$
בארץ

אדלטק, אדלקום ושיכון ובינוי ירכשו את תחנת הכוח ברמת חובב בכ-4.2 מיליארד שקל

זו התחנה השנייה מבין החמש שעליהן חלה חובת מכירה במסגרת הרפורמה בחברת החשמל; המחיר שנקבע במכרז גבוה ב-2.2 מיליארד שקל מהמחיר שרשום בספרי החברה; ברשות החשמל הצהירו בעבר שכל עודף שיתקבל במכרז יוחזר לצרכנים על ידי הורדת תעריפים

ליאור גוטמן 17:1910.06.20

שותפות אדלטק, אדלקום ושיכון ובינוי זכתה במכרז לרכישת תחנת הכוח ברמת חובב בכ-4.2 מיליארד שקל. כך לפי הודעת החברה שנמסרה היום (ד').

 

 

המחיר גבוה ממה שרשום בספרי חברת החשמל (2 מיליארד שקל). וברשות החשמל, היא הרגולטור של התחום, הצהירו בעבר שכל עודף שיתקבל במכרז יוחזר לצרכנים על ידי הורדת תעריף החשמל, ואכן בסיום מכירת תחנת הכוח של אלון תבור, שהתקיימה במהלך 2019 בסכום של כ-1.9 מיליארד שקל (לעומת שווי בספרים של כ-800 מיליון שקל בלבד), רשות החשמל ניצלה את העלות העודפת להורדת התעריף בכ-4.13% כבר בינואר 2020.

 

תחנת הכוח רמת חובב תחנת הכוח רמת חובב צילום: חברת חשמל

 

רמת חובב נחשבת לתחנה גדולה ועם הספק ייצור של כ־1,140 מגה־ואט, שהם כ־8.7% מכוח הייצור המקסימלי של חברת החשמל. בדומה לאלון תבור, היא התחנה הראשונה שנמכרה במסגרת הרפורמה במשק החשמל, גם ברמת חובב קיים שטח נלווה שמיועד להרחבה עתידית של עוד כוח ייצור. בנוסף, גם תחנת הכוח ברמת חובב תימכר "נקייה", כלומר ללא חוזה הגז היקר של חברת החשמל.

 

ברשות החשמל השלימו כבר בשנה שעברה את הרגולציה למכירת רמת חובב, עם תעריף זמינות בייצור החשמל של כ-3.76 אג' לקילוואט/שעה. המכירה הנוכחית היא השנייה מבין חובת מכירה של חמש תחנות כוח שנקבעה ברפורמה בחברת החשמל, כאשר הבאה בתור אמורה להיות תחנת רידינג התל אביבית.

 

 

יפתח רון טל יפתח רון טל צילום: עמית שעל

 

למכרז הוגשו חמש הצעות לרבות מצד קבוצות פעילות כגון OPC, קרן נוי, מבטח שמיק, רפ"ק וPMEC הסינית. הזוכה תצטרך לחכות לתוספת מחיר של רשות מקרקעי ישראל על שומת הקרקע של התחנה והציוד הנלווה שם, אולם כך או כך חברת החשמל מסיימת תוך שנה מכירה של כ-1750 מגה וואט, כלומר כ;13 אחוז מכוח הייצור שלה טרם הרפורמה כבר עבר לשוק הפרטי. נכון להיום חלוקת ייצור החשמל היא 65% חברת החשמל והשאר השוק הפרטי, אולם עם השלמת המכירה של כלל תחנות הכוח נתח הייצור של חברת החשמל ירד לכשלושים אחוז בלבד. 

 

יובל שטייניץ, שר האנרגיה: "מדובר בעוד הצלחה אדירה של הרפורמה בחברת החשמל, בדרך לביטול המונופול על ייצור החשמל. המחיר הפנטסטי הוא עדות נוספת לאמון של המגזר העסקי בהצלחת הרפורמה, והוא יאפשר הוזלה נוספת במחירי החשמל. משק החשמל כולו צועד קדימה לעתיד של ביזור הייצור, של תחרות, של יעילות ושל הפחתה דרמטית בזיהום האוויר ברחבי מדינת ישראל".

 

יפתח רון טל, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, אמר: "חברת החשמל מובילה לתחרות שתביא להוזלה של תעריף החשמל ותוביל להורדת יוקר המחייה, ותסייע לאזרחי ישראל המתמודדים עם קשיים כלכליים בעת הזו, בעיצומו של משבר הקורונה".

 

לדברי עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, "גם הפעם המספרים מדברים בעד עצמם. המשקיעים זיהו את הערך העצום שברכישת תחנת כוח פעילה, חיה ונושמת. חברת החשמל מחויבת לתחרות".

 

אייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי מסר בתגובה: "מדובר בצעד משמעותי למימוש האסטרטגיה של קבוצת שיכון ובינוי בתחום האנרגיה. רכישת רמת חובב מצטרפת לתחילת פעילות בתחנות הכוח אשלים, צאלים ואגירה שאובה ולהקמה הצפויה של תחנת הכוח אתגל. הרפורמה מקדמת הורדת תעריפי החשמל ומחוללת צמיחה כלכלית במשק, צעד משמעותי במיוחד בתקופה רגישה למשק הישראלי. אנחנו מודים לחברת החשמל על הבעת האמון בנו ובשותפתנו, קבוצת אדלטק".

אורי אדלסבורג, מבעלי אדלטק אורי אדלסבורג, מבעלי אדלטק צילום: יח"צ

 

ניב סבר, משנה למנכ"ל קבוצת אדלטק:  "הזכייה במכרז ממקמת את קבוצת אדלטק כקבוצת האנרגיה הפרטית הגדולה בישראל. אנו ערוכים לאתגר המשמעותי ומתחייבים להמשיך וליישם ברמת חובב את אותם סטנדרטים תפעוליים ואיכותיים בינלאומיים שהבאנו למשק החשמל בדוראד, ברמת נגב ובאשדוד. יחד עם קבוצת שיכון ובינוי, ובשילוב היכולות המקצועיות והניסיון של שתי הקבוצות, נמשיך לפעול למען פיתוחו היעיל, המתקדם והתחרותי של משק החשמל בישראל".

 

עורכי הדין ליאור מימון ולינה מחולה ממשרד ש.הורוביץ ליוו את חברת החשמל בהליך המכרז.

x