$
בארץ

הרכבת תחזור ביום שני תחת מגבלות, ענף התרבות נפתח מחדש

לאחר שהפעלתה נדחתה ארבע פעמים, הרכבת צפויה לעלות שוב על הפסים בשבוע הבא; מספר הנוסעים יוגבל, תבוצע מדידת חום, ורוכשי הכרטיסים יצטרכו להנפיק שוברים מיוחד; עוד הוחלט לאפשר מהערב אירועי תרבות של עד 250 משתתפים - באירועים של עד 500 איש יהיה צורך באישור של מנכ"ל משרד התרבות

ליאור גוטמן ומאיה נחום שחל 19:1217.06.20

קבינט הקורונה אישר להחזיר את רכבת ישראל לפעילות כבר ביום שני הקרוב, תחת מגבלות. 

 

 

 

הפעלת הרכבת נדחתה כבר 4 פעמים, פעמיים במאי ופעמיים ביוני, כאשר משרדי התחבורה והבריאות לא הצליחו למצוא מודל הפעלה.

 

החשש הגדול הוא שעליית מקרי התחלואה בשבועיים האחרונים תזלוג לרכבת ישראל, וכמו כן שהפעלת החברה תחת מגבלות של מספר נוסעים והזמנת מקומות מראש - תפגע בתפעול השוטף ותגרום לעיכובים.

 

 

כאמור, חזרת הרכבת לא תהיה מלאה והיא תופעל תחת הגבלות. כך למשל מספר הנוסעים בכל נסיעה יוגבל, והחברה לא תוכל לפעול עם כ-1,000 נוסעים ברכבת אחת אלא רק עם 500. הללו יצטרכו להנפיק שובר באתר חברת הרכבת או באינטרנט. השובר לא יחליף את כרטיס הנסיעה אלא יהווה רק אישור עלייה, כאשר התשלום יתבצע בנפרד. לפיכך שתי נסיעות או יותר יחייבו בשני שוברים, וברכבת מפצירים בציבור לתכנן את הנסיעה מראש.  הזמנת שובר נסיעה תתאפשר רק 48 שעות לפני הנסיעה.

 

בנוסף בכניסות יבדקו חום וחבישת מסכות. בחברה טוענים שיצטברו עומסים בכניסות, דבר שיחייב סבלנות של הנוסעים. 

 

אירועי התרבות חוזרים

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר התרבות והספורט חילי טרופר, בתיאום עם המל"ל, סיכמו כי ענף התרבות ייפתח מיידית לאירועים של 250 איש. אירועים גדולים יותר, עם קהל של עד-500 בני אדם, יתקיימו בכפוף לאישור מנכ"ל משרד התרבות והספורט.

 

טרופר מסר בתגובה: "עולם התרבות נפתח מחדש וזו בשורה מרגשת עבור רבים. אני שמח שקבינט הקורונה נענה לבקשתנו לפתוח את אולמות התרבות באופן מיידי תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות. חשוב לזכור שמדובר בתהליך זהיר ואחראי ותלוי מצב התחלואה. בכוונתנו להמשיך לפעול בכל דרך על מנת שתעשיית התרבות, אשר מעצבת את הזהות הישראלית באמצעות יצירה ומפרנסת עשרות אלפי משפחות בישראל, תשוב לאיתנה בהקדם".

 

ארגון שחקני ישראל (שח"ם) מסר: "אנו מודים לשר התרבות והספורט חילי טרופר על מאמציו לפתיחת עולם התרבות, ומצפים לפתיחתם של התיאטרונים ולהחזרתם המלאה של שחקני התיאטרון ופועלי התרבות לעבודה בהתאם למתווה הכלכלי המחייב החזרת עובדים. שחקני ושחקניות ישראל מתרגשים ומצפים לעלות חזרה לבמות ולהעניק לחברה הישראלית הפוגה, תרבות ובידור בתקופה קשה זאת".

 

 

מחאת שחקני צוותא מחאת שחקני צוותא צילום: מאיה שחל נחום

 

יו"ר איגוד אמני ישראל (אמ"י), יו"ר אמ"י יענקל'ה מנדל, אמר: "אנחנו שמחים שההיגיון ניצח, ובוטלה האפליה בין אירועים אחרים לבין אירועי תרבות. עבור האמנים שלנו, האפשרות לחזור ולהופיע היא באופן הכי מילולי אוויר לנשימה. עוד כמה שבועות ועבור רבים זה יכול היה להיות מאוחר מדי. אנחנו בטוחים שגם הקהל, שלא חווה הופעה או הצגה במשך כל כך הרבה זמן, התגעגע ויגיע לחוות תרבות, שהיא מזון לנשמה".

 

מצוותא נמסר: "צוותא מברכת על האישור לפתוח מחדש את אולמות התיאטרון. אירועים ראשונים יתקיימו כבר בשבוע הבא, וביולי נחזור עם הרפרטואר של צוותא. החל מיום א' ניתן יהיה למצוא את הפרטים באתר שלנו".

x