$
בארץ

חברות הגז המצריות העבירו לחברת החשמל 40 מיליון דולר

מדובר בפעימת התשלום השנייה כחלק מהסכם הפשרה שנחתם בגין אי אספקת גז בעשור הקודם, בשל פיצוץ בצינור ההולכה מאל עריש לישראל. הסכום הכולל בפשרה הוא כחצי מיליארד דולר לאורך שמונה שנים - כלומר "תספורת" חוב של כ-70%

ליאור גוטמן 22:3715.06.20

חברת החשמל קיבלה הבוקר (ב') את פעימת התשלום השניה מצד חברות הגז הלאומיות המצריות. מדובר בתשלום פיצוי בגין אי אספקת גז בעשור הקודם, עם הדחת נשיא מובארק ושורת פיצוצי צנרת ההולכה מאל עריש לישראל, מציאות שהשאירה את חברת החשמל בלי גז ועם סולר יקר שהפעיל את תחנות הכוח.

 

 

כפי שנחשף בכלכליסט חברת החשמל ניהלה מגעים מול חברת הגז המצריות למציאת פשרה, זאת לאחר שהיה בידה פסק בוררות בינלאומי שקבע שמגיע לה 1.76 מיליארד דולר. למרות פסק הבוררות, חברת החשמל לא הצליחה לגבות את החוב ואף ניסתה למכור אותו בהנחה, או לחילופין לבחון חילוט נכסים של חברות הגז המצריות בקהיר.

פיצוץ בצינור גז אל עריש פיצוץ בצינור גז אל עריש צילום: אי. פי. אי

 

 

בשני המקרים הניסיונות הובילו למסקנה שגביית החוב, אם בכלל, תארך שנים רבות, ולכן הפשרה שהושגה היא תשלום של כחצי מיליארד דולר לאורך שמונה שנים, כלומר "תספורת" חוב של כ-70%. המהלך אושר על ידי הרגולטור של חברת החשמל שמצאה את המהלך סביר ביחס לנסיבות, זאת כאשר טרם אישור ההסכם נערך שימוע ציבורי וחברת החשמל קיבלה ערבות לתשלום החוב.

 

בשנה שעברה שילמו חברות הגז המצריות את התשלום הראשון (כ-60 מיליון דולר), והבוקר כאמור מגיע התשלום השני. בעבר התשלום הוביל לירידת תעריף החשמל של כ-1.4%, שנכנסה לתוקף במסגרת ירידת התעריף הכללי בינואר האחרון (4.13% ירידה כוללת).

 

ההערכות הן שבתחילת 2021 התשלום האמור יתרום להורדת תעריף החשמל, ויתווסף להוזלה הצפויה בשל צניחת מחירי הדלקים כמו גם מכירת תחנות הכוח של חברת החשמל.

 

יו"ר דירקטוריון החברה יפתח רון טל אמר ש"התשלום השני הגיע במועד הנקוב בהסכם, ויתרום את חלקו להורדת יוקר המחייה בעדכון התעריפי הבא. מדובר בהישג ניהולי חשוב, המעיד על התנהלותה העסקית הנבונה והאחראית של הנהלת החברה".
x