$
בארץ

יו"ר ההסתדרות מצטרף לדרישה להאריך את דמי האבטלה עד סוף אוגוסט: "אנשים ישארו ללא פרנסה"

ארנון בר דוד מצטרף לדרישת שר העבודה והרווחה איציק שמולי להארכת דמי האבטלה. זאת בהמשך לנתוני הביטוח הלאומי לפיהם מתווה האבטלה של שר האוצר כ"ץ יוביל להישארות של חצי מיליון מובטלים ללא הכנסה. בר דוד: "מדובר בתרחיש הרסני לציבור ולכלכלה בישראל. אני קורא לכם למנוע את הפגיעה האנושה במאות אלפי משקי בית"

שחר אילן 14:5323.06.20
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד מצטרף לדרישת שר העבודה והרווחה איציק שמולי להאריך את תשלום דמי האבטלה לכלל המובטלים עד סוף חודש אוגוסט. זאת, לאחר חשיפת נתוני הביטוח הלאומי אתמול מהם עולה כי על פי מתווה דמי האבטלה של שר האוצר ישראל כ"ץ, כחצי מיליון מבוטלים יישארו עד סוף חודש אוגוסט ללא דמי אבטלה.

 

 

 

"אני פונה אליכם לאור הסכנה הכללית המרחפת מעל מאות אלפי דורשי עבודה שצפויים לסיים את מכסת ימי האבטלה שלהם, ובהעדר חלופה תעסוקתית צפויים להיוותר ללא הכנסה כלל", כתב בר דור. "מדובר בתרחיש הרסני לציבור ולכלכלה בישראל. אני קורא לכם למנוע את הפגיעה האנושה במאות אלפי משקי בית, ולהאריך את תקופת הזכאות לדמי אבטלה באופן גורף עד לסוף חודש אוגוסט".

ארנון בר דוד ארנון בר דוד צילום: אוראל כהן

 

 

לדברי בר דוד, "מקומות עבודה שקיבלו אישור להיפתח תחת מגבלות משמעותיות מתקשים לשוב לעבודה סדירה והמשק עומד בפני תקופת ביניים ארוכה של חוסר ודאות וצפוי למחסור משמעותי במקומות עבודה. הגדלת רשת הביטחון הסוציאלית הכרחית, לאור העובדה שנתוני האבטלה ממשיכים להיות גבוהים בצורה חריגה.

 

"שר העבודה והרווחה איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר כינסו אתמול מסיבת עיתונאים בזום בה הזהירו שמתווה דמי האבטלה של שר האוצר ישראל כץ יוביל לכך שחצי מיליון מובטלים יישארו עד סוף אוגוסט ללא דמי אבטלה חזרה האיטית מאוד של המשק לפעילות". המתווה מוסיף רק 35 ימי זכאות לכל מובטל. הם דרשו להאריך את הזכאות לדמי אבטלה עד סוף אוגוסט.

 

על פי הנתונים שמסר הביטוח הלאומי, בחודש יוני תסתיים הזכאות של 262 אלף איש לדמי אבטלה, מתוכם 134 אלף לא יקבלו דבר עבור חודש זה ו-128 אלף יקבלו דמי אבטלה. מדובר בשתי קבוצות עיקריות. אחת היא של 58 אלף מובטלים ותיקים מהתקופה שלפני הקורונה שאחרי חצי שנה שחיו מדי אבטלה ואכלו חסכונות אם היו להם, עכשיו יישארו בלי דבר. השנייה היא של צעירים שתקופות הזכאות שלהם קצרות מאוד.

 

עד סוף יולי יצטבר מספר המובטלים שזכאותם הסתיימה ל-374 אלף מתוכם 112 אלף עוד יקבלו באותו חודש דמי אבטלה חלקיים. עד סוף אוגוסט תסתיים הזכאות של 469 אלף, כולל נתוני יוני ויולי, מתוכם מאה אלף יקבלו דמי אבטלה חלקיים באותו חודש. על פי נתוני האוצר קצב הגידול של המובטלים ללא דמי אבטלה יהיה איטי יותר אבל בפועל גם לפיהם באוגוסט יהיו כ-400 אלף מובטלים שסיימו את זכאותם. 

x