$
בארץ

צפו בסרטון: אחד ממגדלי בתי הזיקוק קרס, אין נפגעים

חלק מאחד המבנים שהפכו עם השנים לסמל בתי הזיקוק במפרץ חיפה קרס הבוקר והותיר ענן אבק. המבנים המוכרים בשמם העממי "לבניות" שימשו בעבר כמגדלי קירור. ב-11 השנים האחרונות לא היה המבנה שקרס בשימוש. במגדל השני נמצא מרכז מבקרים והדרכה

ynet וליאור גוטמן 17:3012.06.20

אחד משני מגדלי הקירור (שאינו בשימוש) בבתי הזיקוק במפרץ חיפה קרס הבוקר (יום ו'). אין נפגעים באירוע ואין חשש לדליפת חומרים מסוכנים. המבנים שהפכו עם השנים לסמל בתי הזיקוק מוכרים בשמם העממי "לבניות". כוחות גדולים של כיבוי הוזעקו למקום, אך לא פרצה שריפה.

 

 

 

 

 

המבנה שקרס אינו בשימוש כבר 11 שנה. המגדל השני משמש מרכז מבקרים והדרכה של קבוצת בתי הזיקוק. המבנים מזוהים עם בתי הזיקוק משנות ה-30 של המאה הקודמת ואף מופיעים בלוגו של התשלובת. המגדלים עשויים בטון, ומבודדים יחסית משאר מבני התשלובות. לפני כמה שנים שיפצו בבתי הזיקוק את המגדל שלא קרס באמצעות התזת בטון על המבנה כולו. אתמול, בעקבות חור שנפער במגדל, גובשה תוכנית לחזקו באמצעות התזת בטון באזור של החור אך גורמים בפרויקט אמרו ל-ynet שהקריסה הייתה באזור נמוך מהחור שנפער. אבק רב היתמר לשמיים בגלל ההתמוטטות.

 

בתי הזיקוק. מימין המבנה שקרס בתי הזיקוק. מימין המבנה שקרס צילום: דוברות איחוד הצלה

 

המבנים שימשו מגדלי קירור, כאשר מים חמים מתהליך הזיקוק הוזרמו לחלקם העליון ומשם נשפכו לכיוון הקרקעית. בדרך הוצבו קורות עץ גדולות שהמים החליקו עליהם. חלקם התחתון היה פתוח, מה שיצא אפקט ארובה והחדיר אוויר מלמטה, שקירר את המים בדרכו למעלה.

  

בתי הזיקוק. אין נפגעים בעקבות הקריסה בתי הזיקוק. אין נפגעים בעקבות הקריסה צילום: דוברות איחוד הצלה

 

 

"כמו נפילת חומת ברלין"

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אמרה כי קריסת המגדל היא "סמל משמעותי של תחילת הסוף. הפעם הקריסה התרחשה בטעות, הפעם הבאה תהיה מכוונת. לתושבי חיפה מגיע לחיות בסביבה בריאה".

 

גם בארגוני הסביבה רואים בקריסת מגדל הקירור אירוע סימבולי. ד"ר רויטל גולדשמיד ממרכז המחקר הסביבתי חיפה אמרה: "קריסת תשתיות בבזן בשגרה, אפילו לא במצב חירום, מצטרפת לסכנות רבות אחרות שקיימות מנוכחות המתחם הפטרוכימי במרכז העיר. ללא ספק, כמו נפילת חומת ברלין יש משהוא סימבולי בכך שסמל הפטרוכימיה (ה'לבניות') קורסות בתקופת דיונים על תום עידן בזן וסגירת התלות בזיקוק נפט בישראל".

 

בתי הזיקוק, היום. המבנה שקרס אינו בשימוש מאז 2009 בתי הזיקוק, היום. המבנה שקרס אינו בשימוש מאז 2009 צילום: דוברות איחוד הצלה

 

ג'מילה הארדל חכים, מנכ"לית עמותת אזרחים למען הסביבה, אמרה: "אולי ה'לבניות' היו רק סמל אבל גם לנפילה של סמלים יש משמעות חזקה, בתקופה שבה כולם כבר מבינים שאין שום זכות קיום לתעשייה הפטרוכימית בלב אוכלוסייה".

 

בתי הזיקוק מסרו בתגובה: "הבוקר קרס החלק העליון באחת ה'לבניות' המפורסמות של בזן, ששימשה בעבר כמגדל קירור מים ואינה בשימוש מאז שנת 2009. הקריסה התרחשה בהמשך לנפילת מקטע קיר שלשום. בזן נוקטת את כל הפעולות, כולל התייעצות עם מומחים מתחום ההנדסה והתכנון, על מנת ללמוד את האירוע. האזור מאובטח ולא היו נפגעים".

x