$
משפט

חשד: י.ח דמרי תיאמה מכרז של מחיר למשתכן; בכירים נחקרים

חוקרי רשות התחרות פשטו היום על משרדי החברה בנתיבות ואספו מסמכים וחומרי מחשב. בכירים בחברה נחקרים בשעה זאת במשרדי הרשות באור יהודה. על פי החשד, התיאום נוגע למחיר הסופי של הדירות שיימכרו בפרויקט מחיר למשתכן

תומר גנון ואמיתי גזית 17:2422.06.20

רשות התחרות חוקרת חשד שחברת י.ח דמרי תיאמה עם אחרים מכרז של מחיר למשתכן. היום (ב') פשטו חוקרי הרשות על משרדי החברה בנתיבות ואספו מסמכים וחומרי מחשב.  בכירים בחברה נחקרים בשעה זאת במשרדי רשות התחרות באור יהודה. על פי החשד, התיאום נוגע למחיר הסופי של הדירות שיימכרו בפרויקט מחיר למשתכן.

 

 

 

 

י.ח דמרי נוסדה על ידי יגאל דמרי בן ה-64 בשלהי שנות ה-80 של המאה הקודמת. דמרי שגדל בנתיבות והחל בה את דרכו מקפיד להחזיק מטה של החברה בעיר הולדתו גם בימים אלה. החברה חולשת כיום על שני תחומים עיקריים בענף הנדל"ן: ייזום ובנייה של פרויקטים למגורים בישראל ובחו"ל; וייזום, בנייה, מכירה, השכרה וניהול של נדל"ן מניב בישראל ובחו"ל.

 

ב-2004 הונפקה החברה למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב ומנייתה נסחרת כיום על פי שווי שוק 1.6 מיליארד שקל. בשנת 2019 הכנסותיה היו 971 מיליון שקל והרווח הנקי שלה 138 מיליון שקל. החברה פועלת כיום להקמת כ-1,800 דירות ברחבי הארץ, ובבעלותה מלאי קרקעות שבו פוטנציאל לבניית כמעט 10,000 דירות. בשנים האחרונות זכתה החברה בפרויקטים לבניית מאות דירות במסגרת מחיר למשתכן בקריית ביאליק, אשקלון, נתיבות, ואופקים.

 

יגאל דמרי יגאל דמרי צילום: אוראל כהן

 

 

במסגרת מכרזי מחיר למשתכן חברות הבנייה מתחרות על המחיר הסופי של הדירות שימכרו ללקוחותיהן. החברה שמציעה למכור את הדירות הזולות ביותר - זוכה במכרז. במכרזים אלה מחיר הקרקע ידוע מראש, והוא נקבע על ידי רשות מקרקעי ישראל על בסיס שומה של השמאי הממשלתי בתוספת הנחה מסוימת ביחס למחיר השוק. את הדירות שתבנה החברה הזוכה היא מחויבת למכור לזכאי מחיר למשתכן - משקי בית שאין בבעלותם דירה נוספת.

 

בשנים האחרונות פורסמו הרבה מכרזים שבהם הקבלנים הורשו למכור חלק מהדירות בשוק החופשי ללא מגבלת מחיר, כלומר במחיר השוק. המנגנון הזה נועד לאפשר להם להעמיק את גובה ההנחות שהם הציעו לזכאי מחיר למשתכן. כך, באזור המרכז גובה ההנחה לדירה הגיע למאות אלפי שקלים.

 

לפני כשלוש וחצי שנים פורסם כי רשות ההגבלים העסקיים בדקה אם קבלנים בדרום הארץ סיכמו ביניהם לא לגשת למכרז מחיר למשתכן בבאר שבע. המכרז, שכשל ומאז פורסם מחדש בתנאים נוחים יותר עבור הקבלנים, בוטל משום שבשלושה מתוך ארבעת המגרשים ששווקו בו לא התקבלה אף הצעה. בעקבות תלונות בנושא שהתקבלו ברשות מצד גורמים ממשלתיים, היא בדקה אם ישנן ראיות לתיאום בין קבלנים שונים שלא לגשת למכרז וזאת כדי להכשילו ובכך למנוע ירידת מחירים באזור.

x