$
בארץ

פרשנות

תלמידים יקרים, היום נלמד שהכי חשוב לא לצאת פראיירים

הארכת הלימודים של כיתות י' ללא תכנון מראש לא תועיל לאיש. מדובר בהורדת ידיים של שני ארגוני המורים והוויכוח הוא על מי ייתן פחות ימים לתלמידים

שחר אילן 15:5215.06.20
את האבסורד המוחלט של הוויכוח על סיום שנת הלימודים ביטאה היטב מועצת התלמידים הארצית שפרסמה הודעה לפיה אינה רואה כל סיבה לתוספת ימי לימוד לכיתות י'. המועצה קראה לשר החינוך לסיים את הלימודים במוסדות אלה בסוף השבוע. הלימודים בכיתות י' התנהלו עד השבוע שעבר בהנחה ששנת הלימודים מסתיימת ביום שישי הקרוב. "סיימנו את כל חומר הלימודים", אמרה אתמול נציגת המועצה בישיבה של ועדת החינוך של הכנסת.

 

 

אבל אין פה רק שאלה של היגיון אלא גם של היתכנות. כידוע בעידן הקורונה המדינה משאירה להורים את ההחלטה אם לשלוח את הילדים לבתי הספר. כמה הורים יצליחו לשכנע את הילדים ללכת לבית הספר במקום לחופים בגלל שברגע האחרון החליטו להאריך להם את שנת הלימודים? כמה הורים ירצו?

תלמידים בקורונה תלמידים בקורונה צילום: קובי קואנקס

 

מאחרי השאלה מתי תסתיים שנת הלימודים עומדת התחרות בין שני ארגוני המורים. הסתדרות המורים, המייצגת את המורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, הגיעה בתחילת משבר הקורונה להסכם שלפיו המורים יחזירו תשעה ימים עבור תקופת הלמידה המקוונת. אבל בהסכם יש סעיף הקובע שהוא יחול על כל המורים שאינם מכינים לבגרות כלומר על כיתות י'. ארגון המורים העל יסודיים הגיע להסכם שלפיו המורים ילמדו את התלמידים עד בחינות הבגרות.

 

זה יצר ויכוח קשה על כיתות י', שאינן מכינות לבגרות. יו"ר הארגון רן ארז דורש ששנת הלימודים של כיתות י' תסתיים כבכל שנה ב-20 לחודש כלומר בסוף השבוע הזה. מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד דורשת שמורי כיתות י' יתנו 9 ימי לימוד נוספים כמו המורים בכיתות א-ט, כלומר ילמדו עד ה-1 ביולי. היא מאיימת שאחרת גם כיתות א-ט לא יתנו תשעה ימים נוספים.

 

שלשום הכריע שר החינוך יואב גלנט שגם כיתות י' ימשיכו ללמוד עד ה-1 ביוני. שלא יהיה ספק, איש לא סבור שחשוב או חיוני לתלמידים בני ה-16 ללמוד עוד 9 ימים, בטח ללא תכנון מראש. אין בכך גם כל תועלת למשק. גלנט החליט להאריך את הלימודים בגלל החשש שבן דוד תשבית את כיתות א-ג שהחשיבות של הלימודים בהן למשק גורלית כדי לאפשר להורים לעבוד.

 

מדובר בוויכוח שכולו סביב השאלה מי יוצא יותר חזק וסביב השאלה הכל כך לא חינוכית מי לא יוצא פראייר. רן ארז הציג עצמו במהלך משבר הקורונה כמי שבניגוד לבן דוד לא נכנע לאוצר ולכן לא הסכים להחזיר ימים בחופש. בן דוד ספגה ביקורת קשה מקרב המורים. היריבות זהו היא שעמדה מאחורי הסירוב של בן דוד להחזיר עוד ימים מעבר לתשעה. הסירוב הזה עומד גם מאחורי הדרישה של בן דוד שמורי כיתה י' ילמדו כתנאי לכך שהמורים בכיתות א-ט יעשו זאת.

 

הרבה יותר נוח שיוציאו צווי מניעה

 

בישיבת ועדת החינוך של הכנסת אתמול דיברו רבים על הצורך לפתור את הבעיה במשא ומתן לפני הרגע האחרון ולא להגיע לבית הדין לעבודה. הסיכוי שזה יקרה קטן במיוחד. זה ברור שלארגוני המורים הרבה יותר חשוב לצאת כמי שלא מתפשרים, מאשר כמי שמתחשבים בציבור. לאף אחד מהצדדים אין עניין להתקפל ביוזמתו. לכן יהיה להם הרבה יותר נוח שבית המשפט יוציא צווי מניעה ויחייב אותם לעבוד מאשר להגיע להסכמה.

 

 

מימין מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד שר החינוך יואב גלנט ויושב ראש ארגון המורים רן ארז מימין מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד שר החינוך יואב גלנט ויושב ראש ארגון המורים רן ארז צילום: נמרוד גליקמן, אוראל כהן

 

חלק מהמורים עשו עבודה מדהימה בימי הקורונה והלמידה המקוונת ובכך קידמו את מערכת החינוך שנים קדימה. חלק אחר לא עשו כמעט דבר ובכל מקרה יש גבול ליכולת של ילדים בכיתות נמוכות ללמוד במקוון. הדרישה שהמורים יוסיפו ימים על חשבון החופש היתה לגמרי טבעית. זאת, ביחוד לאור האורך השערורייתי ממילא של החופש הגדול. עבודתם של המורים המאורגנים לא עמדה בשום רגע בסכנה. לעומתם יש עדין 750 אלף מובטלים.

 

הסירוב של המורים להתגייס להיות "הבייביסיטרים של המדינה" בשעת משבר, כשזה מה שהיא כל כך צריכה, היה צעד בלתי חינוכי מהמדרגה הראשונה. מלחמת השרירנים בין ארז לבין דוד רק מחמירה את התחושה שלמורים פשוט לא אכפת מהחברה הישראלית. שניהם פגעו אנושות במעמד המורה שגם ככה היה בשפל. המורים יכולים לבוא בטענות בעיקר לעצמם או לפחות למנהיגים שלהם.

 

 

הלו"ז נכון לעכשיו, שיש להכריע לגביו:

 

19 ביוני – מועד מקורי של סיום שנת הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים. מועד סיום הלימודים בכיתה י' על פי עמדת ארגון המורים

 

30 ביוני – מועד מקורי של סיום שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים.

 

1 ביולי – מועד סיום הלימודים בחטיבות הביניים השנה בתוספת 9 ימים. הסתדרות המורים דורשת שגם כיתות י' ילמדו עד מועד זה.

 

13 ביולי – מועד סיום הלימודים בבתי הספר היסודיים בתוספת 9 ימים.

 

27 ביולי – מועד סיום בחינות הבגרות לכיתות יא-יב.

 

x