$
בארץ

האוצר הורה: להפחית שכר למורים בכיתות י' שלא ילמדו עוד 9 ימים

כך נמסר בהנחיה שהוציא הממונה על השכר קובי בר נתן למשרד החינוך ולרשויות המקומיות; זאת לאחר הודעת שר החינוך גלנט מאתמול כי הלימודים לכיתות י' יוארכו, לאחר איומי הסתדרות המורים ודרישתם להשוות התנאים בין כל המורים; יו״ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז: "האוצר מנסה להתעלל במורים. מדובר באיומי סרק"

שחר אילן 19:1215.06.20

משרד האוצר הודיע היום (א') כי יש לנכות משכרם של מורים בכיתות י' שלא יחזירו 9 ימים בחופש הגדול בשל תקופת הלימוד המקוון. ההודעה חלה על כל המורים שמלמדים בכיתות י' גם אם הם מלמדים במקביל בכיתות יא ו-יב שניגשות לבגרות.

 

 

הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן שלח מכתב למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, ליו"ר מרכז השילטון המקומי חיים ביבס וליו"ר מרכז המועצות האזורית שי חג'ג', בו הנחה שתשלום שכר למורים שמלמדים בכיתות י' או גם בהן מאושר רק למי שילמד עוד 9 ימים. תשלום שכר לכל מורה אחר יהיה לדבריו חריגה מחוק יסודות התקציב.

קובי בר נתן הממונה על השכר קובי בר נתן הממונה על השכר צילום: באדיבות דוברות האוצר

 

אתמול הודיע שר החינוך יואב גלנט כי החליט להאריך את שנת הלימודים של כיתות י' בתשעה ימים. זאת כפי שסוכם עם הסתדרות המורים לכיתות א-ט. הדבר נעשה בשל איומי מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד כי אם המורים בכיתות י' לא יצורפו להארכת השנה גם המורים בכיתות א-ט לא יעשו זאת. ארגון המורים העל יסודיים טוען שהחלטת גלנט אינה חוקית ומאיים בפניה לבית הדין לעבודה.

 

מכתבו של בר נתן נשלח בתשובה למכתב של אבואב, שטען שחלקה הראשון של תקופת הסגר עד פסח "התאפין בהתארגנות לביצוע המידה מרחוק". בתקופה זו ניתנו הנחיות מחייבות להמשך הלמידה רק לכיתות יא-יב בשל בחינות הבגרות. לא ניתנו הנחיות כאלו לגבי כיתות א-י. המכתב של אבואב נועד להכשיר את הקרקע לזה של בר-נתן, כדי שארגון המורים לא יוכל לטעון שהמורים בכיתות י' פעלו בהתאם להוראות משרד החינוך ולכן עליהם לקבל שכר.

 

מוקדם יותר היום בעקבות המחלוקת, אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, ש"אם צריך להוציא צווי מניעה נגד ארגון המורים העל יסודיים – חד משמעית יהיו צווי מניעה". ביבס דיבר בדיון שערכה ועדת החינוך של הכנסת, על רקע חוסר הוודאות באשר למועד סיום שנת הלימודים.

 

ביבס האשים את יו"ר ארגון המורים רן ארז שהתחמק ממשא ומתן, ותקף את הארגון בחריפות: "יש ליקוי מאורות. אנשים התבלבלו. לא צריך להתנהג כמו אחרוני העסקים. המגזר הפרטי שילם מחיר כבד מאוד ונמצא על הגחון. אם לא נסייע למגזר הפרטי, המגזר הציבורי יקרוס". הוא דרש לקיים משא ומתן ולהגיע להסכמות מיד ולא לחכות לרגע האחרון בסוף השבוע.

 

מימין רן ארז יו"ר ארגון המורים ויפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים מימין רן ארז יו"ר ארגון המורים ויפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים

  

נציגת מועצת התלמידים הארצית אמרה ש"אין שום היגיון להביא אותנו לבית ספר אחרי שסיימנו שנת הלימודים וחומר הלימודים. זה אבסורד, לא נתנו לנו להשמיע קול. תשתפו אותנו בקבלת ההחלטות".

 

סגן יו"ר נציגות ההורים הארצית אריק קפלן, אמר ש"אי הוודאות ששררה עד אתמול היתה שערורייה". הוא אמר שהילדים הצעירים בבתי הספר היסודיים חייבים את תשעת הימים הנוספים שמהמורים התחייבו לתת עד ה-13.7. "אני רוצה ומקווה שהמורים לא יפגעו בתלמידים, בהורים ובמרקם היחסים". יו"ר ארגון מנהלי מחלקות החינוך אמר שהעובדה שהושגו הסכמים נפרדים עם שני הארגונים "תמוהה ושלומיאלית".

 

יו״ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז אמר בתגובה ש"האוצר מנסה להתעלל במורים. מדובר באיומי סרק, נטולי תוקף משפטי". לדבריו, "רק אתמול כתב שר החינוך ההפך המוחלט, ששעת עבודה מקוונת של מורה שווה בדיוק לשעת עבודה פרונטלית, המורים בצעו את כל מטלותיהם על פי הנחיות משרד החינוך ותוכנית הלימודים, לא החסירו אף שעת לימוד אחת, אין להם מה להחזיר ולא ניתן לנכות משכרם ניכוי חוקי כלשהו".

x