$
בארץ

משבר הקורונה

הביטוח הלאומי: עד סוף אוגוסט - חצי מיליון מובטלים יישארו בלי דמי אבטלה

במסיבת עיתונאים שקיימו היום שר העבודה והרווחה איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר דרש שמולי להאריך את הזכאות לדמי אבטלה לכל המובטלים עד לסוף אוגוסט, וכן להאריך עד לסוף תקופה זו את מענק האבטלה לעובדים מבוגרים בני 67 פלוס ואת האפשרות לכפל קצבאות למקבלי קצבאות קיום. שמולי: "זו פצצה מתקתקת"

שחר אילן 15:1122.06.20

עד סוף אוגוסט יהיו חצי מיליון מובטלים שיסיימו את זכאותם לדמי אבטלה; כך נמסר במסיבת עיתונאים שקיימו היום (ב') שר העבודה והרווחה איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר. זאת, למרות החלטת האוצר להוסיף 35 ימים של דמי אבטלה לכל מובטל. המידע הוא תוצאה של ניתוח שערך הביטוח הלאומי למשמעויות הצעת האוצר.

 

סניף ביטוח לאומי בתל אביב סניף ביטוח לאומי בתל אביב צילום: טל שחר

 

שמולי דרש להאריך את דמי האבטלה לכל המובטלים עד סוף אוגוסט, וכן להאריך עד לסוף תקופה זו את מענק האבטלה לעובדים מבוגרים בני 67 פלוס ואת האפשרות לכפל קצבאות למקבלי קצבאות קיום. עלות ההצעה של משרד העבודה והרווחה והביטוח הלאומי היא 3.8 מיליארד שקל.

 

"אנשים לא אשמים שנזרקו לאבטלה בגלל החלטות הממשלה", אמר שמולי, "לא נכון מוסרית לנקוט באמצעי של מניעת דמי אבטלה, וזה גם לא יעיל". שמולי הזהיר ממצב בו "מאות אלפי ישראלים יטבעו מתחת לקו העוני. זו פצצה מתקתקת".

 

על פי הנתונים שמסר הביטוח הלאומי, בחודש יוני תסתיים הזכאות של 262 אלף איש לדמי אבטלה, מתוכם 134 אלף לא יקבלו דבר ו-128 אלף יקבלו דמי אבטלה חלקיים וביולי לא יקבלו דבר. עד סוף יולי תסתיים הזכאות של 374 אלף במצטבר מתוכם 112 אלף עוד יקבלו דמי אבטלה חלקיים. עד סוף אוגוסט תסתיים הזכאות של 469 אלף במצטבר, מתוכם 100 אלף יקבלו דמי אבטלה חלקיים באותו חודש.

  

הבעיה קשה במיוחד בקרב הצעירים, זאת בגלל תקופות הזכאות הקצרות שלהם. 71% מהמסיימים את הזכאות לדמי אבטלה ביוני הם צעירים עד גיל 27. באוגוסט כבר 56% מהם הם בני 28 ומעלה.

 

בביטוח הלאומי מציינים שורה ארוכה של מדינות שהאריכו את הזכאות של התוכניות שלהם לסיוע למובטלים או לסיוע למעסיקים כדי שיחזיקו אותם. כך למשל, קנדה והולנד האריכו את תוכניות תמיכת המדינה עד סוף אוגוסט, ניו זילנד ואוסטרליה - עד סוף ספטמבר.

 

צפוי עימות מחודש בין המשרדים

 

מסיבת העיתונאים צפויה ליצור עימות מחודש בין משרד העבודה והרווחה והביטוח הלאומי, לבין משרד האוצר בגלל שלושה היבטים: הראשון הוא שהנתונים לא הועברו לידיעת האוצר לפני שהוצגו. השני – צפוי שהאוצר יתנגד בגלל היעדר מקור תקציבי. השלישי – חישובי הביטוח הלאומי נעשו על סמך הנחה שתוספת 35 ימים שווה בפועל ל-26 ימי זכאות. האוצר מתכוון לתת 35 ימי אבטלה מלאים ולכן מבחינתו מספר המובטלים ללא דמי אבטלה קטן במאה ימים ביוני ובכמה עשרות אלפים באוגוסט.

x