$
בארץ

פרשנות

הטבות מס לישובי הצפון: גם ממשלת האחדות מצפצפת על בג"ץ

החלטת הממשלה להאריך את הוראות השעה המקנות הטבות מס לתושבים ביותר מ-70 ישובים בצפון היא יריקה בפרצופו של בג"ץ. למרות שב-2012 קבע בית המשפט כי ההטבות ניתנו ללא קריטריונים ורק על סמך קרבה פוליטית - האריכה אותן הממשלה בהוראת שעה פופוליסטית שזורקת לפח עשרות מיליוני שקלים, וממש לא מגנה על שלטון החוק

עמרי מילמן 21:1721.06.20

שר האוצר ישראל כץ ושר הביטחון (וראש הממשלה החליפי) בני גנץ (יחד עם שר המשפטים אבי ניסנקורן והשר מיכאל ביטון) הודיעו היום (א') בחגיגיות כי הם מאריכים את הוראות השעה המקנות הטבות מס לתושבים ביותר מ-70 ישובים בצפון הארץ.  באותה הודעה חגיגית הציגו השרים לכאורה את טוב ליבם. אלא שבפועל מדובר בהודעה מביישת, שיורקת בפרצופו של בג"ץ ורומסת פסיקה שניתנה כבר ב-2012.

 

 

 

לפני יותר משמונה שנים קבע בג"ץ כי הטבות המס שחולקו עד אז לישובים ניתנו ללא שום קריטריונים הוגנים ונקבעו על סמך קרבה פוליטית וכוח אלקטורלי. על רקע זה, חייב בג"ץ את הממשלה לקבוע מתווה מסודר למתן הטבות המס.  

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

 

לאחר שכחלון ונתניהו סירבו להתמודד עם הסוגיה, קבעה ועדת הכספים מתווה עם קריטריונים אחידים וברורים למתן הטבות המס (מצב סוציו-אקונומי של הרשות, קרבה לגבול ופריפריאליות).

 

אלא שאותם קריטריונים, באופן טבעי הביאו לכך שחלק מהישובים קיבלו פחות הטבות מאלה שניתנו להם בעבר או פחות מישובים סמוכים. הדוגמה הבולטת ביותר היתה כמובן כפר ורדים שנמצאת ברמה סוציו אקונומית 9 שלה בוטלו ההטבות, אך לצידה ניתן למנות גם רשויות כמו עכו שתושביה קיבלו הטבת מס פחותה מתושבי נהריה (שקרובה יותר לגבול הצפוני מעכו).

 

לרשויות רבות אחרות היקף ההטבות היה אמור להצטמצם בהתאם לקריטריונים. אלא שבפועל בהוראת שעה נשמרו אותן הטבות. כך למשל, תושבי כפר ורדים ממשיכים ליהנות מהטבה הפוטרת אותם ממס בגובה של 11% מהשכר שלהם.

 

בישובים אחרים כמו ברעם, גונן או יפתח היו אמורים להקטין את תקרת ההטבה (מ-216 אלף שקל בשנה לכ-200 אלף שקל בשנה), אולם הוראות השעה שמרו על חוסר השוויון וההוגנות עוד ועוד. אותן הוראות שעה היו אמורות לפוג בסוף השבוע הזה, אז היה אמור להיכנס לתוקף באופן מלא המתווה ההוגן שאושר לפני כחמש שנים בוועדת הכספים. אלא שכעת שמרו כץ, גנץ וניסנקורן על אותן הוראות שעה שמצפצפות על בג"ץ.

 

כץ התייחס לכך שהטבות המס הן כלי לחיזוק התושבים בפריפריה ואילו גנץ התייחס לחיזוק הצפון, אבל כל אלו הן כמובן שטויות. בנק ישראל ומשרד האוצר אמרו בבירור בדיונים בנושא כי הטבות המס שמפחיתות את תשלום המס לתושבים לא מושכות באמת אוכלוסיה חזקה נוספת לפריפריה, ובטח שאינן משפרות את מצבן של הרשויות עצמן. במשרד האוצר אף הציעו לתקצב באותם היקפים את הרשויות, אך אף ראש רשות לא העז לעמוד מול התושבים שלו ולהסביר להם שהטבות המס הן לא הפתרון.

 

בסופו של דבר, מלבד זריקת עשרות מיליוני השקלים לפח, ההחלטה החדשה מוכיחה כי גם ממשלת האחדות, שבאה לכאורה להגן על שלטון החוק, על מערכת המשפט ולכאורה לשפר את מצבו של הציבור כולו, עושה עוד מאותו דבר - צעדים קצרי רואי ופחדניים שבעיקר טופחים לפוליטיקאים על השכם.

x