$
בארץ

דיווח שוטף

הזינוק נמשך: 248 חולי קורונה אובחנו ביממה האחרונה בישראל

מספר המונשמים עלה בארבעה ביממה האחרונה ל-29 בני אדם; על רקע העלייה בתחלואה: קבינט הקורונה יתכנס מחר בערב; שר האוצר ישראל כץ הודיע כי ידרוש בישיבה פתיחה מלאה ומיידית של עולם התרבות וכן פתיחה של רכבת ישראל

כלכליסט ו-ynet 20:0916.06.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

19:45 - הזינוק נמשך: 248 חולי קורונה אובחנו ביממה האחרונה בישראל

 

מנתונים שפרסם הערב משרד הבריאות עולה כי מאז אתמול נוספו 248 חולי קורונה חדשים, העלייה הגבוהה ביותר מאז החלו ההקלות. בסך הכול מספר הנדבקים עומד על 19,495 חולים כאשר מספר המתים לא השתנה מאז אתמול אולם מספר המונשמים גדל מ-25 ל-29 ומספר החולים שמצבם קשה גדל מ-35 ל-39. סך החולים הפעילים כרגע עומד על 3,744 בני אדם.

 

 

 

כמו כן מגמת ההתפשטות של נגיף הקורונה בישראל ממשיכה להתרחב כאשר ביותר ויותר ערים מתגלים חולים חדשים. בשלושת הימים האחרונים התגלו חולים ב-87 ישובים. תל אביב ממשיכה להוביל במספר הנדבקים החדשים אך ניכרת עלייה מדאיגה במגזר הערבי לאחר שערערה (בנגב) נמצאו 32 חולים חדשים, בבאקה אל-גרביה נמצאו 29 חולים חדשים ורהט עם 19 חולים חדשים. בסך הכול נמצאו 104 חולים בישובים ערביים שמהווים כ-22% מכלל הנדבקים שנמצאו בשלושת הימים האחרונים. כמו כן, ערים נוספות שבהן ישנה עלייה גבוהה של נדבקים הן ירושלים (32), בני ברק (31) וחיפה (22).  (דורון ברויטמן)

 

19:05 - על רקע העלייה בתחלואה: קבינט הקורונה יתכנס מחר בערב

 

על רקע העלייה בתחלואה בקורונה, קבינט הקורונה יתכנס מחר בשעה 17:30. שר האוצר ישראל כץ הודיע כי ידרוש בישיבה פתיחה מלאה ומיידית של עולם התרבות וכן פתיחה של רכבת ישראל. בשבוע שעבר החליט קבינט הקורונה להקפיא את המשך ההקלות בענפי המשק למעט אולמות השמחה לחתונות, בר ובת מצווה, וברית מילה. 

 

18:30 - שירות התעסוקה: ביממה האחרונה כ-5,000 עובדים שבו לעבודה

 

שירות התעסוקה דיווח היום כי ביממה האחרונה התקבלו 4,945 דיווחים על חזרה לעבודה. במקביל, נרשמו 1,138 דורשי עבודה חדשים.

 

עוד נמסר כי מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19.4.2020, התקבלו בשירות התעסוקה 341,078 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 119,663 דורשי עבודה חדשים.

 

 

17:00 - מחלקת טיפול נמרץ קורונה של שיבא נפתחה מחדש

 

מחלקת טיפול נמרץ קורונה של המרכז הרפואי שיבא בתל השומר נפתחה היום מחדש, בעקבות הגעת חולה קורונה אחד שהיה זקוק להנשמה. המחלקה נסגרה לפני כשבוע בעקבות היעדר חולים שנזקקו להנשמה. על פי נתוני משרד הבריאות, בשבוע האחרון נוספו שלושה חולי קורונה מונשמים בסך הכל. 

 

15:45 - משל"ט קורונה הוקם בת"א לריכוז תמונת המצב העדכנית בקרב הזרים

 

עיריית תל אביב-יפו, פיקוד העורף, המועצה לביטחון לאומי ומשרד הבריאות הקימו מרכז שליטה ובקרה לריכוז תמונת מצב הקורונה העדכנית בקרב הקהילה הזרה בעיר. המשל"ט הוקם בעקבות העלייה החדה במקרי ההידבקות בקרב הקהילה הזרה בעיר, ויעסוק בין היתר באיתור חולים ובהוצאתם למלוניות.

 

 

13:10 - נתניהו: "חידוש הטיסות ליוון וקפריסין - 1 באוגוסט"

 

ברקע משבר התיירות שגרמה מגפת הקורונה: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש כעת (יום ג') במלון וולדרוף אסטוריה בירושלים עם מקבילו היווני קיריאקוס מיצוטקיס. בהצהרות אחרי המפגש אמר נתניהו: "זה דיון ראשון בעולם בין ממשלות בעידן המגפה, וזה משקף את העובדה ששנינו הצלחנו במאבק בקורונה ועדות לידידות החזקה שנבנתה בין המדינות. יש לנו אינטרסים, אתגרים והזדמנויות משותפות. יש מגוון רחב של שיתופי פעולה בביטחון, יש גם חילופי מודיעין וסייבר.

 

 

בנימין נתניהו וראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס בנימין נתניהו וראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס צילום: חיים צח לע"מ

 

13:05 - פרופ' סדצקי: הקורונה חוזרת, נראה שאנחנו בתחילתו של גל שני

 

"ממצב שבתקופה של שלושה שבועות היינו על 20 חולים ביום, ונראה היה שהמצב משתפר, אנחנו בעלייה הדרגתית. שכשמציירים אותה היא נראית כמו תחילתו של גל", אמרה סדצקי.

 

"השאלה העיקרית כיום היא למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים 'תו סגול', ובאיזו מידה אנחנו מוכנים להיות נחושים בשביל לשמור על נושא הריחוק, המסיכות, ההיגיינה, וחוסר ההתקהלות. צר לי לבשר, אבל אנחנו רואים שבלי זה, מחלה חוזרת".

 

 

לדברי סצדקי, העלייה בתחלואת הקורונה שונה מהגל הראשון ואמרה כי מאז פתיחת המשק ישנה עלייה בקצב הכפלת החולים מדי יום. "את הגל הראשון צפינו מראש, נערכנו אליו", אמרה סדצקי בוועדת הקורונה בכנסת. "כמובן שהיו דברים לא צפויים, אבל ידענו לחפש את החולים שלנו בקרב החוזרים מחו"ל, ולבצע חקירות אפידימיולוגיות. רוב החולים כבר היו בבידוד", ציינה.

 

 

כעת, לפי סדצקי, קצב העלייה עומד על 200 חולים חדשים ביום, ו-57 יישובים שונים עם תחלואה. "חלק גדול מהתחלואה הוא בקרב תלמידים, שזה לא משהו שראינו בגל הראשון", אמרה סדצקי והוסיפה: "ברור ש-30 תלמידים בכיתה לא עומד ב'תו הסגול'. אנחנו עובדים קשה כדי לזהות את התחלואה ולקטוע את שרשראות ההדבקה".

 

סיגל סדצקי סיגל סדצקי צילום: משרד רה"מ

 

10:10 - בכיר במשרד הבריאות: בלי הגבלות נהיה כמו ברזיל תוך שבועיים

 

בכיר במשרד הבריאות התייחס הבוקר (שלישי) לפקיעת תקנות הקורונה שפורסמו לראשונה ב-ynet ואמר כי "המשמעות היא שמעכשיו אי אפשר לאכוף בידוד ואת כל יתר התקנות. אנשים שיגיעו מחו"ל לא יחויבו בבידוד, ונהיה כמו ברזיל תוך שבועיים". הבכיר העריך כי בשל התקלה הסוגיה תתוקן עוד היום. 

 

ישראלים ששבו מחו"ל בנתב"ג ישראלים ששבו מחו"ל בנתב"ג צילום: שאול גולן

 

התקנות פקעו במהלך הלילה לאחר שהקואליציה לא הספיקה להשלים את חקיקת חוק הקורונה, ובהתאם חוק יסוד: הממשלה תוקפן פג אחרי שלושה חודשים. חברי הכנסת הספיקו לאשר את החוק רק בקריאה ראשונה, ולמרות הניסיון לכנס את ועדת חוק חוקה ומשפט במהלך הלילה, יו"ר הוועדה יעקב אשר התנגד ואמר כי לא ניתן לכנס את הצוותים המקצועיים בלוח הזמנים שנדרש לדיון שקול וראוי.

 

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אובחנו עוד 216 נשאים או חולים בקורונה. לפי נתוני המשרד, 36 חולים במצב קשה בהם 27 מונשמים. מספר החולים הפעילים בארץ הוא 3,598 כאשר עד כה נפטרו מהנגיף 302 בני אדם.

 

(אדיר ינקו ואיתי בלומנטל, ynet)

 

9:50 - 11 רופאים ואחיות נדבקו בקורונה

 

בית החולים איכילוב בתל אביב אובחנו 11 עובדים עם נגיף הקורונה. בין העובדים שנדבקו: שלושה רופאים, שתי אחיות ועוד שישה עובדים פרה-רפואיים, מינהלה ומשק. בבית החולים מעריכים כי חלק ממקרי ההדבקה התרחשו בעת הארוחות המשותפות של הצוותים בזמן עבודתם.

 

הנחיות הריחוק החברתי של משרד הבריאות הופרו בכמה הזדמנויות מצד חברי הצוותים הרפואיים בבית החולים. באחד המקרים, שהתרחש לפני כמה ימים באחת המחלקות הפנימיות של בית החולים, התקיימה ישיבת פרידה מסטודנטים שסיימו את ההתנסות שלהם בה. על פי גורמים בבית החולים, בישיבה השתתפו יותר מ-20 בני אדם ששהו יחד בחדר, ובחלק ניכר מהזמן לא עטו מסכה. 

 

בית החולים איכילוב בית החולים איכילוב צילום: שאול גולן

 

זמן קצר לאחר הישיבה קיבל אחד הרופאים שיחת טלפון בהולה במהלכה התבשר כי אשתו ובתו נדבקו בנגיף. בבדיקה שהתקיימה מאוחר יותר התגלה כי גם הוא, שכאמור שהה בחדר הסגור עם יתר חברי הצוות הרפואי, נדבק בקורונה. המשתתפים באירוע, כמו גם אנשי צוות נוספים שבאו במגע עם הרופא בהזדמנויות אחרות - הוכנסו לבידוד. 

 

בנוסף, רופא ממחלקה פנימית נוספת נדבק אף הוא, כמו גם רופא ממחלקה אחרת בבית החולים. בעקבות האירוע והעלייה במספר המאובחנים בקרב חברי הצוות הרפואי באיכילוב, קיים בימים האחרונים מנכ"ל בית החולים פרופ' רוני גמזו סדרת שיחות וידיאו עם העובדים מהמחלקות השונות ובהן הדגיש בתוקף את חשיבות ההישמעות להנחיות ובראשן חבישת מסכת פנים. המחלקה שבה התרחש האירוע נסגרה לקבלת קהל ביום ראשון, ומאז שבה לפעילות.

 

מנגד רופאים ועובדים בבית החולים מספרים כי לא נמסר להם מידע באופן מסודר מצד הנהלת בית החולים באשר למתרחש. בשיחה עם ynet סיפרו כמה רופאים כי הם מודעים לשני אירועי הדבקה בלבד של רופאים. "אני לא חושבת שבית החולים מסתיר מאיתנו מידע, אבל את עיקר הפרטים אנחנו מגלים דרך קבוצות הווטסאפ של הרופאים", מספרת רופאה באחת המחלקות הפנימיות, שלטענתה הודעות מפורטות יותר בדבר מקרי ההדבקה נמסרו למנהלי המחלקות, ולא לרופאים במחלקות השונות. "זה רץ בקבוצות שלנו כמו אש בשדה קוצים".

 

המחלקות הפנימיות, שהוסבו למחלקות קורונה בזמן המשבר, הן למעשה חוד החנית של הטיפול בחולי הקורונה. על פי נתוני משרד הבריאות מאתמול בערב, 690 אנשי צוותים רפואיים מכל רחבי הארץ שוהים כעת בבידוד, ובהם 97 רופאים, 210 אחיות ו-383 ממקצועות אחרים. 68 אנשי צוות מאיכילוב בבידוד. זהו נתון חריג בהשוואה לבתי חולים בסדר הגודל של איכילוב. על פי הנתונים, במרכז הרפואי שיבא בתלהשומר רק שמונה אנשי צוות שוהים בבידוד, וברמב"ם שישה. 

 

מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה: "הנהלת בית החולים רואה בחומרה את אי-אכיפת הנהלים על ידי צוות המחלקה רק יום לאחר חידוד הנהלים. המחלקה ממשיכה לעבוד תוך גיבוי של כלל יחידות בית החולים לטובת המטופלים. לאנשי צוות רפואי יש את החובה העילאית ביותר במדינה לשמור על כל כלל ודוגמה אישית".

 

(אדיר ינקו, ynet)

 

9:00 - הכנסת אישרה סופית: מקבלי הקצבאות יקבלו במרץ-יוני גם דמי אבטלה

 

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק שיאפשר למקבלי הקצבאות לקבל גם דמי אבטלה עבור החודשים מרץ עד יוני. מדובר על מובטלים שהם גם מקבלי קצבת הכנסה - נכים מקבלי קצבת תלויים, נשים שמקבלות קצבת זקנה עד גיל 67 ונשים שמקבלות מזונות.

 

לשכת תעסוקה לשכת תעסוקה צילום: רוני שיצר

 

(שחר אילן)

 

8:00 - התקנות פקעו - ואין כל סמכות לאכיפת מגבלות הקורונה

 

בזמן שחברי הכנסת הצביעו במהלך הלילה (בין שני לשלישי) על החוק הנורבגי שיאפשר לשרים להתפטר ובכך להכניס ח"כים חדשים, פג תוקפן של התקנות לשעת חירום שנקבעו בשל הקורונה. המשמעות: היום כבר אין תוקף חוקי להגבלות ההתקהלות, אכיפת הבידוד הביתי, מדידת החום ואכיפת המסכות במקומות ציבוריים.

 

לפי חוק יסוד: הממשלה, תוקפן של תקנתו שעת חירום פוקע אחרי שלושה חודשים מיום התקנתן, אלא אם כן הוארכו בחוק. הממשלה הביאה לכנסת חוק שיעגן את התקנות, אך הוא טרם עבר את כל ההליכים. חברי הכנסת הספיקו לאשר אותו רק בקריאה ראשונה, ובמהלך היום הוא צפוי לעלות בוועדת חוקה, חוק ומשפט להכנה לקריאה שנייה ושלישית. 

דוכן פיצוחים בשוק מחנה יהודה בזמן משבר הקורונה דוכן פיצוחים בשוק מחנה יהודה בזמן משבר הקורונה צילום: אי פי איי

  

הקואליציה רצתה לכנס את הדיון במהלך הלילה שחלף, אולם יו"ר וועדת חוק חוקה ומשפט, יעקב אשר (יהדות התורה), התנגד לבקשה, ואמר שלא ניתן לכנס את כל הצוותים המקצועיים והאנשים הנחוצים לדיון שקול וראוי בלוח זמנים שכזה.

 

הכנסת פרסמה הודעה לפיה הוועדה תתכנס ב-11 בבוקר לצורך הארכת התקנות, כיוון שהחוק יפקע בלילה שבין שלישי לרביעי, אולם כעבור כמה דקות יצאה הודעה מתוקנת לפיה התקנות למעשה כבר פקעו. המטרה, לפי גורמים המעורים בפרטים, היא להשלים את החקיקה והאישור עוד היום כדי להחזיר את סמכויות האכיפה.

 

(מורן אזולאי ואיתמר אייכנר, ynet)

 

x