בארץ

נתניהו ייפגש עם רגב כדי לדון באפשרות להפעיל מחדש את רכבת ישראל

הדיון שיתקיים ביום רביעי הוא במסגרת תוכניות הפעולה של הממשלה לאור השינויים במפת התחלואה של הנגיף. משרדי התחבורה והבריאות לא מצליחים למצוא ביניהם מועד ומודל הפעלה רשמיים. התקווה הגדולה היא שאם הממשלה אישרה קיום אירועים של עד 250 איש, היא תוכל לשחרר מעט את ההגבלות שהוטלו על רכבת ישראל

ליאור גוטמן 22:0714.06.20

ביום רביעי הקרוב תתקיים ישיבה בנוכחות רה"מ נתניהו ושרת התחבורה מירי רגב, כדי לגבש את תוכניות הפעולה של הממשלה לאור השינויים במפת התחלואה של הנגיף, הדיון הוא במסגרת קבינט הקורונה. במשרד התחבורה טוענים שעל הפרק גם אפשרות להפעיל מחדש את רכבת ישראל.

 

קבינט הקורונה עשוי לאשר השבוע את חזרתה של רכבת ישראל לפעילות. כזכור הפעלת החברה נדחתה כבר 4 פעמים, פעמיים בחודש מאי ופעמיים בחודש יוני, כאשר משרדי התחבורה והבריאות לא מצליחים למצוא ביניהם מועד ומודל הפעלה רשמיים. החשש הגדול הוא שעליית מקרי התחלואה בשבועיים האחרונים יזלגו לרכבת ישראל, ופרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, צוטטה היום (א') במסגרת שיחה עם ועדת החוקה, חוק ומשפט עם הערכה שייתכן שמדינת ישראל חווה גל שני של התפרצות המחלה. לפיכך, כלל הצעות הפעלת החברה או משרד התחבורה תחת מגבלות של מספר נוסעים, הזמנת מקומות מראש ושמירה על חבישת מסכות על הרציפים עלולים לפגוע בתפעול השוטף ולעכב קשות את לוח הזמנים של החברה. ברכבת ישראל כבר גיבשו מודל הפעלה חליפי, אולם לכולם ברור שמדובר בפתרון מלאכותי שלא יחזיק מעמד לאורך זמן.

 

 

 

כזכור, רכבת ישראל מושבתת מאז שיאו של משבר הקורונה, והחשש הגדול היה שרכבת שמסיעה קרוב לאלף איש תשמש כר פורה להפצת המחלה. גם אם התיאוריה הזו נכונה, הבעיה בה היא כפולה - הציבור נאלץ להסתפק במערך אוטובוסים חלקי (עד 75% תפוסה), כאשר מנגד הרכבת הקלה בירושלים, עם קיבולת של מאות נוסעים בקרון, פועלת ללא מגבלות מיוחדות. במילים אחרות המצב הוא שפקקי התנועה נערמים מדי יום, אבל הציבור נדחק לשימוש במערך אוטובוסים חלקי שבחלק משעות היממה קורס ולא מספק את מלוא השירות. התקווה הגדולה היא שאם הממשלה אישרה קיום אירועים של עד 250 איש, היא תוכל לשחרר מעט את ההגבלות שהוטלו על רכבת ישראל.

 

רכבת ישראל ריקה מאנשים עם התפרצות הקורונה רכבת ישראל ריקה מאנשים עם התפרצות הקורונה צילום: עופר צור

 

מי שמביט מרחוק ומתפלל לחזרה לעבודה הם עובדי רכבת ישראל - השבתת החברה מונעת מהם תוספות שכר שהם היו רגילים להם בימי השגרה, וחלק מהעובדים שוחחו עם כלכליסט ואמרו שתלוש השכר שלהם "רזה" באלפי שקלים לחודש. וועד העובדים מנסה להשפיע באמצעות פרסום הצהרות על מוכנות החברה, אולם ככל שהרכבת תשאר מושבתת הלחץ מצידם על הנהלת החברה רק ילך ויגדל.

x