$
בארץ

דיווח שוטף

הסגר בטבריה צומצם לשלושה רחובות בלבד; גנץ הורה על פתיחת בתי מלון נוספים לחולי קורונה

265 נדבקים אובחנו ביממה האחרונה, ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות; החל מהשעה 8:00 העיר אלעד ושכונות בטבריה הן "אזור מוגבל" - בהתאם להחלטת השרים בעקבות התחלואה הגוברת במוקדים הללו; השר ליצמן קרא לשקול מחדש את הסגר; גנץ חידש צו שיאפשר גיוס מילואים בחירום לפיקוד העורף

כלכליסט ו-ynet 22:3324.06.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:25  - גנץ הורה על פתיחת בתי מלון נוספים לחולי קורונה

 

על רקע העלייה בתחלואה בקורונה ובעקבות הערכת מצב שנערכה במשרד הביטחון, הורה שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, להיערך לפתיחת בתי מלון נוספים לחולי קורונה ולחסרי יכולת בידוד ביתי. בנוסף, פתח משרד הביטחון מלון המופעל על ידי פיקוד העורף בקיבוץ שניר, המיועד למשפחות.

 

22:00 - מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את השבת חוק איכוני השב"כ

 

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את השבת חוק איכוני השב"כ בתום דיון סוער. במערכת הבריאות ובמערכת הפוליטית חלוקות הדעות בשאלה אם מדובר בהחלטה נכונה. מקדם יותר אישרה הממשלה את הבאת החוק למליאה בעקבות הזינוק בתחלואה. הצעת החוק, שעברה ברוב של 44 בעד ו-32 נגד, מסמיכה את שב"כ "לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה החדש".

 

19:30 - 265 אובחנו ביממה האחרונה, ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות

 

על פי נתוני משרד הבריאות אובחנו ביממה האחרונה עוד 265 נדבקים בנגיף הקורונה. זאת, לאחר שאתמול (יום ג') אובחנו 436 נדבקים - שיא מאז סוף אפריל. נמשך הזינוק בתחלואה באשדוד, שם אובחנו ביממה האחרונה עוד 14 שנדבקו בקורונה.

 

לפי הנתונים שפורסמו הערב, חלה ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות ואחרי יומיים שבהם השיעור היה גבוה מ-2% הוא ירד ל-1.8%. היום בוצעו 7,642 בדיקות קורונה, ומספר המאובחנים מחצות הוא 135 איש. מספר החולים הפעילים ממשיך לעלות וכבר הגיע ל-5,520. במספר הנפטרים מסיבוכי הנגיף לא חל שינוי, והוא עדיין עומד על 308 קורבנות.

 

18:30 - הסגר בטבריה צומצם לשלושה רחובות בלבד

 

עיריית טבריה הודיעה על החלטת הממשלה לצמצם את האזור המוגבל בעיר לשלושה רחובות בלבד: שפע חיים, דוד אלעזר וזלמן שזר. ההכנסה נכנסת לתוקפה כעת, והנחיות מסודרות בנושא ייצאו בקרוב.

 

15:10 - ליצמן: "לשקול מחדש את הסגר על אלעד וטבריה"

 

שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הבריאות יולי אדלשטיין לשקול מחדש את ההחלטה להגדיר את אלעד ושכונות בטבריה "אזורים מוגבלים". לדבריו, "כפי שאמרתי כשהייתי שר הבריאות, אין לקבל החלטה להגבלות תנועה על בסיס אופי האוכלסיה, אלא על פי שיקולים מקצועיים בלבד".

 

 

 

יעקב ליצמן יעקב ליצמן צילום: יואב דודקביץ

 

13:50 - לקראת הדיון בממשלה: כחול לבן צפויה לתמוך באיכוני השב"כ

 

כחול לבן צפויה לתמוך בחוק איכוני השב"כ שיסייע באיתור אנשים שנחשפו לחולי קורונה מאומתים. לפי המסתמן, הפעלת החוק תהיה כפופה לאישורם של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ.

 

 

12:30 - עובדים בסופר דוש בבת ים חלו בקורונה

 

עובדי סופר דוש בבת ים חלו בקורונה והנהלת החברה שנרכשה על ידי פרש מרקט בשליטת האחים יוסי ושלומי עמר, החליפה את העובדים, שנכנסו לבידוד. בין העובדים שחלו קופאיות וסדרני מוצרים שנמצאים בקרה ללקוחות בקופות ובמעברי החנות.

 

מסופר דוש נמסר: "לאור התפרצות הקורונה בבת ים, מספר מעובדי סופר דוש בבת ים נמצאו חיוביים לקורונה ורובם במצב טוב ללא תסמינים משמעותיים. כל עובדי הסופר נשלחו לבידוד מלא ואותם החליפו עובדים אחרים. הסופר עובר שלוש פעמים ביום חיטוי יסודי. הממצאים דווחו למשרד הבריאות ואנו נמצאים עמם בקשר רציף כמו גם עם עיריית בת ים. אנו מקפידים על כל הוראות משרד הבריאות באופן שוטף".

 

בימים האחרונים עלה בשיעור חד מספר הנדבקים בקורונה בבת ים. ראש העיר צביקה ברוט, פנה השבוע למועצה לביטחון לאומי בבקשה לאסור באמצעות תקנות לשעת חירום את השהייה בחופי הים, בטענה שאין דרך לאכוף את השמירה על התקנות הנוגעות לשמירה על מרחק ועטיית מסכה בחופים.

 

על פי דו"ח אמ"ן, מ-1 ביוני ועד 21 ביוני בחצות אובחנו 117 חולים חדשים בבת ים, ויש כ- 140 חולים פעילים בעיר. לפי הדו"ח, כמחצית מהחולים הם צעירים ומבוגרים מתחת לגיל 50 ועוד 14 אחוזים הם קשישים. (נורית קדוש)

 

 12:10 - 420 נדבקים אובחנו מאתמול, הממשלה תדון באיכוני השב"כ

 

420 בני אדם אובחנו ביממה האחרונה עם נגיף הקורונה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שעודכנו הבוקר (יום ד'). עוד עולה מהנתונים כי אתמול נרשם שיא של 19,188 בדיקות שבוצעו, ומתוכן 2.3% נמצאו חיוביות, מעט פחות מיום שני, אז שיעור האבחון עמד על 2.4%. מתחילת השבוע אובחנו 1,013 חולים חדשים - כמעט כמו מספר המאובחנים החדשים בכל חודש מאי.

 

עמדת בדיקה של קופ"ח כללית עמדת בדיקה של קופ"ח כללית (צילום: דוד חורש, דוברות כללית

 

חמישה חולים במצב קשה נוספו מאתמול בערב ומהם חולה אחד מונשם, כך שמספר החולים המונשמים עומד כעת על 28. לא נרשם שינוי במספר המתים כתוצאה מסיבוכים של הנגיף והוא עומד על 308.

 

בעקבות הנתונים תתכנס הממשלה באופן דחוף היום ב-13:30 כדי לדון בהחזרת איכוני השב"כ, וזאת בעקבות החלטת קבינט הקורונה בתחילת השבוע שאם תהיה עלייה בתחלואה הנושא יובא לממשלה בהקדם.

 

בפתח ישיבת קבינט הקורונה אמר נתניהו לגבי השימוש באיכונים כי "אנחנו יודעים שהנושא הזה הוא בעייתי, אבל מנגד אנחנו יודעים גם שהוא תרם לנו רבות לריסון המגפה, ונראה כיצד אנחנו יכולים להתגבר על הבעיות על מנת להשיג הורדה של התחלואה".

 

שבעה נדבקים בטבריה בשלושת הימים האחרונים

 

מאז יום שני ועד הבוקר אובחנו בירושלים 106 נדבקים, בני ברק 70, אשדוד 54, תל אביב 40, בת ים 33, ערערה שבנגב 28, באר שבע 28, אור יהודה 20, אלעד 19, ביתר עילית 19, רהט 17, כפר סבא 15, מודיעין עילית 14, רחובות 14, קריית גת 13, פתח תקווה 13, חולון 13, רמת גן 13, ראשון לציון 13, חיפה 12 ויבנה 11.

 

בנוסף אובחנו 9 נדבקים בלוד בשלושת הימים האחרונים, 8 בחורה, 8 ברעננה, 8 בקריית מלאכי, 7 בבקה אל גרבייה, 7 בטבריה – שעל חלקים ממנה הוטל היום סגר,7 בבית שמש, 7 בנתניה, 6, ברמלה, 6 בהוד השרון, 6 בשוהם, 5 בדימונה, 5 במבשרת ציון ו-5 בטירה.

 

4 חולים חדשים אובחנו מאז יום שני ביישובים הבאים: הרצליה, אשקלון, חדרה, ראש העין, בית שאן. שלושה חולים בלהבים, מעלה עירון, מזכרת בתיה, נתיבות, כוכב יעקב, אום אל פחם, אופקים, קריית מוצקין, אריאל, שפרעם, גבעת זאב, נס ציונה וקדומים.

 

משרד הבריאות דירג גם את היישובים על פי מספר החולים בפועל ל-100 אלף תושבים. במקום הראשון נמצאת ערערה שבנגב, שנייה חורה ולאחר מכן להבים, רהט, בני ברק, רכסים, שדרות, הר אדר, אלעד, בקה אל גרבייה וטבריה.

 

כלומר אלעד מדורגת במקום ה-9 בארץ במספר חולים פעילים ל-100 אלף תושבים וטבריה במקום ה-11.

 

11:50 - משרד העבודה והרווחה: עלייה של 68% בפונים ללשכות הרווחה ביוני

 

עלייה של 68% נרשמה בחודש יוני במספר הפונים ללשכות הרווחה, זאת בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. אם בשלושת השבועות הראשונים של יוני 2019 היו 2,900 פניות ללשכות, הרי בתקופה המקבילה ביוני 2020 זינק המספר ל-4,900. כך עולה מנתונים שריכז משרד העבודה והרווחה. למרות הסגר גם באפריל ובמאי היו יותר פונים מאשר בשנה שעברה. לכתבה המלאה.

(שחר אילן)

 

11:40 - בנק ישראל לבנקים: אל תמהרו לקחת לקוחות בקשיים לבתי המשפט

 

המפקח על הבנקים יאיר אבידן פנה היום (ד') להנהלות הבנקים וקרא להם לפעול ברגישות בתהליכי גביית החוב כלפי לקוחות שנקלעו לקשיים בעקבות משבר הקורונה, לא למהר לפנות להליכים משפטיים, אלא להעדיף הגעה להסדר עם הלקוח. "על הבנקים להמשיך ולפעול באחריות, תוך המשך הפגנת הוגנות, גמישות ורגישות כלפי לקוחותיהם, ולחזק את תפקידה ומקומה של המערכת הבנקאית כחלק מהמרקם הכלכלי והחברתי", כתב אבידן לבנקים. לכתבה המלאה.

(עירית אבישר)

 

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן המפקח על הבנקים, יאיר אבידן צילום: רמי זרניגר

 

11:15 - משרד הבריאות: 69 אובחנו כחולי קורונה מאז חצות

 

משרד הבריאות מעדכן הבוקר (ד') כי מאז פרוץ המגפה אובחנו בישראל 21,666 חולי קורונה - 69 מאז חצות. נכון לעכשיו בישראל יש 5,462 חולים פעילים (62 נוספים מאז חצות). הם מאושפזים בבתי חולים (188 חולים) ובבית/מלון או בקהילה (5,272 מתוכם). מספר המונשמים עומד בשעה זו על 28, מספר המתים נותר על 308 - ללא שינוי מחצות. עד כה החלימו מהמחלה 15,898 איש (7 מחצות). אתמול נערכו 19,188 בדיקות לגילוי קורונה. מאז חצות נערכו 2,568 בדיקות.

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: גטי

 

9:50 - בצל הקורונה: גנץ חידש צו שיאפשר גיוס מילואים בחירום לפיקוד העורף

 

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, חידש את תוקפו של הצו המאפשר גיוס של עד 250 אנשי מילואים בצווי חירום, רובם אנשי פיקוד העורף. כעת הצו תקף עד 30.7. הגיוס יתבצע לפי צורך ובהתאם להתפשטות נגיף הקורונה.

(יואב זיתון)

 

8:00 - הערכות מצב ומחסומים: הסגר באלעד ובשכונות בטבריה נכנס לתוקף

 

הבוקר (רביעי) בשעה 8:00 נכנסה לתוקף החלטת הממשלה ולפיה העיר אלעד וחמש שכונות בטבריה הן "אזור מוגבל" - בעקבות הזינוק בתחלואה בנגיף הקורונה במוקדים הללו. ההגבלות יוטלו על כל השטח המוניציפלי של העיר אלעד ועל השכונות הבאות בטבריה: רמת טבריה ב', רמת טבריה ג', שכונת 200, שכונת טבריה עילית ושכונת בן גוריון. ההגבלות יהיו בתוקף למשך שבוע, עד ליום רביעי הבא בשעה 8:00.

 

 

במשטרת טבריה התקיימה מוקדם יותר הערכת מצב לקראת כניסת המגבלות לתוקף, ומחסומים יוצבו בכניסות וביציאות מהשכונות. בעיריית טבריה הדגישו כי הלימודים בעיר מתקיימים, מלבד באזור הרחובות זלמן שזר, שפע חיים ודוד אלעזר. גם החנויות יישארו פתוחות.

 

בטבריה מתחו אמש ביקורת על כך שלא התקבלו הנחיות רשמיות על משמעות ההגבלות, והוסיפו כי מתקיים שיח מול משרד הבריאות "במטרה לדייק את האזור שיוגדר כמוגבל ואת הפעילות שתתאפשר בתוכו".

טבריה טבריה צילום: ליאון מיניסטר, באדיבות דוברות והסברה עיריית טבריה

 

 

ביממה החולפת אובחנו 430 בני אדם ברחבי ישראל כחולי קורונה. מדובר על עלייה של יותר מ-2% במספר המאובחנים לעומת ביום שני. במקביל אמש נרשמה ירידה במספר החולים הקשים והוא כעת עומד על 40, לעומת 44 היממה הקודמת בערב. ביממה האחרונה אדם אחד הלך לעולמו כתוצאה מסיבוכים של הנגיף. מספר המונשמים ירד בשניים (אחד מהשניים נפטר) ועומד כעת על 27.

 

לפי נתוני משרד הבריאות, מאז יום ראשון אובחנו ארבעה חולים חדשים בטבריה. כיום בעיר יש כ-60 חולים פעילים. טבריה מדורגת במקום ה-11 בארץ בשיעור התחלואה בפועל ל-100 אלף תושבים. מתחילת החודש אובחנו בטבריה 53 חולים חדשים.

 

בעיר אלעד אובחנו השבוע 19 חולים חדשים. בעיר 83 חולים פעילים והיא מדורגת במקום התשיעי בארץ בשיעור התחלואה בפועל ל-100 אלף תושבים. מתחילת החודש אובחנו בה 78 חולים חדשים. לשם השוואה, בתל אביב אובחנו החודש 540 חולים.

 

העיר אלעד העיר אלעד צילום: אוראל כהן

 

יו"ר הועדה הממונה בטבריה שמעון (מוני) מעתוק טען אמש שההחלטה שהתקבלה לא נכונה, ובעירייה הדגישו כי האזורים המוגבלים רחוקים מהטיילת שעל שפת הכינרת, ואזור המלונות בעיר.

 

תושבים סיפרו כי הבלבול גדול, בעיקר בכל הנוגע לפעילות מערכת החינוך. "יש כאוס", אמר אושרי וייצמן. "לא יודעים אם בתי הספר והגנים באזורים המוגבלים יפעלו, ובכלל לא ברור למה האזורים המוגבלים כל כך גדולים. הריכוז של החולים הוא בקריית צאנז, בין רמת טבריה ב' ורמת טבריה ג'. חבל שזה המצב בדיוק כשאנשים קצת חזרו לעבודה, אחרי חודשים של חל"ת או אבטלה. זה עצוב לראות בכינרת את כל הסירות של הצליינים מושבתות ולא פעילות".

 

חבר המועצה לשעבר רפאל טרבלסי אמר כי ההחלטה על המגבלות "מוגזמת והזויה. אסור להיכנס לפאניקה מיותרת, רק לשמור על כללי הזהירות. אחריות משרד הבריאות לדווח לתושבי המדינה נתונים אמיתיים בלבד, מה שלצערי רחוק מהמציאות המדומה שהם מציירים. הנתונים שאני מכיר רחוקים מהפרסומים המבהילים של משרד הבריאות. הספינים שיוצרים פוגעים פגיעה אנושה בכלכלה ובצמיחה של העיר טבריה כאשר רוב תושבי העיר עדיין נמצאים בחל"ת".

(אחיה ראב"ד וסיון חילאי) 

 

 

מחסום משטרתי, ארכיון מחסום משטרתי, ארכיון צילום: דוברות המשטרה

 

 

בלי אוטובוסים בין עירוניים

 

במסגרת ההכרזה על "אזור מוגבל", התחבורה הציבורית הבין עירונית לעיר אלעד תפסיק הבוקר (ד'). לפי משרד התחבורה, ההגבלה תיארך כשבוע ובמסגרתה יחולו שינויים בתנועת האוטובוסים הבין עירוניים אל העיר וממנה, כאשר תנועת האוטובוסים תיעצר בכניסה לעיר. עובדים שהוגדרו כחיוניים יזכו להסעות מיוחדות, כאשר כלל הקווים הבין עירוניים ישובו למסלולם בשבוע הבא - ורק בהתאם להחלטות שיתקבלו בוועדת השרים.

 

במקביל, תנועת האוטובוסים ברחבי העיר תימשך כסדרה, במטרה לאפשר לתושבים להצטייד במזון, ולהגיע למרכזים הרפואיים בעיר. כמו כן יוסטו הקווים העירוניים, כך שיגיעו עד לכניסה לעיר, במטרה להקל על העובדים החיוניים המגיעים מחוץ לעיר.

 

במקביל הוחלט שבעיר טבריה תופסק פעילות הקווים הבין עירוניים בשכונות שבהן הוכרז אזור מוגבל - רמת טבריה ב' וג', שכונה 200, ושכונות טבריה עילית ובן גוריון. בשכונות שבהן לא הוכרז אזור מוגבל תימשך פעילות הקווים הבין עירוניים באופן תדיר. כלל פעילות הקווים העירונית תימשך כרגיל גם בשכונות שבהן הוכרז אזור מוגבל.

(ליאור גוטמן)

x