$
בארץ

בר סימן טוב: אפשר למנוע גל שני בלי סגר

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס ביומו האחרון בתפקיד לפטור שניתן לטדי שגיא: "יש להבטיח את אמון הציבור בנו". עם זאת, סירב להגיד האם ומי משירות המדינה פנה לגרוטו בנושא והדגיש: "לא קראתי להתפטרותו". בריאיון לאולפן ynet הזהיר: "אנו בסיכון להתפרצות מחודשת". על עתידו: "הולך לנוח בבית. אין לי יעד מסומן"

ynet 14:3414.06.20
מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, אמר כי "אנו בסיכון להתפרצות מחודשת" של נגיף הקורונה. עם זאת הוסיף כי "ניתן למנוע גל שני גם ללא סגר, אם הציבור יישמע להנחיות". בריאיון לאולפן ynet ביומו האחרון בתפקיד, התייחס בר סימן טוב לפרשת הפטור מבידוד שנתן המשנה שלו, איתמר גרוטו, למיליארדר טדי שגיא. "יש פה הרבה סימני שאלה, הנושא דורש בירור של המנכ"ל החדש", אמר. עם זאת הדגיש: "לא קראתי להתפטרותו של גרוטו, אמרתי שאם הדברים נכונים תידרש הסקת מסקנות".

  

"זה כבר נושא שיושלם הטיפול בו על ידי פרופ' חזי לוי, לכן יהיה נכון לשאול אותו", אמר בר סימן טוב על הפרשה. "אני ודאי אומר שאסור לגרוע לא מהזכויות של פרופ' גרוטו להליך הוגן ולא מהתרומה שלו למערכת הבריאות. לצד זה אנחנו צריכים להבטיח בצורה חד משמעית שאמון הציבור בהחלטות שאנחנו מקבלים נשמר ושאנחנו נוהגים גם בשוויוניות וגם באותם כלים".

 

גרוטו טען שקיבל פנייה מתוך שירות המדינה בעניין הפטור לשגיא, אבל בר סימן טוב סירב להשיב לשאלה האם הוא יודע מי פנה משירות המדינה. "אני לא יודע בוודאות, אלו שאלות לגרוטו. אני יודע השערות ואני לא רוצה להתייחס אליהן. יש שאלות שצריך לשאול אותו, יש דברים שיצטרכו לעבור את הבירור".

 

בר סימן טוב התייחס לאפשרות גל שני של הקורונה, אך טען כי יש להגיב אליו בצורה שונה. "אנחנו ודאי בסיכון להתפרצות מחודשת ואני חושב שלא צריך להתמודד עם הגל הזה באמצעות סגר, הוא יהיה שונה מהגל הקודם וצריך להתייחס אליו בצורה אחרת".

 

לדבריו, "ניתן למנוע את ההתפרצות הזו אם נראה הקפדה של הציבור על הכללים ובתחושה שלי יש בימים האחרונים שינוי לטובה בנושא. נוכל להתמודד עם זה בלי צעדים שנאלצנו לעשות בפעם הקודמת, אני סומך על הציבור הישראלי שיצליח לעשות את הצעדים הנדרשים, הם לא מאוד מסובכים. אני מבין את תחושת השחיקה בהתמודדות עם המחלה, אבל הנגיף לא נגמר ולכן אסור לנו להישחק".

 

חלקים גדולים בציבור תופסים אותך כמי שקיבל החלטות מפאניקה והיסטריה בלי שיקול דעת מעמיק לגבי ההשלכות, ודאי הכלכליות. 

"דיברתי באופן ישיר עם הציבור ומעולם לא הייתי לא בפאניקה ולא בחרדה. אנחנו רואים שיש מדינות שהצליחו בהתמודדות עם הקורונה ויש מדינות שלא. גם אלו שהצליחו וגם אלו שלא עשו בסוף כולן את אותם צעדים, והמזל של ישראל שהיא דאגה לעשות את הצעדים האלה מספיק זמן מראש. במדינות שהתעוררו מאוחר כמו אנגליה, שבדיה וחלק מהמדינות בארצות הברית שילמו גם מחיר כלכלי כבד וגם בחייהם של אלפים רבים, עשרות אלפים ואפילו יותר מזה".

 

 משה בר סימן טו משה בר סימן טו צילום: צילום מסך

 

ניתן למנוע גל שני גם בלי סגר? 

"בוודאי. זה תלוי התנהגות והקפדה על הכללים, אנחנו צריכים לראות שאת כל הפעילויות אנחנו עושים בדרך שמאפשרת לנו לשמור על מרחק, היגיינה ולשים מסכות".

 

בר סימן טוב התייחס להחלטה לסגור בתי ספר שבהם יש התפרצות והסביר: "זו החלטה נכונה לגבי אזורים גיאוגרפיים שבהם אנחנו רואים התפרצות, אם זה שכונות בתל אביב של עובדים זרים וחסרי מעמד ואם זה בפזורה הבדואית ומקומות נוספים".

 

בר סימן טוב נשאל האם טעה כשלא תמך בהגדלת כמות הבדיקות, והשיב כי "אופי התחלואה משתנה כל הזמן והחוכמה היא לשנות את ההחלטות כל הזמן. בשלב מאוד מהיר ישראל הגיעה להיות מובילה במספר הבדיקות העולמי. אני מסתכל על כל המדינות שהתמודדו טוב עם המגפה - הן לא עשו זאת עם כמות בדיקות גדולה משמעותית משלנו. אוסטריה עושה זאת עם חצי מכמות הבדיקות, גם ניו זילנד ומקומות נוספים. צריכים להבין את המגבלות שיש לכלי הזה שקוראים לו בדיקה ואת ההבנה העמוקה שבדיקה לא יכולה למנוע בידוד מאדם שצריך להיות בבידוד".

 

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא התייחס גם להחלטה לדחות את פתיחת הרכבת, בעוד אולמות אירועים נפתחו עד 250 איש, ומקומות הבילוי הומים באנשים. "יש מתווה שאני חושב שהוא טוב ומקצועי שנבנה על ידי רכבת ישראל ומשרד התחבורה. אני מאמין שבימים הקרובים תתקבל ההחלטה על פתיחת הרכבת. בסוף ברכבת יש מסה יותר גדולה של אנשים מאשר באוטובוס ורק לאחרונה בנתה רכבת ישראל מנגנון שיכול לווסת את כמות האנשים שעולה לרכבת".

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: שאול גולן

אתה חושב שוויתור על אמצעי המעקב של השב"כ זו טעות?

"יצא שם רע ולא בצדק לעובדה שהשב"כ עשה את המעקב. מהיכרותי עם הגורמים המסחריים שהציעו לנו לעשות את המעקב, כל אדם במדינה צריך להעדיף שמי שיעשה זאת הוא גורם ממשלתי, ודאי ארגון כמו השב"כ שהוא גם מצוין וגם אחד מערכי היסוד שלו זה ריסון הכוח. בניגוד לאגדות האורבניות שהופצו לא היה פה שום שימוש לרעה בשום צורה. אני מבין את הדיון הציבורי, הוא חשוב מאוד ובאמת נוגע בעצבים הרגישים של הדמוקרטיה, אבל יש פה איזונים מאוד מורכבים שמקבלי ההחלטות יצטרכו לעשות".

  

בר סימן טוב, שהואשם לא פעם כי ייבש והרעיב את מערכת הבריאות, אמר כי "מערכת הבריאות הישראלית הייתה ונותרה אחת ממערכות הבריאות הטובות בעולם. אנחנו רואים את זה גם באירוע הקורונה וגם בכלל. היא מצוינת מהרבה סיבות, אבל הדבר המרכזי זה האנשים שעובדים בשטח וגם האנשים בקופות החולים".

  

בסוף השבוע האחרון הוצאה הנחיה חדשה לא אשפז במסדרון. עכשיו אתה נזכר לטפל בסיפור הזה?

"עשינו עבודה מאוד יסודית במשרד ועכשיו אנחנו קובעים סטנדרט שבחמש השנים הקרובות ייפסק האשפוז במסדרונות. העניין הזה לא התחיל בחורף האחרון, הוא חלק מהשיטה במערכת הבריאות. אנחנו הקדשנו הרבה מאוד מחשבה, הורדנו את הפניות למיון והורדנו את העומסים".

 

לאן אתה הולך מכאן?

"הביתה לנוח. אין לי יעד מסומן".

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה על הפרק? 

"לא אתייחס לזה. אבל אני רוצה לעשות שינוי אחרי 20 שנה בממשלה וללכת לכיוונים אחרים".

x