$
בארץ

עם קרונות ריקים: הרכבת חזרה אחרי 89 ימי השבתה

אסור לאכול ולשתות, חובה לשים מסכה: אחרי כמעט שלושה חודשי השבתה, הרכבת חזרה לפעול - אבל בינתיים הביקוש נמוך. מאבטחים מונעים מחיילים להיכנס לתחנות, לאחר שצה"ל אסר על נסיעות ברכבת. נוסעת מחיפה לירושלים: "אי אפשר לשבת ולחכות בבית, צריך להמשיך לחיות"

ynet 07:3922.06.20

סוף ל-89 ימים של השבתה: כמעט שלושה חודשים חלפו מאז ששירותי הרכבת הושבתו בעקבות מגפת הקורונה, והבוקר (יום ב') היא חוזרת לפעול, במתכונת מצומצמת ועם הנחיות מדוקדקות כדי למנוע התפרצות של נגיף הקורונה בקרונות ובתחנות.

 

נכון לשעה 6:00 הבוקר הוזמנו רק 38 אלף שוברי נסיעה להיום. לשם השוואה, ביום ממוצע נוסעים ברכבת כ-250 אלף איש. בתחנות רכבת השלום בתל אביב וחוף הכרמל בחיפה היו מעט מאוד נוסעים הבוקר. אחת הסיבות היא החלטת צה"ל לאסור בינתיים על חיילים לנסוע נסיעות ברכבת, ובחוף הכרמל הם הוזהרו על ידי מאבטחים לא להיכנס לתחנה.

 

 

 

 

באותה תחנה בחיפה התלוננו נוסעים כי התבקשו להמתין בחוץ מכיוון שהגיעו מוקדם מכדי לעלות לרכבת שאליה נרשמו. שירלי חכם מחיפה, שנוסעת לירושלים, התבקשה להמתין לאחר שהגיעה כחצי שעה לפני הנסיעה: "אחי הזמין לי את האישור וזה לקח בדיוק חמש דקות. אני לא חוששת, אי אפשר לשבת ולחכות בבית, צריך להמשיך לחיות. האמת שציפיתי לתורים יותר ארוכים, כנראה שיש אנשים שעדיין חוששים".

 

אייל לרמן, חיפאי שעובד בתל אביב: "היום למעשה זו הפעם הראשונה שאני חוזר לעבוד מהמשרד. שלושה חודשים עבדתי מהבית כי לא הייתה רכבת. תהליך הנפקת האישור היה טיפה מסורבל, אבל הופתעתי לטובה מהיעילות של התהליך כאן בתחנה.

 

"הבאג היחיד כרגע הוא שאתה צריך להתחייב לרכבת מסוימת ולא יכול לשנות. אם אתה רוצה להקדים או לאחר טיפה, זה לא אפשרי. כדאי שהנהלת הרכבת תיתן על זה את הדעת".

  

על-פי ההנחיות לפתיחתה, תוכל כל רכבת להסיע 500 נוסעים בלבד, במקום בין 800 ל-1,000 בשגרה. הנוסעים מחויבים לעטות מסכה לאורך כל הנסיעה, כולל בזמן שיחות טלפון, וחל עליהם איסור לאכול ולשתות במהלך הנסיעה. בנוסף, הנוסעים שיבקשו לעלות לרכבת נדרשים להזמין שוברי נסיעה מראש באתר הרכבת או במוקד.

 

תחנת השלום בתל אביב, הבוקר תחנת השלום בתל אביב, הבוקר צילום: מוטי קמחי

 

תחנת השלום, הבוקר תחנת השלום, הבוקר צילום: מוטי קמחי

 

 

קרון ריק בקו מראש העין, הבוקר קרון ריק בקו מראש העין, הבוקר

ברכבת הסבירו אתמול כי דיילים ינסו לרווח את התורים בכניסה לתחנות, ולאחר שייסרק הברקוד המופיע על שובר הכניסה, הנוסעים יעברו בידוק ביטחוני. באותה הזדמנות, מצלמה תרמית תמדוד את החום שלהם. נוסע שהמצלמה תקלוט שחום גופו גבוה מ-38 מעלות יימדד שוב ידנית.

 

בסימולציה האחרונה לקראת חזרת הפעילות, שהתקיימה ביום חמישי, אחוזי הדיוק של הרכבות עמדו על 99%. כמעט מחצית מהנוסעים הגיעו עם שוברים לא תקינים לכאורה, אולם זמן ההמתנה שלהם היה נמוך וברכבת הגדירו את תנועת הנוסעים כ"שוטפת".

  

עם זאת, שינויים רבים חלים בתנועת הרכבות, בעקבות עבודות התשתית לטובת קידום פרויקט חשמול המסילות. אלה השינויים ברחבי הארץ:

  

שינויים במסילת השרון: תנועת הרכבות לא תחודש בין ראש העין צפון לרעננה, ובשל כך תחנות רעננה דרום ומערב, הוד השרון סוקולוב וכפר סבא נורדאו יישארו סגורות. הרכבת מפתחת חלופה לתחנות אלה באמצעות הפעלת קו שירות חדש אליהן מהרצליה, שם יוכלו הנוסעים להחליף רכבת לכל היעדים. לפי הצפי שהציגה הרכבת, הקו יפעל בתוך כמה שבועות, אך לא צוין מתי.

  

שינויים בקו ראשון לציון משה דיין-רעננה: רכבות בקו באר שבע-ראשון לציון משה דיין-ת"א-רעננה יחלו ויסיימו את נסיעתן בתחנת ראש העין צפון, במקום בתחנת רעננה מערב. בשל עבודות לחשמול הקו לאשקלון והקמת המרכז התפעולי החשמלי בעיר, יופעל קו ראשל"צ משה דיין-ראש העין צפון בתדירות של שתי רכבות בשעה במקום ארבע בשעות השיא. כדי לווסת את הגודש בקו זה, נוסעים מתחנות אשקלון ואשדוד מתבקשים להשתמש בקו הפרברי הנוסע דרך תחנות רחובות ולוד.

  

קו הרכבת צפון-דרום ייקטע בשעות הערב ובסופי שבוע: בשל העבודות לחשמול המסילות מצפון לתל אביב, בשעות הלילה (בין 21:00 ל-05:00) תופסק תנועת הרכבות בין תחנות ת"א סבידור מרכז ובית יהושע. הקו לא יפעל גם בין ימי חמישי בשעה 21:00 לימי ראשון בשעה 05:00 בבוקר. בימים ושעות אלה רכבות מכיוון צפון יסיימו את נסיעתן בתחנת בית יהושע, ורכבות מכיוון דרום יסיימו את נסיעתן בתחנת ת"א סבידור מרכז ולוד. בין השעות 00:00-21:00 בימי השבוע, ובכל שעות הפעילות בימי שישי ומוצאי שבת, הרכבת תפעיל מעריך היסעים חינמי בין תחנות ת"א סבידור מרכז ובית יהושע.

 

קו בית שמש - ירושלים מלחה לא יחודש בשלב זה. השירות בקו המהיר לירושלים יחודש במלואו עד לתחנת ת"א ההגנה. בשבועות הקרובים תאריך רכבת ישראל את השירות בקו עד לתחנת ת"א סבידור מרכז, עם עצירה בתחנת ת"א השלום.

 

בנוסף, אחרי השעה 21:00 ובימי שישי ומוצאי שבת, רכבות קו החוף שמגיעות מצפון יסיימו את נסיעתן בבית יהושע, ואלה המגיעות מדרום בתחנת תל אביב-מרכז. הדבר דומה למה שהיה לפני סגירת הרכבות ובעקבות עבודות פרויקט החשמול, אך עם שני שינויים מרכזיים: עצירה מצפון תתבצע בתחנת בית יהושע ולא בתחנת הרצליה, שעד אליה כבר הסתיימו העבודות שגרמו להשבתתה. כמו כן, גם במוצאי שבת לא תפעל רכבת מצפון למרכז הארץ, בנוסף לימי שישי.

  

כמו כן, רכבות בקו הפרברי הנוסע בין תחנות בנימינה-אשקלון יסיימו את נסיעתן החל מהשעה 18:00 בתחנת רחובות (במקום בתחנת אשקלון). השירות בקו זה לתחנות אשקלון אשדוד ויבנה מזרח יחודש מדי בוקר בשעה 06:00.

x