בארץ

מבקר המדינה: לא אבדוק את מינוי מנדלבליט

לאחר דרישתו של ח"כ שלמה קרעי כי המבקר יפתח בחקירה בעניין מינויו של היועץ המשפטי לממשלה, השיב לו המבקר כי איננו ערכאת ערעור על החלטות בית המשפט. בשנת 2016 דן בית המשפט העליון לעומק בנושא, ודחה עתירה שהוגשה נגד המינוי

שחר אילן 18:2921.06.20

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, מתניהו אנגלמן, הודיע היום לח"כ שלמה קרעי מהליכוד כי הוא הוא דוחה את פנייתו לפתוח בחקירה בעניינו של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט. זאת בנימוק שאינו ערכת ערעור על החלטות בית המשפט. 

 

במכתב ששלח ראש מטה המבקר, עו"ד עדן ביזמן, לח"כ קרעי, הוא מבהיר שהנימוק העיקרי לדחייה הוא שסוגיית מינויו של ד"ר מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש נידונה לעומקה בעתירה שהוגשה לבית המשפט העליון בשנת 2016 והוכרעה על-ידו. חוק מבקר המדינה קובע שנציב תלונות הציבור לא יעסוק בנושא שבית משפט כבר הכריע בו. "היות שכך, מבקר המדינה כפוף להחלטות ולכללים היוצאים מבית המשפט העליון והוא אינו מהווה ערכאת ערעור על החלטות בית המשפט".  

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צילום: יהונתן ולצר, TPS

 

 

באשר לטענות בדבר התנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה מול פרקליט המדינה דאז, שי ניצן, צוין במכתב כי מבקר המדינה יכול לעסוק רק בביקורת מערכתית על מייצגי המדינה בערכאות, דוגמת היועץ המשפט לממשלה, ולא במקרים פרטניים. לכן קבע מבקר המדינה כי אין המבקר אמור לפתוח בחקירה פרטנית מהסוג שקרעי ביקש.

 

דרעי פנה למבקר המדינה וביקש ממנו לפתוח בחקירה לגבי "כשרות ותקינות הליך המינוי של מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, בטענה שבית המשפט ביסס את פסק דינו על מידע שגוי, לפיו עילת הסגירה של החקירה בעניינו של ד"ר מנדלבליט הייתה כתוצאה מחוסר אשמה". הוא גם טען "להתנהלות בעלת אופי פלילי מצד מנדלבליט".

 

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד, שהגיש את התלונה למבקר, אמר בתגובה ש"המבקר מועל באמון הציבור" וכן "טועה ומטעה ונותן לגיטמציה להפקרות ולפריעת חוק". לטענת קרעי, "לפי תשובתו יתכן וכלל לא קרא את מכתבי/ טענותיי נגעו בדיוק למה שלא היה בפני השופטים בהכרעתם". לטענת קרעי, "עילת סגירת התיק לא היתה ידועה להם ולוועדת האיתור. הסתרה ואי גילוי לאחר מכן, גרמו לשיבוש ההליך ולקבלת התפקיד לכאורה במרמה. אמשיך לפעול לגילוי האמת, לניקוי האורוות ולהשבת אמון הציבור במערכת המשפט".

x