$
בארץ

באמצע המשבר הכלכלי: ועדת הכספים אישרה לנתניהו הטבות מס של כמעט מיליון שקל

הוועדה אישרה כי המדינה תשלם במקום נתניהו שומת מס של 600 אלף שקל שהוצאה לו על השימוש בוילה הפרטית שלו בקיסריה בין 2013-2017. במקביל אושר לרה"מ החזר מס של 324 אלף שקל על תשלומים בגין שימוש ברכב השרד המשוריין שלו בין 2009 ו-2017. מיקי זוהר: "רוצים להפוך את רה"מ לנכה כלכלית"

צבי זרחיה 13:2123.06.20

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ג') לראש הממשלה בנימין נתניהו הטבות מס בהיקף של כמיליון שקל. לפני זמן קצר אישרה הוועדה כי המדינה תשלם במקום נתניהו שומת מס של 600 אלף שקל שהוצאה לו על השימוש בוילה הפרטית שלו בקיסריה בין 2013-2017. במקביל אושר לרה"מ החזר מס של 324 אלף שקל על תשלומים בגין שימוש ברכב השרד המשוריין שלו בין 2009 ו-2017.

 

בעד ההצעה הצביעו שמונה חברי כנסת ונגדה הצביעו חמישה. התומכים היו משה גפני (יהדות התורה), מיקי זוהר, שלמה קרעי, אופיר כץ, מאי גולן וטלי פלוסקוב (ליכוד), וינון אזולאי (ש"ס); המתנגדים היו רם בן ברק (יש עתיד תל"ם), אלכס קושניר (ישראל ביתנו), אחמד טיבי, עאידה תומא סלימאן ואנטאס שחאדה (הרשימה המשותפת). ח"כ בצלאל סמוטריץ נמנע, ח"כ מיקי לוי בדיוק יצא החוצה בזמן ההצבעה.

 

ההצעה התקבלה ברוב קולות חברי הוועדה. חברי הכנסת מכחול לבן, שלה 2 נציגים בועדה נעדרו מההצבעה. בכחול לבן דרשו בתחילה להעלות היום להצבעה רק את גילום המס לנתניהו ולא את יתר התוספת באחזקה, הוצאות כלכלה של בני משפחת רה"מ, ועובדים לרה"מ ולראש הממשלה החילופי. בתחילת הקדנציה ויתרה כחול לבן על מקום בוועדה והעניקה אותו לח"כ שלמה קרעי מהליכוד. 

מיקי זוהר בדיון בוועדת הכספים מיקי זוהר בדיון בוועדת הכספים צילום: ערוץ הכנסת

 

המו"מ שנערך הלילה בין הליכוד לכחול לבן, בין היתר בתיווכו של יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני, נכשל. הצדדים דנו בצמצום ההטבות לרה"מ בתמורה לתמיכה של כחול לבן בגילום המס לנתניהו, הנאמד במיליון שקל.

 

גפני אמר הבוקר בפתח הדיון: "אני מרגיש לא נוח. אני משמש כיו"ר ועדת הכספים כמה שנים ואנו משתדלים לעשות הכל מסודר. ברוב המקרים העברנו הצעות פה אחד והכל היה על השולחן". לאחר מכן הודיע כי יעלה תחילה להצבעה את סוגיית המסוי, ולאחר מכן תדון הוועדה בבקשות האחרות.

 

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) תבע לקבל אומדנים לגבי עלויות השכר, תנאי הבית וה אחזקה של המעון הפרטי. "כל האומדנים הללו לא נמסרו לוועדה", אמר, ותבע להעביר לחברי הכנסת חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה והיועצת המשפטית של הוועדה לעניין החזר מס רטרואקטיבי.

 

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר: "הדיון פה הוא מהותי, חשוב ומאוד רציני ויש חשיבות לעשות אותו בצורה מקצועית. אחד החששות שהדיון יגרר לעניינים של פוליטיקה ויהפוך לקרקס. אני מקווה שנוכל לעמוד בכך כי הנושאים הללו הם קריטיים לכל ראש ממשלה באשר הוא".

 

יש כאן נושא חשוב - מה המעמד של רה"מ במדינת ישראל, האם כזה של אדם שמבוקר ועד ערב מחפשים להפוך אותו לנכה כלכלית או נרדף כל היום על ידי יועצים משפטיים, יש לו מוגבלות לבצע את תפקידו והוא צריך לעסוק בענייני כלכלה לו ולבאי ביתו. אני לא רוצה לדבר על נתניהו. כרגע להפוך את הדיון אישי לנתניהו הוא לא יותר מקרקס. לגבי גילום המס הרטרואקטיבי יש תמימות דעים שלא יעלה על הדעת שרה"מ ישלם חצי מיליון שקלים. לא נאפשר את כל הפופוליזם שנמצא פה באוויר". 

 

הדיון בוועדת הכספים הדיון בוועדת הכספים צילום: ערוץ הכנסת

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד תל"ם) אמר כי "מפלגת כחול לבן נותנת למהלך המושחת הזה כשרות. אין להם את האומץ לבוא לדיון".

 

לפי ההצעה, נתניהו יקבל החזר מס של כמיליון שקל עבור תשלום המס על השימוש ברכב השרד הממוגן בין השנים 2009 ל-2017; כמו כן, המדינה תשלם עבורו מס בסך 0.6 מיליון שקל בגין שימוש בווילה הפרטית. ההצעה כוללת הגדלת ההטבות לאחזקת המעון הפרטי של רה"מ החילופי, והשוואת מעמדו של רה"מ החילופי לזה של רה"מ מבחינת רכב ממוגן.

 

מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ, רונן פרץ, אמר כי "ההחלטה למסות את רה"מ היתה פרסונלית, ולא תהיה על אף ראש ממשלה אחר. פקיד השומה לוחץ אותנו חזק לקיר כדי שנסיים את הנושא עד לסוף שנת 2020, בטרם תחול התיישנות על שנת 2013". פרץ הסביר כי גילום המס מתייחס רק להוצאות שרה"מ מקבל מאוצר המדינה.

 

שגית אפיק, היועצת המשפטית של הוועדה, אמרה כי שינוי בנוסח המקורי ייקבע כי "החוק פוטר את רה"מ מכל מסוי ביחס לתשלומים, שירותים וטובות הנאה, שניתנים מאוצר המדינה בקשר למילוי תפקידו". חידוד הניסוח הזה נועד למנוע מצב בו נתניהו עשוי היה לזכות בפטור ממס על עסקאות או מכירת המניות בחברת הפלדה שבה היה שותף עם דודו נתן מילקובסקי.

 

נציג רשות המסים גיא גולדמן הבהיר כי "לא יצאה שומה לנתניהו בניגוד לדעתו של מנהל הרשות. ההצעה שמונחת בוועדה מהווה החלטה לגילום מס על ידי המעביד ואין לנו עמדה בעניין הגילום לנתניהו". גפני ניסה ללחוץ עליו ולקבל ממנו תשובה אם רשות המסים גבתה בעבר גם מראשי ממשלה אחרים מס על הוצאות לצורכי התפקיד. גולדמן אמר שהוא לא יודע. גפני "אתם מהווים גורם מרכזי בכל העניין הזה. אתם מוציאים שומה. אתה לא יודע לענות שום דבר ואתם מעמידים אותנו במצב הכי לא נעים שיכול להיות. מה אני אומר לעם ישראל? למה מנהל רשות המסים לא כאן? מכל דיון כזה בורחים? רק אני צריך לעמוד בחזית?"

x