$
בארץ

יו"ר מרכז השלטון המקומי: "אם צריך צווי מניעה למורים - נוציא"

חיים ביבס אמר את הדברים במהלך דיון בוועדת החינוך של הכנסת, על רקע חוסר הוודאות באשר למועד סיום שנת הלימודים. נציג ארגון המורים העל יסודיים האשים את משרד החינוך ב"אלימות שלטונית", חברי כנסת תקפו בחריפות את ארגון המורים

שחר אילן 11:5215.06.20

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, אמר ש"אם צריך להוציא צווי מניעה גד ארגון המורים העל יסודיים – חד משמעית יהיו צווי מניעה". ביבס דיבר בדיון שערכה ועדת החינוך של הכנסת, על רקע חוסר הוודאות באשר למועד סיום שנת הלימודים. שר החינוך יואב גלנט הודיע אתמול (א') שיאריך את שנת הלימודים בכיתות י', שהמורים בהן מיוצגים על ידי ארגון המורים, כפי שהוסכם לגבי כיתות א'-ט', שהמורים בהן מיוצגים על ידי הסתדרות המורים. ארגון המורים טוען שהדבר לא חוקי.

 

ביבס האשים את יו"ר ארגון המורים רן ארז שהתחמק ממשא ומתן, ותקף את הארגון בחריפות: "יש ליקוי מאורות. אנשים התבלבלו. לא צריך להתנהג כמו אחרוני העסקים. המגזר הפרטי שילם מחיר כבד מאוד ונמצא על הגחון. אם לא נסייע למגזר הפרטי, המגזר הציבורי יקרוס". הוא דרש לקיים משא ומתן ולהגיע להסכמות מיד ולא לחכות לרגע האחרון בסוף השבוע.

 

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז צילום: יאיר שגיא

 

בכירי משרד החינוך ויושבי ראש ארגוני המורים לא השתתפו בדיון ושלחו נציגים. חבר הוועד המנהל של ארגון המורים העל יסודיים מנשה לוי, האשים את משרד החינוך ב"אלימות שלטונית ובהנחתה בחצי פקודה של הארכת שנת הלימודים. מאיימים בצווי מניע ובתקנות לשעת חרום. ככה לא מדברים במדינה דמוקרטית". עוד האשים לוי את המשרד "שנכנע ללחץ של מזכ"ל הסתדרות המורים, והפך את תלמידי חטיבות הביניים לבני ערובה". עוד טען, שהתלמידים בתיכונים וחטיבות הביניים לא הפסידו שום יום ולכן לא צריך להעניש את המורים בעוד תשעה ימי עבודה".

 

נציגת מועצת התלמידים הארצית אמרה ש"אין שום היגיון להביא אותנו לבית ספר אחרי שסיימנו שנת הלימודים וחומר הלימודים. זה אבסורד, לא נתנו לנו להשמיע קול. תשתפו אותנו בקבלת ההחלטות".

 

סגן יו"ר נציגות ההורים הארצית אריק קפלן, אמר ש"אי הוודאות ששררה עד אתמול היתה שערורייה". הוא אמר שהילדים הצעירים בבתי הספר היסודיים חייבים את תשעת הימים הנוספים שמהמורים התחייבו לתת עד ה-13.7. "אני רוצה ומקווה שהמורים לא יפגעו בתלמידים, בהורים ובמרקם היחסים". יו"ר ארגון מנהלי מחלקות החינוך אמר שהעובדה שהושגו הסכמים נפרדים עם שני הארגונים "תמוהה ושלומיאלית". 

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס צילום: אולפן כלכליסט

 

יו"ר ועדת החינוך רם שפע מכחול לבן אמר ש"הבלגן שחוגג במערכת בלתי נסבל. בסוף השבוע מסתיימת שנת הלימודים ןעדיין תלמידים, הורים ומורים בחוסר ודאות. זה חוסר אחריות ומציאות שנבחרי הציבור לא יכולים לסבול ולקבל". שפע אמר ש"אנחנו צריכים להגיע לפתרון שימנע את הבלגן הזה מדי שנה".

 

אסף שירמן, מאגף הממונה על השכר באוצר, אמר שהאוצר פנה לארגוני המורים במטרה להסדיר את דחיית החופש הגדול ולא זכה לשיתוף פעולה מארגון המורים. "לכן נאלצנו לנקוט בהחלטה חד צדדית", טען.

 

משרד החינוך החליט אתמול שכיתות י' ימשיכו ללמוד עד ה-1.7. בכך קיבל המשרד את דרישת מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, שאיימה שבתי הספר היסודיים לא ימשיכו את לימודיהם באוגוסט ודחה את עמדת ארגון המורים העל יסודיים. ארגון המורים הודיע בתגובה כי ההארכה אינה חוקית, אולם לא איים בהשבתה.

 

ארגון המורים העל יסודיים הגיע להסכם עם האוצר לפיו המורים ילמדו את התלמידים עד הגשה לבגרות. זה הותיר את כיתות י' ללא סיכום ברור. הסתדרות המורים סיכמה על תוספת של 9 ימים, כלומר לימודים עד ה-13.7 ביסודי ועד ה-1.7 בחטיבות הביניים. אלא שבן דוד איימה שאם כיתות י' לא ילמדו גם כן 9 ימים - ההסתדרות תיסוג מההסכם.

 

אתמול הודיע שר החינוך, יואב גלנט, כי בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים (גן עד כיתה ו') הלימודים יסתיימו ב-13.7, כאשר ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד' שהוריהם ירצו בכך יוכלו להמשיך את לימודיהם במסגרת של "בתי הספר של החופש הגדול". מסגרת זו תחל את פעילותה ב-14.7 ותפעל עד ל-6.8. כאמור, חטיבות הביניים והחטיבה העליונה (כיתות ז'-י' אמורות לסיים את הלימודים ב-1.7, ותלמידי החטיבה עליונה (כיתות יא'-יב') ימשיכו בהכנות לקראת בחינות הבגרות, שיפתחו בתאריך ה-22.6 ויסתיימו ב-27.7.

 

x