$
בארץ

אל על מציעה תוכנית סיוע חלופית שתמנע את הלאמת החברה

הדירקטוריון מציע לאוצר להנפיק למדינה נייר ערך המיר למניות בשווי 60 מיליון דולר, במקביל להנפקה לציבור בשווי 40 מיליון דולר. זאת תמורת ערבות מדינה ל-75% מההלוואה בסך 300 מיליון דולר

נווית זומר 15:3618.06.20

דירקטוריון אל על החברה מציע למשרד האוצר מתווה סיוע חדש לחברה, לאחר שבעלי מניותיה החליטו, בתמיכת הדירקטוריון בראשות היו"ר אלי דפס, להיאבק על שמירת השליטה בחברה. בעלי השליטה חוששים, שאובדן השליטה באל על תפגע בעסקי חברת האם שלה, חברת כנפיים, העוסקת בליסינג בתחום המטוסים.  

 

 

אל על דוחה את מתווה האוצר להנפקה, לפיו בסופו של תהליך המדינה תלאים את החברה ותחזיק באמצעות נאמן במניותיה ומציעה במקומו להנפיק למדינה נייר ערך הָמִיר (הניתן להמרה בנייר ערך אחר או בניירות ערך אחרים, בהתקיים תנאים מסוימים) למניות בשווי 60 מיליון דולר, במקביל הנפקה לציבור בשווי 40 מיליון דולר. זאת תמורת הלוואה בערבות מדינה ל-75% בסך 300 מיליון דולר.   

מטוס אל על מטוס אל על צילום: רויטרס

 

אתמול התקיימה ישיבת דירקטוריון אל שעל שבה אושר המתווה החדש. הדירקטוריון תומך בבעלי אל על חברת כנפיים בבעלות דדי בורוביץ ותמי מוזס בורוביץ.

 

הדירקטוריון  טוען כי מתווה האוצר לפיו יונפקו זכויות למניות בסך 150 מיליון דולר מסוכן לחברה משום שיארך חודשים, בעוד החברה זקוקה בדחיפות להזרמת הון, ולדברי הדירקטוריון מתווה זה עלול להכניס את החברה למצוקה גדולה יותר.

 

בנוסף  טוען כי מתווה ההנפקה יקפח בעלי מניות שלא יענו להצעה וחלקם בחברה ידולל, למרות שהמשבר הנוכחי בחברה נגרם מסגירת השמיים על ידי המדינה בעקבות משבר הקורונה.

 

כמו כן טוען הדירקטוריון שלא ברור ממתווה המדינה מי ימנה את הנאמן ומה יהיו סמכויותיו. לדבריו, הפיכתה של אל על לחברה ממשלתית תכפיף אותה לחוק החברות הממשלתיות באופן שיגביל את פעילותה.

 

לפי מתווה האוצר, אל על תנפיק מניות לציבור בהיקף 150 מיליון דולר ותידרש, בין השאר, להגיע להסכם עם העובדים עוד לפני ההנפקה. במידה שההנפקה לא תצא לפועל, המדינה תרכוש את המניות, ותנהל את החברה באמצעות נאמן.

x