$
בארץ

הביטוח הלאומי: 69% מהמובטלים לא שבו לעבודה - למרות פתיחת המשק

לפי הנתונים, יש כיום 738 אלף תביעות אבטלה פעילות; המשמעות: המעסיקים לא ממהרים להחזיר את העובדים - למרות התמריצים שקיבלו

שחר אילן 20:5214.06.20

69% מהמובטלים לא שבו לעבודה - למרות פתיחת המשק. לפי נתונים שמפרסם הביטוח הלאומי, יש כיום 738 אלף תביעות אבטלה פעילות מתוך 1.063 מיליון מובטלים שנרשמו בתקופת הקורונה ובתקופה שלפני המגיפה.

 

 

 

משמעות הנתונים: המעסיקים מחזירים את העובדים לעבודה בקצב איטי - למרות שכבר שבועיים הם יכולים לקבל מענק על החזרה מחל"ת.

 

חשוב לזכור - מלבד מובטלים אלה, יש עוד כ-100 אלף מקבלי הבטחת הכנסה שסיימו את תקופת הזכאות לדמי אבטלה ועשרות אלפים של מובטלים צעירים שלא צברו תקופת אכשרה של חצי שנה ולכן כלל לא יכלו להגיש תביעה.

 

מובטלים בשירות התעסוקה מובטלים בשירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

מנתוני הביטוח הלאומי עולה שמאז תחילת משבר הקורונה (תחילת מרץ ואילך) הוגשו 920 אלף בקשות לאבטלה לביטוח הלאומי . יחד עם 143 אלף בקשות מתקופת הטרום קורונה, הגיע מספר המובטלים בתקופה זו ל-1.063 מיליון. גם אחרי שהחלה פתיחת המשק ב-19 באפריל, לא נעצר גל המובטלים והוגשו מאז 116 אלף תביעות חדשות לדמי אבטלה שהן חלק מהנתון הכללי.

 

מאז 19 באפריל חזרו למעגל העבודה רק 326 אלף איש שמהווים כ-31% ולכן יש כיום 738 אלף תביעות דמי אבטלה פעילות.

 

שר העבודה והרווחה איציק שמולי מהעבודה יוצא בעקבות נתוני הביטוח הלאומי בהתקפה חריפה על מדיניות הממשלה בנושא דמי האבטלה. הוא דורש להפסיק את ההארכות החודשיות של דמי האבטלה ולקבוע כבר עכשיו הארכה למספר חודשים. לדבריו, ״הממשלה חייבת להבין שמאות אלפי מובטלי הקורונה לא הולכים לשום מקום. לא ייתכן כי חודש אחרי חודש הם יחיו בחרדה קיומית וחוסר וודאות האם יקבלו דמי אבטלה או שידרדרו הפעם לפת לחם".

 

שמולי דורש כי "לצד המאמץ החשוב להנעת המשק אנחנו חייבים לאפשר תשלום דמי אבטלה לחודשים נוספים. מערכת הרווחה פשוט לא מסוגלת לקלוט עוד מאות אלפי נזקקים". לדבריו, "בשוק עבודה שבו האבטלה נוסקת ל- 25% אין שום טעם בשוט או בתמריצים שליליים, כיוון שלא מדובר באנשים שמאוהבים באבטלה אלא בשוק עבודה שבו הם לא מוצאים את מקומם״.

 

x