שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים דחתה הצבעה על פטור ממע"מ לדלק לארגוני סיוע בינ"ל

מדובר בארגונים שפועלים בשטחים ומשרדי האוצר והביטחון ביקשו את אישור הוועדה לאחר ביטול ועדה פנימית במשרד האוצר שדנה במתן הפטור. להצבעה התנגדו ח"כים, ביניהם בצלאל סמוטריץ' שטען: "זו איוולת, לא צריך לאשר את זה"

עמרי מילמן 14:2815.06.20

בעקבות התנגדות של חברי כנסת, דחתה היום (ב') ועדת הכספים את ההצבעה על מתן מע"מ אפס ברכישת דלקים, לארגוני סיוע בינלאומיים הפועלים בשטחים.

 

את ההצעה העלתה פורמלית רשות המסים אולם זאת לאור בקשת מנכ"לי האוצר והביטחון. לפי תקנות מע"מ, הפטור שעלה להצבעה, ניתן "לארגון בינלאומי לסיוע, שהוכר בידי המנהלים הכלליים של משרד האוצר ומשרד הביטחון". בעוד שבעבר ניתן הפטור על ידי ועדה פנימית במשרד האוצר, הוחלט אשתקד להפוך אותו לשקוף ולהעלותו לאישור ועדת הכספים. כעת עלתה הבקשה להאריך אותו עד לסוף 2021.

 

שי דותן, נציג רשות המסים, אמר בוועדה כי "התקנות לא נותנות פטור חדש, אלא עושות שינוי בתהליך. יש לנו דיווחים כיום של כמויות הדלק שנמכרות לאירגוני הסיוע. עד לפברואר 2019  היה מנגנון אחר. פעם נתנו את הפטור הזה בצורה אחרת, דרך ועדה אוצרית, וביקשו שנעשה את התהליך בצורה שקופה".

 

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ח"כ בצלאל סמוטריץ' צילום: אלכס קולומויסקי

 

אל"מ אלעד גורן, ראש המחלקה האזרחית במשרד מתאם הפעולות בשטחים, אמר כי "עמדת שר הביטחון ורה"מ היא לייצב את המציאות הביטחונית ברצועת עזה, אחד הרכיבים בתוך זה היא לתמוך באירגוני הסיוע. האו"ם בחר במנגנון שלו שרוכש את הדלק מחברה ישראלית, הדלק מובל מתחנת הכוח בישראל לתחנת הכוח בעזה, והארגון מוודא שהוא משמש לייעוד שלו, ליצירת חשמל".

 

לאחר שחברי הכנסת ציינו, כי הצעקות של חברת הכנסת קטי שטרית מהליכוד אינן רלוונטיות מאחר והיא תתמוך בהצעה שמגיעה משר האוצר ישראל כץ, זו טענה כי כץ לא מכיר את ההצעה כלל.

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בדיון: "זו איוולת, לא צריך לאשר את זה. אחד הארגונים המאושרים הוא ארגון שבדי קיצונישמסייע לקמפיינים להחרמת ישראל. ארגון נוסף מסייע לארגונים אנטישמיים ותומכי סרבנות".

 

אולם יו"ר הוועדה, משה גפני, הזכיר כי כאשר נפתלי בנט (מימינה) היה שר הביטחון הוא לא ביטל את הפטור המיועד.

x