$
בארץ

לאחר עיכוב של כחצי שנה: דו"חות מבקר על מערכת הביטחון יפורסמו בקרוב

ועדת המשנה החשאית של הוועדה לביקורת המדינה צפויה לאשר לפרסום מלא או חלקי 11 דו"חות של מבקר המדינה בנושא צה"ל ומערכת הביטחון; הפרסום עוכב בשל מערכות הבחירות שמנעו את הקמת הוועדה

שחר אילן 16:3814.06.20
ועדת המשנה החשאית של הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת צפויה לדון ולאשר לפרסום מלא או חלקי בימים הקרובים 11 דו"חות של מבקר המדינה בנושא צה"ל ומערכת הביטחון. הפרסום עוכב יותר מחצי שנה בשל מערכות הבחירות שמנעו את הקמת הוועדה. בשבוע שעבר היא הוקמה וכינוסה צפוי בימים הקרובים. פרסומם צפוי זמן קצר אחר כך.

 

ועדת המשנה החשאית של הוועדה לביקורת המדינה היא הגוף היחיד המוסמך להטיל חיסיון על דו"חות בנושאים ביטחוניים או חלקים מהם. בשנה האחרונה הצטברו 11 דו"חות שממתינים לדיון חיסיון אלא שבשל מערכות הבחירות החוזרות נמנעה הקמתה של הוועדה.

 

המבקר מתניהו אנגלמן אמנם פנה לפני כחצי שנה לכנסת וביקש למצוא הסדר להקמת הוועדה, אלא שבכנסת הגיעו למסקנה שהדבר אינו אפשרי. הסיבה היא שכדי להקים את ועדת המשנה יש להקים את הוועדה לביקורת המדינה עצמה ולבחור לה יו"ר. היו"ר על פי תקנון הכנסת חייב להיות מהאופוזיציה. מאחר שכל עוד שלא הוקמה ממשלה לא היתה גם אופוזיציה, לא ניתן היה להקים את הוועדה. ככל הידוע מתוך 11 הדו"חות, צפויים לפחות עשרה לפרסום מלא או חלקי.

 

 

עופר שלח עופר שלח צילום: דוברות הכנסת, שמוליק גרוסמן

 

הוועדה הוקמה ביום שני שעבר. בראשה עומד יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ עפר שלח מיש עתיד, וחברים בה גם יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי מש"ס וח"כ שלמה קרעי מהליכוד. שלח אמר ל"כלכליסט": "מאחר שהייתי שנים רבות בתקשורת אתה יכול לנחש את גישתי למתן חיסיון. יצטרכו להוכיח באותות ובמופתים למה לא לפרסם. אני מניח שגישת חברי הוועדה האחרים תהיה דומה לשלי"

 

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "הדו'חות הושלמו במועד והוגשו במסגרת הדו"ח השנתי. עם סיום הליכי החיסיון כחוק על יד הוועדה לביקורת המדינה, יפורסמו החלקים הרלבנטיים לציבור".

x