$
בארץ

חוק ההסדרים יכלול ניסיון נוסף לרפורמת תמרוקים והקלות בהתחדשות עירונית

כך עולה מתדרוך שקיים משרד האוצר הערב. הצעדים שצפויים להיות מקודמים בחוק ההסדרים עברו את אישור שר האוצר ישראל כץ וראש הממשלה נתניהו, אך טרם קיבלו אור ירוק משאר שרי הממשלה. צעדים נוספים הצפויים בחוק: הסרת מכסים בחקלאות, הקלה בהקמת בורסות חדשות, שיפור במעבר בין הבנקים והרחבת רפורמת הקורנפלקס

עמרי מילמן 20:0025.06.20

חוק ההסדרים הקרוב צפוי לכלול מספר מהלכים שמהווים המשך או ניסיון חוזר לטפל בבעיות שכבר עלו על המוקד בשנים האחרונות, כמו למשל הסרת חסמי ייבוא, הגדלת התחרות בבנקים או פישוט ההליכים בתחום התשתיות, כך עולה מתדרוך שקיים משרד האוצר הערב (ה').

 

 

הצעדים הצפויים להיות מקודמים בחוק ההסדרים עברו את אישור שר האוצר ישראל כץ וראש הממשלה נתניהו, אך טרם קיבלו אור ירוק מיתר הממשלה. הערב הם צפויים לעבור ליועמ"ש אביחי מנדלבליט במשרד המשפטים שייתן את חוות דעתו.

בנימין נתניהו וישראל כץ בנימין נתניהו וישראל כץ צילום: אבי כהן

 

חוק ההסדרים צפוי להתייחס לכמה תחומים - יוקר המחייה והגדלת התחרות, בנקאות ופיננסיים, שיפור שוק העבודה והעלאת הפריון ושיפור התשתיות וההשקעות. למעשה נתניהו וראש הממשלה החליפי גנץ טרם הכריעו בשאלת התקציב הדו שנתי או חד שנתי, אך במשרד האוצר מעוניינים להתקדם בכל מקרה עם חוק ההסדרים, שכן אחרת הם עלולים להישאר ללא זמן לאשר את הדברים בממשלה ובכנסת.

 

הצעדים שנחשפים בשלב זה אינם מציגים תפיסה חדשה או ניסיון לנצל את משבר הקורונה כדי לחולל מהפכה, אולם באוצר טוענים כי אליהם יתווספו בקרוב צעדים נוספים. כך למשל טרם הוחלט האם יועלה גיל הפרישה לנשים כפי שכל גורמי המקצוע ממליצים כבר שנים.

 

בנוגע ליוקר המחיה, באגף התקציבים באוצר מבקשים להמשיך את רפורמת הקורנפלקס, שהקלה על יבוא מזון יבש, גם למזון המוגדר היום רגיש, כמו מים מינרליים. מדובר בשוק שמגלגל 56 מיליארד שקל ותהליכי הייבוא עבורו מאוד מסורבלים. המטרה היא לשנות את המבנה כך שהאכיפה והפיקוח על הייבוא ייעשה בשווקים ועל בסיס הצהרות ולא בכניסה לארץ. וכן להגדיר "יבואן נאות" שיוכל לקבל מסלול ירוק ולייבוא בקלות.

 

מהלך נוסף בתחום הוא בענף התמרוקים והקלה על יבוא שלהם לישראל. למעשה באגף התקציבים מבקשים לנסות בפעם השנייה לקדם את את הרפורמה שכשלה בסוף 2016 לאחר שאושרה בחקיקה ראשית, אך התקנות נפלו לאור התנגדות של גורמים עסקיים ושל משרד הבריאות. במשרד האוצר צופים מלחמה בכל הנוגע למהלך שכבר נכשל בעבר, ומקווים כי משרד הבריאות יעדיף להשקיע את האנרגיה שלו במלחמה בקורונה במקום בייבוא התמרוקים. במסגרת הרפורמה שאמורה לחולל את המלחמה מחדש, יעברו תקנים של מוצרים שונים לתקנים אירופיים ויבואנים יוכלו להסתפק בהצהרה בלבד.

 

 

מחלקת תמרוקים בסופר פארם מחלקת תמרוקים בסופר פארם צילום: אסף עברון

 

חוק ההסדרים אמור גם, דרך הקמת ועדה, לקדם את יצירת המפרטים האחידים לרישוי עסקים, מהלך שמתקדם לאט מידי בשנים האחרונות וכן לקבוע היתר אחד של רגולציה סביבתית שניתן לעשור, במקום כל ההיתרים הקיימים היום. בהמשך לרפורמה במכון התקנים מבקשים במשרד האוצר לקבוע הקלות בבדיקות שנעשות היום בנמלים, שלפי יבואנים קטנים במסגרתם מכון התקנים מעמיס עליהם קשיים רבים.

 

באוצר מתכוונים לקדם מעבר בקלות בין בנקים

 

בתחום הבנקאות מתכוונים לקדם באגף התקציבים מלבד החובה לשתף מידע פיננסי על לקוחות עם חברות פינטק (באישור הלקוחות), גם מעבר בקלות בין בנקים - מהלך שמשרד האוצר ניסה לקדם כבר לפני כמה שנים וקבלת ייעוץ בקלות ובפשטות יותר מגורמים שונים.

 

בתחום התשתיות מבקשים באוצר להעביר את חוק המטרו להקמת רכבת קלה בגוש דן שיהווה מתן אישור ראשוני לקידום הפרויקט בעלות של 150 מיליארד שקל. החוק אמור להתייחס לכלול תעדוף לפרויקט והערכות לאומית מצד כלל המשרדים והרשויות הממשלתיות, הסרת חסמי תכנון ורישוי, ייעול הליכי הפקעות וכניסה למקרקעין, הסדרת תהליכי תאום תשתיות עם חברות תשתית ורשויות מקומיות, הקמת ועדה ליישוב סכסוכים בין גופי תשתית ועוד.

 

במקום מכסים: תמיכה ישירה בחקלאות

 

כפי שכבר נרמז בעבר על ידי כץ, הוא מעוניין לקדם תחרות בתחום החקלאות על ידי תמיכה ישירה בענף באמצעות מתן סיוע אחיד על כל דונם, ללא קשר לגידול הנעשה בו, וזאת במקום מכסים על יבוא מוצרים חקלאיים שגורמים להתייקרות מחירים, והכוונה היא להסירם. עוד מבקשים באוצר להפריד בין השירותים להגנת הצומח לבין משרד החקלאות, שכן לטענתם מדובר בחיבור בעייתי באמצעותו מונע משרד החקלאות תחרות.

 

בכדי לקדם תשתיות לאומיות מבקשים בחוק ההסדרים גם לקבוע סטנדרטיזציה בכללים הפיננסים, מנגנוני דיווח ורגולציה בשלבים השונים ולקדם מאגר תשתיות ארצי ומערכת לתיאום תשתיות וכן כדי לקדם את ההון האנושי בתחום מבקשים באוצר להגדיל את מספר הסטודנטים להנדסה אזרחית.

 

בנוגע לתשתיות דיור תקודם תוכנית שאמורה באמצעות התחדשות עירונית להביא לתוספת של יחידות דיור במרכזי ערים. במסגרתה ייקבעו הסכמי מסגרת להתחדשות עירונית (של פינוי בינוי), הקלות בתחום הסכמות הדיירים (הפחתת הרוב הנדרש לתביעת דייר סרבן), מתן וודאות ליזמים ולדיירים בנוגע להיטלי השבחה מראש ועוד.

 

בנוגע למגזר הציבורי מבקשים באוצר לנצל את ההבנה כי על הממשלה להעניק שירותים דיגיטליים איכותיים יותר ממה שהיא נותנת היום להוסיף לאיזור האישי הקיים היום עוד 80 שירותים נוספים שיינתנו על ידי הממשלה.

 

 

ענת גואטה יושבת ראש הרשות ל ניירות ערך ענת גואטה יושבת ראש הרשות ל ניירות ערך צילום: אוראל כהן

  

מהלך נוסף שאמור להכנס לחוק ההסדרים הוא יוזמה של יו"ר הרשות לניירות ערך ענת גואטה, שנועד להקל על הקמת בורסות חדשות. החוק היום מאפשר לזירות מסחר חדשות לקום אך מערים עליהן קשיים רבים. התיקון נועד לאפשר הקמת זירות חדשות שיהיו עדכניות ודיגיטליות במטרה למשוך שחקנים נוספים, בדגש על ענף ההייטק.

 

זירת מסחר בה יוכלו חברות הייטק להנפיק מניות בארץ תוכל להשאיר יותר חברות בארץ, שכן גיוס הכספים בחו"ל לרוב מלווה גם ברישום בחו"ל לטובת המשקיעים.

x