שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

המשרד להגנת הסביבה: "להפסיק לייצר חשמל מגז"

בדו"ח שמתפרסם הבוקר ממליץ המשרד להפסיק להקים תחנות כוח קונבנציונליות, שמבוססות על גז טבעי, ולעבור לייצור חשמל בתחנות כוח סולאריות גדולות שכוללות יכולת אגירה באמצעות סוללות - ונכנס למסלול התנגשות עם משרד האנרגיה

ליאור גוטמן 08:0625.06.20

משרדי הגנת הסביבה והאנרגיה נכנסים למסלול התנגשות בניסיון להחליט איך לקדם את משק החשמל בישראל. בדו"ח שמתפרסם הבוקר (ה') ממליץ המשרד להגנת הסביבה להפסיק להקים תחנות כוח קונבנציונליות, שמבוססות על גז טבעי, ולעבור לייצור חשמל בתחנות כוח סולאריות גדולות שכוללות יכולת אגירה באמצעות סוללות.

 

 

בדו"ח שחובר על ידי אנשי המשרד ופורשי רשות החשמל נכתב שיותר מ־10 תחנות קונבנציונאליות עם הספק מצטבר של כ־12.3 אלף מגה וואט נמצאות כיום במסלול תכנוני. מדובר בהגדלת כוח הייצור הנוכחי בכ־70%.

גילה גמליאל. "רק תחנות סולאריות" גילה גמליאל. "רק תחנות סולאריות" צילום: דנה קופל

 

 

הדרישה של המשרד נולדה על רקע מכרז שהאוצר פירסם ביום שלישי להקמת תחנת כוח סולארית משולבת אגירה בעלות של מיליארד שקל – שדה סולארי ענק של 300 מגה וואט עם יכולת אגירת חשמל של כ־4 שעות ומועד הפעלה לשנת 2023.

 

לפי המשרד להגנת הסביבה, על המדינה לבצע הסבת תוכניות מיידית להקמה של שדות סולאריים עם אגירה מינימלית של 4 שעות (כלומר יכולת לעבוד בלילה). בכך תימנע הפקעת שטחים, ייחסכו עד שנת 2030 כ־900 מיליון שקל ותימנע העלאת תעריף החשמל. הבעיה העיקרית של ההמלצה היא שתחום החשמל לא מופקד במשרד להגנת הסביבה אם כי אישורי התוכניות מחייבים התייחסות סביבתית.

 

במשרד האנרגיה הגיבו בזעם על התוכנית ואמרו כי השרה גילה גמליאל ואנשיה נכנסים לתחום שאינו באחריותם וללא כל סמכות. "המשרד להגנת הסביבה ימשיך לדבר, ומשרד האנרגיה ימשיך לעשות, ורק בארבע השנים האחרונות צמצם משרד האנרגיה ב 50% את השימוש בפחם, והפחית את זיהום האוויר מייצור חשמל בכ- 50%, וזאת עד לגמילת ישראל מדלקים מזהמים באופן מוחלט". עוד אמרו שם בתגובה ש"אנו מברכים את מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה דוד יהלומי על כניסתו לתפקיד אתמול ועל המהירות בה הצליח לגבש המלצה בנושא כה מורכב שאינו באחריותו. במשרד האנרגיה מצרים על כך, שבנושא כה חשוב, לא מצא לנכון, מנכ"ל המשרד החדש, לדון עם אף גורם מקצועי רלוונטי בממשלה בעבודה זו. יחד עם זאת, משרד האנרגיה גאה שבמשרד להגנת הסביבה החליטו לאמץ חלק מהחזון שהציגו, ומזכירים, כי מרבית תחנות הכח שהוקמו בישראל בשנתיים האחרונות הינן מבוססות אנרגיה מתחדשת, וכי תחנות המופעלות בגז טבעי לא תוקמנה שלא צורך, כפי שפורסם. חשובה לא פחות היא העובדה, כי משרד האנרגיה כבר הודיע על יעד חדש לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת שיעמוד על 30% עד 2030, וכי בעשור הקרוב יוקמו מתקני אנרגיה מתחדשת בהיקף השווה לכל ייצור החשמל הקיים כיום בישראל".

 

 

 

 

 

 

 

x