בגני אירועים ובמקומות פתוחים המספר המקסימלי יוסיף להיות 250 איש, אבל באולמות סגורים - רק 100 איש. הגבלה זאת תהיה בתוקף עד 31 ביולי.

 

השר זאב אלקין הציע שבמקום לצמצם את מספר האנשים באירועים, הריקודים ייאסרו. שר התיירות אסף זמיר השיב לו כי זה לא ריאלי, ולבסוף הוחלט שאיסור הריקודים יישאר בגדר המלצה בלבד - ובעתיד יוחלט אם לחייב את הציבור בכך. בנוסף הוחלט כי המגזר הציבורי יעבור למתכונת של 30% עבודה מהבית, אך הדבר עוד דרוש להסדרים שייקבעו על-ידי נציב שירות המדינה.

 

מחסום משטרה בזמן הסגר מחסום משטרה בזמן הסגר צילום: דוברות המשטרה

 

"הקורונה היא לא רק מגפה בריאותית אלא גם כלכלית", אמר שר הרווחה איציק שמולי שתמך בצמצום ההגבלות. "למרות נתוני התחלואה שעולים, תחת ניהול סיכונים נכון יכולת הספיקה של מערכת הבריאות עודנה בטוחה"

 

במהלך הדיון דרש שר הביטחון בני גנץ להעביר את הטיפול האופרטיבי למשרד הביטחון. "הרגולציה מלמעלה עד למטה צריכה להיות במשרד הבריאות, והביצוע במשרד הביטחון ופיקוד העורף שיש לו את כלי הביצוע הטובים ביותר - ממלוניות ועד קשר ישיר עם כל הרשויות", אמר.

 

עוד קבע הקבינט כי בתי הספר של החופש הגדול יפעלו כסדרם. לפי משרד החינוך, כל קבוצה תמנה 28 תלמידים בממוצע, לעומת 35 בתכנון המקורי. במשרד ציינו כי פעילויות רבות יועברו למרחב הפתוח ככל שיתאפשר וייעשה שימוש גם בכיתות שלא לומדות בחופש הגדול כדי לרווח את התלמידים.

 

הבוקר אמר מנכ"ל משרד הבריאות בראיון לאולפן ynet כי המדינה חייבת להגביר את האכיפה. "אני מבין את משמעות ההגבלות, אבל האם אנחנו רוצים להידרדר לסגר גדול יותר?", שאל המנכ"ל. "אנחנו מתירים ביקורים עם מבוגרים עם מסכות וריחוק, אבל אם נראה עלייה בתחלואה - איסור על מפגשים עם סבא וסבתא נמצא על השולחן".

 

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, יש הבדל מהגל הקודם, "אנחנו רואים יותר חולים צעירים, אבל לאט לאט מסתמנת עלייה במבוגרים וזה יעלה את מספר החולים הקשים והנפטרים".

 

עוד לפני ההחלטה לבטל את הבחינות הפרונטליות באוניברסיטאות, ראשי המוסדות הזהירו כי הדבר עלול לבטל את הסמסטר. "מדובר בהחלטה הרת גורל לא רק עבור עשרות אלפי סטודנטים שרוצים וצריכים לסיים את השנה או התואר, אלא בהשלכות הרסניות על המשק והכלכלה הישראלית עקב דחיית הכניסה לשוק העבודה של בעלי מקצוע חדשים", אמר יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות פרופ' רון רובין.

 

בשל ההחלטות החדשות, איגוד בעלי האולמות וגני האירועים דורש שהממשלה תקבל באופן מיידי החלטה על פיצוי הענף באופן ייחודי וייעודי. זאת בתגובה להחלטת קבינט הקורונה לקבל את המלצת משרד הבריאות לצמצם מחדש התקהלויות. "החלטת ועדת הקורונה לצמצום אירועים החל מ-10.7 היא הנחתה של מכת מוות על ענף האירועים שגסס במשך חודשים", מסרו באיגוד. "לצערנו אנו מגלים שוב שקולם של 200 אלף מובטלים לא נשמע. הגיע הזמן להבין - אסור לחסל את הכלכלה. כל המדדים מראים שאין שום עלייה במצב המונשמים. הקורונה כאן והיא עובדה ברורה והגיע הזמן וצריך ללמוד לחיות לצידה באחריות מבלי לחסל ענפים שלמים. ההחלטה לצמצם את מספר המשתתפים היא לא אפשרית מבחינה כלכלית ומשמעותה עצירת הפעילות של הענף והשארת מאות אלפים בבתים. אנו קוראים לממשלת ישראל - תפצי אותנו באופן מיידי, לא תוכניות ארוכות טווח ולא פעימות עתידיות. כסף בכיסים עכשיו, אחרת אנחנו נאבד אנשים ולא ממגיפת הקורונה. התאחדות גני האירועים תעשה הכל כדי שהאולמות והאירועים ישמרו על התו הסגול וקוראת לממשלה לשוב ולבחון את ההחלטה בסמוך".

 

בתוך כך, המגמה המדאיגה של עלייה בתחלואה ממשיכה. שמשרד הבריאות עדכן הבוקר שמחצות אובחנו 159 חולי קורונה. מספר החולים קשה עלה בשבעה מאז אמש והוא עומד על 46. מספר החולים בינוני עומד על 58. במהלך אתמול אובחנו 374 נדבקים.

  

בבתי החולים מאושפזים 222 חולים, מתוכם 24 מונשמים – עלייה של שניים מחצות. אתמול התקבלו תוצאות עבור 10,138 בדיקות, ואחוז החיוביים עמד על כ-4%. בישראל ישנם כעת 6,556 נשאים של הנגיף, ו-318 בני אדם נפטרו לאחר שנדבקו.

  

מהנתונים עולה כי בירושלים אובחנו 100 נדבקים חדשים בשלושת הימים האחרונים, באשדוד 74, בבני ברק 60, בתל אביב-יפו 48, ברהט 36 ובבת ים 35. בערערה שבנגב אובחנו 27 (שם שיעור התחלואה לנפש הוא הגבוה ביותר), ובכפר קאסם, רמלה וראשון לציון אובחנו 26.

 

אורנה יפת השתתפה בהכנת הידיעה

x